Kaple je dnes bez střechy a krovů, uvnitř rostou stromy, nemá okna ani dveře....

Kaple je dnes bez střechy a krovů, uvnitř rostou stromy, nemá okna ani dveře. To vše se ale záhy změní. | foto: Roman Sedláček

Kapli v pohraničí, kterou vymysleli štamgasti, čeká už brzy záchrana

  • 0
Příběhů zdevastovaných památek, které se dočkaly šťastného konce, v sudetském pohraničí přibývá. Nově se k nim řadí i zchátralá kaple v Uhelné u Hrádku nad Nisou. Namísto zániku ji čeká záchrana za evropské peníze a to už za dva roky.

Památka z 19. století má pozoruhodnou historii. Založení kaple, křížku nebo kostela totiž předchází dost často nějaká významná událost nebo zázrak. V Uhelné má ale naprosto prozaický důvod - místní potřebovali místo pro zvon, který ohlašoval požáry a varoval před nebezpečím. A tak se usnesli, že zvonu postaví pořádnou kapli. A přišli na to v hospodě.

„Když jsme jednoho večera (bylo to v zimě na přelomu let 1861 a 1862) zase společně seděli v hostinci a jednou stranou byl vysloven názor, jestli by na zadní zdi hasičárny s věžičkou pro zvon nemohl být umístěn i výklenek pro oltář nebo kříž, odpověděl taktéž přítomný Wenzel Wagenknecht: No, tak postavme hned pořádnou kapli! Tento výrok byl pro všechny jako vysvobození,“ vzpomínal v říjnu 1916 na okolnosti vzniku kaple Panny Marie Pomocné bývalý učitel Eduard Piesche.

Kaplička se dočkala vysvěcení v roce 1867. Útěchu v ní místní nacházeli do konce 2. světové války. Pak se ale změnil režim, původní německé obyvatelstvo muselo odejít a kaple od roku 1949 chátrala. A nezlepšilo se to ani po pádu socialismu.

Soukromník chtěl z kaple stylovou chatu

„V roce 1996 ji od města Hrádku nad Nisou koupil soukromník a chtěl si ji přestavět na stylovou chatu. Začal i skončil tím, že kolem postavil lešení, které po nějaké době strhla vichřice,“ řekl předseda místního osadního výboru Roman Sedláček.

A stavba se rozpadala dál. Až seji v roce 2008 městu povedlo vykoupit za sto tisíc korun. Vlastně koupilo trosky. Kaple je dnes bez střechy a krovů, uvnitř rostou stromy, nemá okna ani dveře.

Na Uhelné není žádné místo, kde by se obyvatelé mohli scházet, setkávat. „Uvažovalo se o tom, že by se v kapličce vybudovalo něco pro ně, zároveň by tam mohla být nějaká připomínka historie,“ naznačil ředitel hrádecké Brány Trojzemí Vít Štrupl.

Město se pokoušelo už dvakrát získat dotace na opravu kapličky. Nyní se to podařilo a kapli čeká oprava hrazená ze stejného fondu jako například obnova morového sloupu a areálu kostela svatého Bartoloměje v Hrádku - tedy z peněz, získaných z dotací na projekt Paměť v krajině.

Kaple by měla být dokončena v roce 2018. „Máme k dispozici zajímavý artefakt, a sice zvon. Není to ale původní z devatenáctého století, ten byl za války zrekvírován. Pochází z roku 1945. Ten se do zvoničky zase vrátí,“ prozradil Štrupl.