Liberec chce, aby s výběrem budoucí střední školy začaly už děti z pátých tříd. Pomoci jim k tomu mají kariérní poradci. (ilustrační snímek)

Liberec chce, aby s výběrem budoucí střední školy začaly už děti z pátých tříd. Pomoci jim k tomu mají kariérní poradci. (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Na střední školu se budou liberecké děti připravovat už od pátých tříd

  • 3
Gymnázium nebo řemeslo? Technický obor nebo humanitní? S výběrem střední školy mají nově libereckým žákům devátých tříd, ale i jejich rodičům pomoci kariéroví poradci. Zatím budou k dispozici jen na dvou školách, pokud se osvědčí, využijí jejich služeb i děti na zbylých devatenácti.

Pilotní projekt spustí město už od září na základních školách Kaplického a Česká. A týkat se má nejen posledního ročníku, ale už žáků od pátých tříd. Ti tak budou mít pět let na to, aby si zformovali své představy o trhu práce a o tom, jakou profesi si chtějí vybrat.

„Máme pocit, že byť je hledání vhodné střední školy náplní výchovného poradce, tak ten nemá vůbec možnost se této oblasti věnovat. Má řešit výchovné problémy, pracovat s talenty, vypracovávat individuální plány, navíc teď má na starosti i inkluzi a nemá čas, aby se věnoval monitorování trhu práce,“ uvedla Šárka Prachařová ze vzdělávací společnosti AABYSS, která bude na projektu s městem spolupracovat.

Pokud bude úspěšný, chtějí ho představit i ministerstvu školství, aby kariéroví poradci v budoucnu působili na všech školách. V praxi má jejich práce vypadat například tak, že zařídí exkurze do továren a bude spojkou mezi školou a firmami.

„Dnes to často vypadá tak, že v deváté třídě rozhodují za dítě rodiče, ale ani oni sami nemají dostatek informací a v podstatě netuší, na jakou školu se jejich dítě nejvíce hodí. V tom má kariérový poradce pomoci, bude velmi úzce spolupracovat se zaměstnavateli, monitorovat trh práce a výsledky předávat zpět do školy. Navíc bude mít dostatek času dítě za ty roky poznat a ve spolupráci s výchovným poradcem i třídním učitelem pak může rodiče správně nasměrovat,“ prohlásila Prachařová.

Projekt potrvá rok a město na něj z rozpočtu vyčlení téměř šest set tisíc korun. Více než půl milionem přispějí i firmy, které se do něj zapojí. Právě z jejich strany totiž přichází největší prosby, aby se děti začaly přitahovat k technickým profesím.

Zatím se do projektu zapojilo pět firem

„Zatím se zapojilo pět společností, a těmi jsou Preciosa, Magna, Fehrer Bohemia a DencoHappel. Počítáme s přípravou dětí na exkurze do vybraných podniků i ukázkovými hodinami zaměřenými na volbu střední školy. Získáme přitom metodické pracovní pomůcky, žákovská portfolia i interaktivní aplikace,“ přiblížil Ivan Langr, náměstek libereckého primátora pro školství.

Podle Prachařové ale bude potřeba, aby si svého člověka, který bude děti po fabrice provádět, zvolila i sama firma. A ne lecjakého.

„Musí být výmluvný a umět poukázat na zajímavé detaily ve výrobě, musí umět děti zaujmout, vzbudit u nich zájem o danou profesi. Mnohdy totiž končí exkurze tak, že si z nich děti pamatují nejvíce, když se jim třeba cestou rozbije autobus,“ podotkla Prachařová.

Exkurze by mělo v průběhu nadcházejícího školního roku navštívit zhruba tři sta žáků z obou škol a ukázkové hodiny uvidí ještě o dvě stě dětí více.

Zatím se role kariérového specialisty zhostí na jedné škole výchovný poradce, na té druhé si ho vezme jako půl úvazek jedna z učitelek. Do budoucna ale měl na školách fungovat vedle výchovného poradce i ten pouze kariérový.

„Nemusí být na každé škole, fungovat může třeba jeden pro tři školy. Důležité je, aby uměl pedagogům poradit, jak s dítětem pracovat,“ dodal Langr.