„Takovéto usnesení jde zcela proti duchu doby a navrhovaná změna je nesystémová,“ míní bývalý starosta České Lípy Petr Skokan.

„Takovéto usnesení jde zcela proti duchu doby a navrhovaná změna je nesystémová,“ míní bývalý starosta České Lípy Petr Skokan. | foto: Martin Kohout, iDNES.cz

O zakázkách rozhodnou už jenom radní. Je to neprůhledné, tvrdí opozice

  • 0
O zakázkách do výše deseti milionů korun budou v České Lípě rozhodovat pouze radní města. Posvětilo to zastupitelstvo, kde má většinu vládnoucí čtyřkoalice ČSSD, ANO, Uděláme pořádek a ODS. Kritici poukazují na to, že jde o obcházení zastupitelů.

Sedmičlenná rada tak získala neomezené pravomoce v drtivě většině všech zakázek, které čtyřicetitisícové město ročně uzavře.

„Je to tak i ve většině ostatních měst a nevidím na tom nic špatného,“ obhajuje změny českolipský místostarosta Juraj Raninec (ODS).

Zakázky se teď prý budou schvalovat rychleji a nebude hrozit, že na veřejnost uniknou citlivé osobní údaje, jak se mohlo stávat, když věc posuzovali zastupitelé. Jejich zasedání je veřejné, na rozdíl od zasedání rady.

„Když o zakázkách dříve rozhodovalo zastupitelstvo, bylo třeba materiály s citlivými údaji předkládat těsně před jeho zasedáním, aby nemohlo dojít k únikům informací,“ argumentuje Raninec.

Změna pravomocí rady se nelíbí opozičním zastupitelům. Bývalý radní Tomáš Vlček (SLK) tvrdí, že jde o nesystémový krok.

„Zrušilo se něco, na co Česká Lípa mohla být hrdá. Lidé na zastupitelstvu viděli, kdo a co o zakázce říká a jak o ní hlasuje,“ zdůrazňuje Vlček. „Navíc je vtipné, že ti, co v minulosti chtěli vše transparentní a hlasovali pro omezení pravomocí rady, nyní prosadí pravý opak,“ zlobí se.

Obdobně mluví bývalý starosta města Petr Skokan (Spolehnutí, dříve ODS). „Takovéto usnesení jde zcela proti duchu doby a navrhovaná změna je nesystémová.“

Česká Lípa byla skutečně unikátem -  v ostatních městech napříč republikou rada rozhoduje o všech zakázkách. Zákon o obcích totiž umožňuje, aby si zastupitelé sami určili, kdo o zakázkách bude rozhodovat. Jestli celé zastupitelstvo, nebo jen rada. A téměř všude tyto pravomoce zastupitelé delegovali na radu.

Učitel v Institutu ekonomických studií při Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy Jaromír Baxa však připomíná, že ne vše, co je povolené, je nutně i dobré.

Odborník: Nemyslím si, že jdou dobrou cestou

„Jde sice o standardní postup, který nelze právně napadnout. Ale nemyslím, že by šli dobrou cestou. Upírají zastupitelům právo rozhodovat. Minimálně mohli tu finanční hranici snížit nebo vymyslet jiný mechanismus, jak ostatní zastupitele vtáhnout do hry,“ myslí si Baxa.

Starostka České Lípy Romana Žatecká (ČSSD) však oponuje, že od toho slouží komise pro veřejné zakázky. „Tam se odehrává vše podstatné. V komisi sedí zastupitelé napříč politickým spektrem. Ti mohou něco rozporovat či hodnotit. Rada už dostává hotový dokument na stůl a je to jen poslední instance,“ argumentuje starostka.

Povýšení pravomocí rady na zakázky do deseti milionů kritizuje i pracovník Krajského protikorupčního pracoviště v Liberci Jaroslav Tauchman.

„U města velikosti České Lípy se bude jednat o většinu zakázek a obcházení opozičních zastupitelů není dobrý nápad. Nejlepší řešení se rodí v dialogu. Novodobá historie našeho regionu zná řadu příkladů, kdy se rozhodnutí zúžená na radu města či kraje veřejné kase příliš nevyplatila,“ podotkl.