Klisně se narodila samička, která dostala jméno Erin.

Klisně se narodila samička, která dostala jméno Erin. | foto: Zoo Liberec

Na malou oslici čekali v liberecké zoo jedenáct let. Dostala jméno Erin

  • 0
Téměř dva týdny své mládě přenášela, když konečně přišlo na svět, udělala tím velikou radost hlavně ošetřovatelům. Ti už na porod oslice Ely netrpělivě čekali. A vyplatilo se. Klisně se narodila samička, která dostala jméno Erin. Po dlouhých jedenácti letech přetrhla období, kdy se v liberecké zoologické zahradě rodili jen samci.

Těch se od roku 2006 narodilo v zoo celkem třináct. „Při troše štěstí mohou návštěvníci spatřit nejmladší oslí klisnu se svým sedmičlenným stádem ve výběhu,“ sdělila Barbara Tesařová, mluvčí zoo.

Zahrada chová osly somálské již od roku 1991. Dva z nich – jedenáctiletý Shaq a devítiletý Bovu byli v polovině roku 2009 vyvezeni jako součást repatriačního projektu francouzské zoo Beauval a místní vlády do Džibutska.

Oslové somálští obývají velmi suché oblasti Etiopie a Eritrey, v Somálsku jsou pravděpodobně už vyhubeni. Patří k nejohroženějším druhům z velkých savců. V zajetí žije kolem 230 zvířat, ve volné přírodě zhruba pět set posledních jedinců.

V jejich záchraně brání především stálý úbytek vhodných lokalit, pytláctví a nestabilní politické prostředí, v němž často zuří vojenské konflikty a občanské války.

„V neposlední řadě je problémem i časté křížení s domácími formami oslů, a s tím spojená devalvace genetické výbavy jednotlivých populací. Za poměrně stabilní se dá pokládat eritrejská populace čítající 400 jedinců,“ vysvětlila mluvčí.

Zvířata jsou schopna přežít v extrémních podmínkách skalnatých terénů s tuhou trávou, která tvoří hlavní složku jejich potravy. Dokáží vydržet i mnoho dní bez příjmu tekutin. Velmi tvrdá kopyta jim navíc umožňují pohybovat se po vyschlém a kamenitém podkladu.