Autorky projektu chtějí město oživit záhony s bylinkami a dalšími rostlinami.

Autorky projektu chtějí město oživit záhony s bylinkami a dalšími rostlinami. | foto: Urban Gardening Liberec

Liberec by se mohl změnit v zahradu plnou bylinek. Stejně jako Berlín

  • 2
V Liberci vzniká projekt komunitní zahrady a takzvaného městského zahradničení, který už ve světových metropolích nadchl tisíce amatérských zahradníků. Městští lidé bez vlastního pozemku si díky němu mohou ekologicky vypěstovat zeleninu, květiny nebo bylinky.

Zahrady navíc vznikají na odpudivých, nevyužitých a třeba i zabetonovaných místech. Plodiny lidé pěstují ve velkých prodyšných pytlích naplněných substrátem. V jednom vznikne asi metr čtvereční plochy.

Městští zahradníci zaplatí půlroční poplatek. K dispozici mají kromě pytle i nářadí a vodu. Za přípravou pro Liberec průkopnického projektu stojí dvě kamarádky ze studií, Lucie Hrušová a Petra Matyášová.

"V Liberci je celá řada nevyužitých ploch a je nám z toho smutno, i proto chceme projekt rozjet. Máme zatím několik tipů a jednáme s majiteli. Věříme, že se nám podaří zahradu otevřít ještě letos," zmínila Petra Matyášová.

Nejen, že se nikdy nevěnovala zemědělství, přiznává dokonce, že na základní škole nesnášela hodiny pěstitelských prací. Je na mateřské dovolené a k touze zahradničit ji prý přivedla snaha sehnat kvalitní zeleninu.

"Pěstování je jen jeden z našich cílů. Chceme ale také propojit lidi. Seniory nebo městské děti, které nemají zkušenosti s pěstováním a salát viděly maximálně v supermarketu. Tento komunitní projekt pomůže také budovat sousedské vztahy v anonymním městě," říká Petra Matyášová.

Autorky projektu doufají, že se jim podaří svým záměrem "nakazit" co nejvíc Liberečanů. Na sociálních sítích od nich přijímají tipy na vhodné zanedbané pozemky bez užitku.

Náměstek Šolc drží palce

Podmínkou, která limituje vznik komunitní zahrady, je, že pozemek musí být oplocený. Zapotřebí je také přístup k vodě. Jedním z míst, o kterých s městem ženy jednají, je pozemek v Komenského ulici o rozloze asi 800 metrů čtverečních.

Lucie Hrušová (vlevo) a Petra Matyášová.

"Konkrétně se mnou ještě nikdo nemluvil, ale o tomto světovém trendu jsem už četl a pokud by se jej podařilo přinést do Liberce, držel bych mu palce. Sám vím o několika pozemcích, které by k tomu byly, myslím, vhodné," komentoval záměr náměstek liberecké primátorky Jiří Šolc.

Obě ženy chtějí rozjezd neziskové organizace pro urban gardening v Liberci financovat z vlastních prostředků. Pokusí se dosáhnout i na grant.

Z toho, že se nenajde dost nadšených zahradníků, strach nemají. "Překvapilo mne, kolik lidí se na nás obrátilo a chtějí se už teď připojit," dodala Petra Matyášová.

"Část našich dětí se k nějakému pěstování vůbec nedostane, pokud bydlí v paneláku a nemá zahradu. Pěstitelské práce nemáme. Z tohoto pohledu myslím, že takovou dobrovolnickou aktivitu spousta lidí v Liberci uvítá. Také pro děti může být užitečná," domnívá se zástupkyně ředitelky Základní školy Oblačná v Liberci Eliška Handšuhová.