Vysílač na Ještědu

Vysílač na Ještědu | foto: Dan Materna, MAFRA

Zastavte chátrání Ještědu a opravte symbol kraje, žádají architekti

  • 5
Vysílač na Ještědu, který je národní kulturní památkou, si podle odborníků chátrání nezaslouží. Souhlasí s nimi i Liberecký kraj, který si nechal vypracovat koncepci, jak by se mělo do budoucna s Ještědem zacházet.

V odborné komisi zasedl například architekt Miroslav Masák, Jiří Suchomel či Benjamin Fragner, který byl jejím předsedou. Některá setkání probíhala přímo na Ještědu.

KRAJ NA OPRAVU NEMÁ

Majitelem Ještědu jsou České radiokomunikace. Ty nabízely stavbu kraji za šedesát až sto milionů korun. V rozpočtu taková suma chybí. Podle náměstkyně Lidie Vajnerové nemá cenu Ještěd kupovat, pokud nebude mít kraj na jeho opravu. Na ní by potřeboval kolem 250 až 300 milionů korun.

"Procházeli jsme jedno patro po druhém, abychom zjistili, kde by bylo vhodné ctít původní architektonický návrh," upozornil Fragner. Ještěd podle něj neslouží pouze jako silueta či symbol kraje, ale představuje se svými detaily a interiéry neporušenou architekturu.

Odborníci vydali celkem čtrnáct pravidel, podle nichž by měla rekonstrukce Ještědu probíhat. "Naše pravomoci jsou minimální, můžeme dát jenom doporučení, kterými se kraj nemusí řídit," zdůraznil architekt.

Jedním z nich je například i to, aby se při obnově interiérů zachovala původní podoba nábytku a vybavení. Z něj se zachovalo jen několik kusů, které dnes leží ve skladu.

Interiér restaurace libereckého hotelu Ještěd (70. léta)

"Interiéry nabyly hodně změn, původní nábytek je nahrazen pseudoreplikou, která se ale mnohdy moc nepovedla. Třeba jsou tam židle, na kterých se vůbec nedá sedět. Také část nábytku, která zůstala v hotelových pokojích, je už dnes hodně omšelá," prohlásil architekt. Podle něj i z tohoto důvodu nemůže Ještěd ani moc dobře ekonomicky fungovat.

Po architektech se vyjádří památkáři

Odborníci doporučili, že tak, jak je dnes, by měla i do budoucna zůstat také restaurace, bufet a další veřejné prostory v prvních třech patrech.

JEŠTĚDSKÁ PAMÁTKA

Národní kulturní památku navrhl liberecký architekt Karel Hubáček. Hotel má v nájmu nynější jablonecký starosta Petr Beitl. Slavná stavba v podobě rotačního hyperboloidu měří 94 metrů, anténa vysílače měří 17 metrů.

Ještědu mohou do budoucna ublížit hlavně technické problémy. Ty se budou muset ve velmi krátké době začít nějak řešit. "Je tam například problém s tepelnou izolací, do některých částí opláštění zatéká, což stavbě také příliš neprospívá," upozornil architekt.

Odborníci mimo jiné radí i to, aby kraj na projekt přestavby vypsal architektonickou soutěž. Podílet by se na ní mohli také původní autoři Ještědu – Otakar Binar, coby autor interiérů a "otec" stavby Karel Hubáček. U něho kvůli špatnému zdravotnímu stavu zřejmě taková aktivita nepřichází v úvahu.

Liberecký kraj chce studii probrat na své radě. Ještě dříve by se k ní měli vyjádřit také památkáři. Do nejbližšího zasedání rady to zřejmě nestihnou. "Dokud se nevyjádří, tak materiál do rady nepředložíme," prohlásila Lidie Vajnerová, náměstkyně hejtmana.