Zloději plení malebný Český ráj. (ilustrační snímek)

Zloději plení malebný Český ráj. (ilustrační snímek) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Zloději plení Český ráj. Kradou ornitologické pozorovatelny i cedule

  • 8
Vykuchané posezení pro turisty pod Kozákovem, rozebraná ornitologická pozorovatelna na Žabakoru. Zloději kradou v Českém ráji i věci, které slouží turistům pro radost a k odpočinku.

„Naposledy zmizel dřevěný stůl a lavice z krytého zastavení na místě, jemuž se říká Vzdychánek,“ řekl vedoucí Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Český ráj Jan Mocek. „Nachází se v sedle mezi Kozákovem a Hamštejnem.“

V Českém ráji vyrostlo před novou turistickou sezonou deset krytých zastavení, připomínajících altány. Jedno stálo skoro 30 tisíc korun a udělal je Jizersko-ještědský horský spolek. Na Vzdychánku se škoda pohybuje okolo deseti tisíc, přesně vyčíslená však ještě není.

Stůl a lavice na Vzdychánku někdo rozebral. Lavice jsou z takzvané půlkulatiny. Mocek předpokládá, že pachatelé ukradené dřevo nevyužijí na topení, ale znovu je složí například jako zahradní nábytek. Bylo natřené hnědou lazurou.

Podobný osud jako „altán“ potkal před necelým půlrokem ornitologickou pozorovatelnu u rybníku Žabakor.

Zlodějům se hodilo dubové a modřínové dřevo

„Postavili jsme ji v polovině prosince a vyšla na více než dvě stě tisíc korun. Je přímo u silnice na hrázi rybníka a na ptáky se tam může jít podívat každý. Na Žabakoru žijí jeřábi popelaví, labutě, kachny a pro mrtvé ryby se tam snášejí orli,“ uvedl Mocek.

„Už za dva týdny jsme zjistili, že někdo rozebírá boční stěny a trámy. Ztratila se také prkna s reliéfy ptáků.“ Škoda dosáhla 24 tisíc korun, což vysoce překračuje hranici pro trestný čin.

Zloději z pozorovatelny odvezli odolné dubové a modřínové dřevo. Rozebírali ji šroubek po šroubku, aby trámy nebo prkna nepoškodili. Policisté pachatele zatím nevypátrali. „Pojišťovna nám škodu zaplatila a ještě před jarem jsme pozorovatelnu opravili,“ upozornil Mocek.

Nejhorší krádež zažil Český ráj před více než dvěma lety. Zloději strhli z trnů umístěných ve skále dvacet měděných tabulí se jmény horolezců, kteří zahynuli při výstupech v tuzemsku i v zahraničí. Na jejich symbolickém a odlehlém hřbitově mezi Sedmihorkami a Hrubou Skálou udělali škodu přes 100 tisíc korun.

Cedule ze hřbitova horolezců chtěl prodat ve sběrně

Policisté pachatele odhalili poté, co se pokusili tabule prodat ve sběrně v Pardubicích.

CHKO má velké starosti také se zloději svých hraničníků a také cedulí, vymezujících území rezervací a přírodních památek. „Někomu skončí pravděpodobně jako suvenýr v ložnici,“ prohlásil Mocek. „Jedna tabule stojí pět set až sedm set korun.“

Explozi krádeží hraničníků a cedulí zažil Český ráj v roce 2011, kdy se slehla zem po třiceti. Peníze za ně scházely kromě jiného na sekání luk zarůstajících plevelem.

Mocek pracoval mnoho let jako ekolog rovněž v Orlických horách. „Mohu tvrdit, že čím nižší je nadmořská výška chráněného území, tím více zlodějů a vandalů se na něm objevuje,“ konstatoval Mocek. „Turisté v horách si přírody víc váží. Není tam navíc tak jednoduché odnést si hraničník k autu jako v Českém ráji.“

Do kempů v Českém ráji jezdí divočejší klientela než do Orlických hor. „V létě se v Českém ráji pohybuje hodně opilých a také zfetovaných lidí,“ dodal Mocek.

Podle mluvčího Krkonošského národního parku Radka Drahného jsou rekreanti v horách skutečně slušnější než v Českém ráji. „Problémy s krádežemi nebo s vandalismem v Krkonoších moc neznáme,“ řekl Drahný.