Primátor Liberce Tibor Batthyány

Primátor Liberce Tibor Batthyány | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Primátor prohrál se zastupiteli. Tibetská vlajka nad Libercem viset bude

  • 23
Liberečtí zastupitelé se odmítli smířit s výrokem primátora Liberce Tibora Batthyányho (ANO) na sociální síti, ve kterém postavil na stejnou úroveň tibetskou vlajku a vlajku Islámského státu. Vadilo jim především rozhodnutí nejužšího vedení města, že Liberec po 16 letech vlajku nevyvěsí.

Na zastupitelstvu vyvolané hlasování nakonec původní verdikt zvrátilo. Tibetská vlajka tak na radnici zavlaje.

Hlasovat o vyvěšení vlajky navrhl zastupitel a religionista David Václavík (SLK). A na zastupitelstvu vyznělo jasně. Ze 36 zastupitelů jich nakonec pro vyvěšení vlajky hlasovalo 23.

„Jsem rád, že vlajku nakonec vyvěsíme. Vadila mi nejen argumentace primátora. Srovnat totiž Tibet a Islámský stát je přinejmenším velmi nevhodné. Vyvěšování vlajky ale k Liberci dlouhodobě patří, lidé odjinud si město spojují s jistou odvahou, od začátku byl jedním z prvních měst,“ vysvětlil svůj postoj zastupitel David Václavík.

Liberecký primátor Batthyány proti vyvěšení tibetské vlajky na zastupitelstvu hlasoval. Zastává totiž názor, že by radnice měla být v takových záležitostech neutrální.

„Stojím si za názorem, že obdobné způsoby vyjadřování postoje k mezinárodním nebo filozofickým tématům nepřísluší radnici, která reprezentuje více než sto tisíc občanů a tím i mnoho různých názorů. V tomto případě navíc nejde o vyjádření či nevyjádření solidarity s Tibetem, ale o otázku vhodnosti, oprávněnosti a kompetentnosti zástupců města k hodnocení jakékoli situace kdekoli ve světě,“ komentoval primátor Tibor Batthyány.

Primátor chce podpořit školství v Tibetu

Zároveň vyzval zastupitele, aby finančně podpořili projekt Škola ProTibet zajišťovaný obecně prospěšnou společností MOST. Sám na jejich konto poslal dva tisíce korun. Mimo jiné pomáhá napravovat skutečnost, že se většina dětí v Tibetu nemůže učit ve svém rodném jazyce.

Primátor právě to pokládá za největší problém současného Tibetu. „Je totiž mnohem smysluplnější podpořit konkrétní projekt, než učinit prázdné gesto v podobě vyvěšení vlajky, které samo o sobě nic nezmění,“ uvedl primátor.

Argument o neutralitě radnice uvedl už týden před tím na Facebooku, kde zazněl jeho kritizovaný výrok. Srovnáním tibetské vlajky a symbolu Islámského státu chtěl prý podle svých slov šokoval a donutit lidi k přemýšlení.

„Jak se budete dívat na to, když týden po tibetské vlajce vyvěsíme vlajku IS? Podle čeho se budete rozhodovat? Radnice je tu pro Liberečany. Měla by se starat o to, aby zde žili rádi a dobře. Ne zasahovat laicky do zahraniční politiky státu. Čemu na tom nerozumíte?“ zněl primátorův výrok na Facebooku.

Zastupitelé, kteří většinu rady přehlasovali, s tím ale nesouhlasí. „Nemyslím si, že by se komunitní politika měla orientovat jen na věci, které se odehrávají pouze v katastru města. Politici by měli mít odvahu dělat i věci, které nejsou populární. Jako člověk, co se zabývá náboženstvím a lidskými právy, ostatně vím, že i tyto symbolické věci lidem, kterých se týkají, pomohou. V opačném případě mají pocit, že se na jich věc zapomíná,“ je přesvědčen David Václavík.