Zbyněk Vlk, který bojuje za záchranu alejí na Frýdlantsku.

Zbyněk Vlk, který bojuje za záchranu alejí na Frýdlantsku. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Protesty proti kácení zabraly. Aleje na Frýdlantsku zvítězily nad silnicemi

  • 14
Bojovníci za zachování tradičních alejí na Frýdlantsku, které měly padnout kvůli obnovám silnic druhých a třetích tříd, mohou jásat. Z původně pěti vytipovaných alejí nakonec pokácí jen jednu, protože je ve špatném stavu. Navíc se vysadí patnáct set nových stromů.

„Máme pocit, že se podařilo dosáhnout maxima možného, oceňuji i vstřícnost kraje ke kompromisům. Dohromady bude zachováno 330 vzrostlých stromů,“ zmínil Zbyněk Vlk z iniciativy Zachraňme aleje.

„Nebojovali jsme o stromy, co jsou v lesních úsecích a kde nedojde ke krajinářské škodě. Nemohli jsme ani bojovat o stromy u mostů a propustků, které se budou rekonstruovat, protože nutné výkopy by jim stejně zničily kořeny. Asi sedmdesát stromů padne i ze zdravotních důvodů, aby nebyly nebezpečné,“ dodal Vlk.

Na začátku chtěl kraj vykácet celkem 900 stromů včetně pěti alejí, které tvoří nedílnou součást krajinného rázu Frýdlantska. Proti tomuto plánu se ale postavila zmíněná iniciativa. Petici podepsalo do současnosti na dva tisíce lidí.

Jenže zastánci kácení a rozšiřování silnic argumentovali bezpečností. Kvůli stromům u silnic totiž už vyhaslo několik lidských životů. A také tím, že by mohl padnout celý česko-polský projekt Od zámku Frýdlant k zámku Czocha za 270 milionů korun, který s potřebnou obnovou a rozšířením silnic počítá.

Kvůli hledání kompromisu se scházela také pracovní skupina. A poslední jednání mezi zástupci kraje coby investora, měst a obcí, ochránců přírody, ale i krajských silničářů, projektantů a iniciativy Zachraňme aleje přineslo řešení přijatelné pro všechny.

Padne jen Kočárová alej

„V každém úseku jsou v tuto chvíli jasně popsány stromy, které lze zachovat, i stromy, které obnově silnic ustoupí,“ řekl starosta Frýdlantu Dan Ramzer.

Zachovány zůstanou aleje mezi Dolní Řasnicí a křižovatkou s novoměstskou silnicí, alej, která vede kolem Kunratic směrem z Frýdlantu na Bogatyni. A řada kratších úseků třeba v Celní ulici v Novém Městě nebo u Srbské.

Zůstane i alej mezi Novým Městem pod Smrkem a Horní Řasnicí. Toto stromořadí má historický název Kapesníčková alej. Přestože se tam původně počítalo s rozšířením silnice na čtyři metry, což by znamenalo kácení, alej nakonec nezmizí. Silnice tak zůstane široká jen tři a půl metru.

„Vyhýbání aut se v tomto úseku bude řešit vytvořením výhybny na místě stromu, který je nemocný a bude muset jít k zemi. V dalších částech úseku pak rozšíření silnice nic nebrání,“ dodal starosta Ramzer. S další výhybnou se počítá také na úzké silničce v Srbské.

Padne jen tak zvaná Kočárová alej mezi Raspenavou a Krásným Lesem. Především kvůli jejímu špatnému stavu. „Bude vykácena celá a na jedné straně nahrazena vysázením nové aleje,“ dodal Ramzer. V první fázi se nové stromy objeví jen na levé straně ve směru od Raspenavy.

S alejí se chtějí pietně rozloučit

„Jednali jsme s majiteli pozemků. Vlastník na levé straně je ochoten nám pozemek poskytnout k výsadbě nové aleje v dostatečné vzdálenosti od okraje silnice. Případná druhá strana zatím naráží na nesouhlas majitele tohoto pozemku. Věřím ale, že prostor pro jednání ještě je,“ zmínil krajský radní pro dopravu Vladimír Mastník.

Kočárová alej se stala symbolem snahy o záchranu frýdlantských stromořadí. Je také nominována do letošní ankety Alej roku. „Věděli jsme, že tuto alej bude nejtěžší zachránit. Tím, že to bylo ‚vlajkové‘ stromořadí naší iniciativy, pomohlo zachránit ty ostatní. Svým způsobem nám to připadá jako symbol,“ říká k aleji Zbyněk Vlk. Pomyslný hold jí lidé podle Vlka mohou složit tím, že jí pošlou hlas do soutěže.

„Mohl by to být výraz poděkování za to, že tu s námi sto čtyřicet pět let byla, že dávala stín našim krokům i krásu naší krajině. Bylo by to důstojné rozloučení s těmito 185 krásnými, majestátními jasany, které tu za nás dýchaly, dávaly nám kyslík a pohlcovaly oxid uhličitý, prach a kouř z aut... Ať už vyhraje, nebo prohraje, chtěli bychom se s ní pietně rozloučit kulturní akcí,“ dodal Vlk.

Utvořená pracovní skupina se bude scházet dál. Bude dokumentovat stav ostatních stromořadí, vytipuje také nejvhodnější místa pro osázení. Počítá se s tím, že se nově na Frýdlantsku vysadí 1 500 nových stromů. Patrně se tak podaří obnovit i další zanedbané aleje.

Liberecký kraj by do budoucna mohl na obnovy alejí přispět. „Důsledkem neošetřování stromů v minulosti je nynější stav alejí. Mimo jiné by měl vzniknout manuál, jak postupovat při obnově alejí na Frýdlantsku a v krajině,“ řekl starosta Frýdlantu.