Zámecký park na Sychrově patří k nejkrásnějším. Chtějí zde zachovat staré stromy.

Zámecký park na Sychrově patří k nejkrásnějším. Chtějí zde zachovat staré stromy. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Zámecké parky na Liberecku čeká obnova. Vysází se biblické stromy i růže

  • 1
Pokud památkáři získají peníze z evropských fondů, začnou v Libereckém kraji s velkou obnovou zámeckých a hradních parků. Měly by dostat původní historickou podobu a vzácné dřeviny tak budou zachovány pro další generace.

Obnova historického lesku parků je v plánu u pěti památkově chráněných objektů. Konkrétně se jedná o zámky a hrady v Grabštejně, Frýdlantě, Sychrově, Hrubém Rohozci a Lemberku. Vysadit historické odrůdy růží či biblické dřeviny chtějí památkáři společně s pracovníky ze zahradního ateliéru Krejčiřík z Valtic.

OBNOVA PARKŮ

Grabštejn: úprava lesoparku, obnova hradní zahrádky

Frýdlant: důraz na stínohru, vytvoření rozária

Sychrov: kácení naplavených dřevin, ošetření historických stromů

Hrubý Rohozec: výsadba biblických dřevin, vytvoření křížové cesty

Lemberk: revitalizace Panenského potoka, obnova zámecké obory a historické aleje

"Žádost o dotaci je podána v případě Grabštejna. Ten prošel prvním kolem schvalování," uvádí ředitel Národního památkového ústavu v Liberci a taktéž ředitel sychrovského zámku Miloš Kadlec. "O peníze na další projekty zažádáme příští měsíc," dodává.

Zahradníci obnoví parky na základě analýzy historických podkladů. "Jde nám o návrat jejich dávného ducha," říká Kamila Krejčiříková z ateliéru Krejčiřík.

Zámecký park ve Frýdlantě předkové stavěli s důrazem na podtržení střídání světla a stínu. Tomu v současnosti brání neupravenost parku. "Chceme restaurovat původní koncepci, obnovit stínohru," informuje Krejčiříková. Na Frýdlantě má navíc vzniknout rozárium. Tam by zahradníci pěstovali různé historické odrůdy růží od středověku až po současnost.

Frýdlant unikátně spojuje středověký hrad a renesanční zámek.

V zámku Frýdlant by měl návštěvník v budoucnu najít různé historické odrůdy růží. Foto: Bořivoj Černý, MF DNES

Park na Sychrově je patrně nejkrásnější. Zde by se pro další generace měly zachovat staré stromy. "Některým stromům je již dvě stě let, měly by zůstat pro další pokolení," uvádí Kadlec. Pracovníci ateliéru odstraní staré poškozené stromy, které hrozí zřícením, a vykácí náletové dřeviny.

Na Grabštejně najdeme spíše než opravdový zámecký park lesopark. Zahradníci ho upraví do původní podoby a návštěvníkům nabídnou výhled na okolní krajinu. "Vedle lesoparku už je naplánována i úprava hradní zahrádky," dodává Krejčiříková.

Zámek Hrubý Rohozec je obklopen nevelkým anglickým parkem, ve kterém je možné prohlédnout si sochy světců pocházející z 18. a 19. století.

Zámek Hrubý Rohozec je obklopen nevelkým anglickým parkem, ve kterém je možné prohlédnout si sochy světců pocházející z 18. a 19. století. Foto: Zámek Hrubý Rohozec

Na Hrubém Rohozci v současnosti probíhá průzkum dřevin. Poté by tu měly být dosázeny biblické dřeviny a zpevněna ohradní zeď. Chystá se i vybudování křížové cesty. Na Lemberku se pak připravuje obnova toku Panenského potoka, zámecké obory a historické aleje.

"Pokud vše půjde podle plánů a získáme potřebné finance, měla by revitalizace parků a zahrad začít příští rok na podzim," dodal Kadlec.

Zámek Sychrov (červená značka), Frýdlant (modrá), Grabštejn (žlutá) a Hrubý Rohozec (zelená).