Jan Dvořáka (vpravo).

Jan Dvořáka (vpravo). | foto: Adam Pluhař, MF DNES

Zastupitel si nelegálně přisvojil kvádry ze zámku, soud ho nepotrestal

  • 33
Krajský zastupitel za KSČM a strážník městské policie Jan Dvořák si podle soudu nelegálně přisvojil pískovcové kvádry od zákupského zámku. Trest ale nepadl, protože vzhledem ke způsobené škodě nešlo o krádež. Dvořák se ale cítí nevinen a tvrdí, že šlo o odpad vyvezený na skládku.

Dvořákovi hrozilo za krádež, podle obžaloby vzácných kvádrů, až dvouleté vězení. Soud ho nicméně nepotrestal, protože podle verdiktu způsobil městu škodu menší než 5 tisíc korun a nejde o přečin krádeže. Vyšlo to najevo v průběhu hlavních líčení. Soudkyně případ postoupila městskému úřadu v České Lípě, který jej projedná jako přestupek.

Přiklonila se k návrhu obžaloby. „Pokud obžalovaný tvrdí, že se jednalo o věc ničí, nesouhlasím s tím. I kdybychom připustili, že se jedná o odpad, tak u opuštěné věci nabývá vlastnické právo obec, respektive stát,“ řekl v závěrečné řeči státní zástupce Michael Dostál.

Znalecké posudky se lišily

Původně obžaloba tvrdila, že více než třicet pískovcových kvádrů má hodnotu 21, 5 tisíce korun. Jenže v průběhu projednávání případu byly vypracovány celkem tři znalecké posudky a podle nich se cena kamenů lišila. Poslední znalec stanovil cenu nižší než 5 tisíc korun, což je hranice trestného činu. „Prodávaly se i na inzerát. Historickou nenahraditelnost jsem neshledal,“ řek u soudu znalec Jaroslav Škorpil.

Rozhodnutí soudu je pravomocné. „Nelíbí se mi to a nesmířím se s tím. Poradím se ještě s advokátem, ale využijeme všech možných opravných prostředků. Jsem nevinen,“ komentoval Jan Dvořák rozhodnutí soudu. Zvažuje dovolání k Nejvyššímu soudu.

Obhájce žádal Dvořákovo úplné zproštění obžaloby. „Je zjevné, že se skutek nestal. Došlo ke zneužití orgánů činných v trestním řízení k řešení politické záležitosti mého klienta jako kandidáta do krajských voleb,“ řekl v závěrečné řeči Dvořákův obhájce Milan Štětina.

Kvádry zastupiteli navozil bezdomovec

Dvořák od počátku tvrdí, že nekradl. Kvádry mu v květnu 2015 na jeho pozemek navozil z nynější skládky u zákupského zámku bezdomovec. Ten ale stíhán nebyl.

Dvořák se navíc u soudu hájil tím, že o odvozu pískovcových kvádrů hovořil se zástupcem technických služeb města Zákupy. Poukazoval na to, že kvádry ležely na místě, které obec dříve využívala jako skládku. Navíc se podle něj kvádry v oblasti nabízí léta jako stavební materiál za 50 až 100 korun za kus.

Především poukazoval na to, že má kauza politické pozadí. Soud začal případ projednávat loni v srpnu před krajskými volbami a Jan Dvořák byl čtyřkou kandidátky KSČM. „Je to nesmyslné a vykonstruované obvinění kvůli mé politické aktivitě,“ uvedl Dvořák na začátku procesu.

Znalec: Historická hodnota je neoddiskutovatelná

Soud nakonec nedokázal s jistotou určit, jestli šlo skutečně o vzácné kvádry ze 17. století, jak tvrdila obžaloba. Znalec Lubomír Turčan, který stanovil cenu, z níž vycházela obžaloba, je ani na vlastní oči neviděl. U soudu nicméně uvedl, že pocházely z rozvalené zdi kolem hospodářského dvora. „Kvádry byly vyrobeny v čase největšího historického rozkvětu Zákup. Historická hodnota je neoddiskutovatelná,“ tvrdil znalec Turčan.

Nicméně předvolaní svědci u soudu uvedli, že kvádry na místo, odkud je bezdomovec přivezl Dvořákovi, v minulosti vyváželi. Soud nedokázal určit, zda Dvořák nezískal právě navezené kvádry. Jenže i v tom případě podle soudu patřily kameny obci. „Věc lze posoudit jako přestupek proti majetku,“ uvedla soudkyně Markéta Navrátilová.

Podle ní si mohl někdo přisvojit opuštěnou věc až od nového občanského zákoníku platného od roku 2014. V minulosti vyvezené kvádry by tak nabyla do vlastnictví obec. „Kvádry tedy nebyly věcí opuštěnou,“ uvedla samosoudkyně.