Tajemnicí Židovské obce v Liberci, která bude rozdělovat peníze pro ty, co...

Tajemnicí Židovské obce v Liberci, která bude rozdělovat peníze pro ty, co přežili holocaust, je Lea Květ. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Kdo přežil nacistický holocaust, může si zažádat o americké peníze

  • 11
Nebývale vysokou částku, více než dva a půl milionu amerických dolarů, poskytne mezinárodní organizace Claims Conference Židům, kteří přežili holocaust. Jde o částku určenou pro celou Českou republiku. Peníze mohou pomoci i těm, kteří žijí v místním regionu.

Jedná se o opravdové pamětníky. „Můj nejmladší klient je ročník 1935, nejstaršímu bude letos 101 let,“ uvedla tajemnice Židovské obce Liberec Lea Květ.

Co je vlastně Claims Conference?
Je to mezinárodní organizace, která vznikla roku 1951 a u nás o ní začalo být slyšet až po revoluci. Vznikla proto, aby zastřešila jednání s německou vládou o náhradách za zabrané židovské majetky. Spousta lidí židovského původu totiž nepřežila holocaust, ale jejich majetky zůstaly bankám, pojišťovnám, městům - to se stalo koneckonců i tady v Liberci. Ani tady se arizované majetky nevracely, protože to bylo před rokem 1948. Organizaci se podařilo vydobýt nějaké množství peněz a ty se snaží spravedlivě rozdělit.

Jak to funguje?
Claims Conference zpracovává několik fondů, nás se týká fond pro východní a střední Evropu, z něhož jsou pravidelně vypláceny renty přeživším, přičemž ti, kteří nesplnili jeho podmínky, dosáhli alespoň jednorázového menšího odškodnění. Jak přeživších ubývá, zmírňuje organizace podmínky pro získání pravidelné renty.

Jak to vypadá v praxi?
Dřív bylo nutné třeba prokázat, že dotyčný byl alespoň půl roku v koncentračním táboře, teď už stačí kratší doba. Problém byl třeba u ukrývaných lidí, kteří to neměli jak prokázat, neměli na to potřebné papíry.

Pomáhá tato organizace ještě jinak?
Krom pravidelných rent se snaží přeživším pomoct ještě jiným způsobem. Jsou to totiž lidé, kteří mají těžké zdravotní problémy. Ty pramení jednak z věku a druhak tím, co prožili. Člověk s letitým traumatem všechno hůř snáší. Claims Conference proto distribuuje určité množství peněz i organizacím, které poskytují sociální služby přeživším holocaustu.

Co všechno z amerických peněz můžete hradit?
Už v předchozích letech jsem z toho částečně platila klientům dopravu, a to nejen k doktorovi, ale třeba i sem k nám na nějaké společenské akce a podobně. Z peněz lze také hradit úklid domácnosti anebo takzvaného hodinového manžela, když někomu například kape kohoutek. Lze z nich rovněž hradit osobní a zdravotní domácí péči: pomoc s hygienou, polohování, oblékání, mytí, příprava jídla, krmení a tak dále. Krom toho se z nich mohou pokrýt náklady na domácí návštěvu fyzioterapeuta v rámci rehabilitace, pedikúru, manikúru, holičské a kadeřnické služby.

Jestli tomu dobře rozumím, lidé peníze nedostanou přímo.
Ano. Claims Conference nám je refunduje, to znamená, že ty služby klientům proplácíme a jednou za určité období peníze dostaneme na účet naší obce.

Kolik bude pro Liberec?
Nedokážu to říct. Před osmi roky jsem začínala na devatenácti tisících, v posledních dvou letech jsem z tohoto grantu měla zhruba padesát tisíc korun na rok, letos to bude stoprocentně víc. Teď to ale nejde specifikovat. Prozatím mám tu částku neomezenou a teprve až uplyne jedno, dvě čtvrtletí, budu moct říct: vypadá to, že do konce roku vyčerpáme tolik a tolik.

Pokud někdo čte tento rozhovor a nabyl dojmu, že má na příspěvek nárok, co má udělat?
Nejdřív zavolat na číslo 485 103 340 a domluvit si termín návštěvy tady v Židovské obci v synagoze vedle liberecké knihovny. Úřední dny jsou pondělí a středa, vždy od půl deváté do dvanácti, ale po dohodě se můžeme sejít i v jiném dni nebo čase.