Do Chrastavy přijel první traktor na stavbu povodňových domků.

Do Chrastavy přijel první traktor na stavbu povodňových domků. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Záchrana pro vyplavené rodiny: stavba povodňových domů začala

  • 0
Stavby povodňových domů určené pro lidi, kteří přišli o obydlí během srpnové velké vody, začaly. Nové příbytky pro vyplavené rodiny se budují v Hrádku nad Nisou, Chrastavě, Bílém Kostele a Heřmanicích.

"Dva povodňové domky se čtyřmi byty postaví na Střeleckém Vrchu firma Haas Fertigbau. Zahajují dnes," informoval chrastavský starosta Michael Canov. Stavět musí rychle, aby stihli termín 6. února.

"Když firma tento šibeniční termín splní, dostaneme od ministerstva pro místní rozvoj na každý byt dotaci milion korun a 150 tisíc na infrastrukturu," konstatoval. Pokud se termín nestihne, stanovilo ministerstvo pokutu 40 tisíc korun. Tu případně zaplatí podle dohody s městem stavební firma.

povodňová pomoc

Ministerstvo pro místní rozvoj poskytlo na pomoc postiženým oblastem 107 milionů korun. Podmínkou je domy postavit rychle, na pozemku města a mimo zátopovou oblast. "Obce je musí mít ve vlastnictví dvacet let," doplnil Jan Štoll, mluvčí ministerstva pro místní rozvoj.

"Jsou zkušení, věří si. Jako jediní v republice už podobné domky stavěli při minulých povodních," vysvětlil Canov.

Tuto informaci potvrdil Petr Zuk, obchodní ředitel firmy. "V roce 2002 jsme postavili za dva a půl měsíce po povodních čtyřicet rodinných domů v jižních Čechách. Loni jsme zajistili bydlení pro 44 rodin na Novojičínsku," vyjmenoval.

V Chrastavě je dvanáct rodin, kterým velká voda vzala dům nebo byt. Celkově dostanou Chrastavští od ministerstva pro místní rozvoj na tyto objekty přes devět milionů korun. "Z vlastních prostředků město přispěje do tří milionů korun," objasnil starosta.

Povodňové domky ve Hrádku se budou vytápět plynem

Další domky vzniknou v Bílém Kostele a Heřmanicích. "U nás jde o jednu bytovku se čtyřmi byty naproti škole," řekl starosta Bílého Kostela Jiří Formánek. Po povodni v obci proběhlo šest demolic, jedna rodina přišla o dům v Heřmanicích.

"Pro ni vznikne jeden povodňový domek. Další tři zdemolované domy vlastnili lidé, kteří neměli v obci trvalý pobyt. Nemají tudíž nárok na dotaci," uvedl heřmanický starosta Vladimír Stříbrný.

První oznámili výstavbu povodňových domků v Hrádku nad Nisou. Vybuduje je firma Flexibuild. Domy za 15 milionů korun dokončí v lednu příštího roku.

"Vyrostou v Doníně. Jsou nízkoenergetické," podotkl hrádecký starosta Martin Půta s tím, že budou vytápěny plynem. Peníze na výstavbu město získá i z programu Zelená úsporám.