U rozhledny Štěpánka se sešly desítky lidí, kteří tu slavili st dvacet let od

U rozhledny Štěpánka se sešly desítky lidí, kteří tu slavili st dvacet let od založení rozhledny. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Rozhledna Štěpánka v Jizerských horách oslavila o víkendu 120 let

  • 30
U jizerskohorské rozhledny Štěpánka se sešly desítky turistů. Důvod je jednoduchý. Rozhledna, která zvítězila v anketě iDNES.cz o nejhezčí rozhlednu Libereckého kraje, se "dožila" sto dvaceti let.

Na 959 metrů vysoký vrch Hvězda vystoupal v sobotu při oslavách i dvojník knížete Camilla Rohana s neteří. Autoři programu slavnosti si tak připomněli muže, který stál u zrodu stavby a vzdali mu tak hold. Během dne si lidé poslechli také staropražské písně v podání skupiny Hudba u města Vídně i skladby žesťového souboru troubícího z ochozu věže.

Rozhledna Štěpánka

Německy se jmenuje Stephanshöhe. Je to kamenná novogotická rozhledna na vrchu Hvězda (959 m.n.m.) na Příchovickém hřebeni.

Rozhledna je 24 metrů vysoká, postavena byla v letech 1847 až 1892. Stavbu zahájil kníže Camill Rohan, když v údolí probíhala výstavba císařské krkonošské silnice.

Štěpánka spolu s rozhlednou Žalý patří k nejstarším rozhlednám v oblasti Krkonoš a Jizerských hor.
 

Na přednáškách se mohli poučit také o dějinách rozhledny a okolního kraje. Na improvizovaném pultu se také postupně zmenšovala hromada knih Příběhy jizerskohorských rozhleden, jejímž spoluautorem je tajemník jabloneckého magistrátu Marek Řeháček.

"Štěpánka má v knize čestné místo, hned na začátku. Má i největší prostor. Považovali jsme ji za nejvýznamnější rozhlednu, takovou ikonu jizerskohorských rozhleden," svěřil se se svou láskou k rozhledně Marek Řeháček.

Rozhledna inspirovaná posedem

O věži, na jejímž ochozu i přespával, hned "sype" jednu pozoruhodnost za druhou. Třeba to, že spodní část rozhledny je téměř identická s loveckým posedem, který Rohani zbudovali na vrchu Tábor nedaleko Lomnice. Zůstala ale nedostavěná.

Dál už hovoří pověst: Kníže Rohan ji prý nedostavěl, protože se bál věštby, podle které mu dokončení stavby přinese smrt. Dílo dobudoval až německý Horský spolek v roce 1892. Proto je rozhledna "slepencem" dvou stylů.

"Všimněte si ale, že ta architektura spodní části je velmi podobná zámku na Sychrově, patrně se na ní podílel stejný architekt," upozornil Řeháček.

Pro turisty je důležitý i kříž

Jan Staněk se o rozhlednu stará už dvanáctým rokem. V sobotu se spokojeně usmíval. "Tolik lidí tady nepamatuju. Ani jsme nečekali, že tady bude taková účast, mám z toho ohromnou radost," řekl muž, který zároveň u rozhledny téměř celý rok provozuje stánek s občerstvením a se suvenýry.

Podle Staňka návštěvníky rozhledny zaujme i kamenný maltézský kříž. Jeho torzo celá desetiletí leželo jako zničený německý symbol ve stráni pod rozhlednou. Loni na podzim jej ale skupina nadšenců vyzvedla a opravila. Nyní se vypíná nad údolím.

"Tento typ kříže, takových rozměrů a v takové nadmořské výšce, je určitě unikát. Tak třetina lidí přichází právě kvůli tomu kříži," podotkl Staněk a pochvaluje si opravy, kterých se Štěpánka a její okolí dočkaly. Rozhledna dostala například nové vitráže a lidé stoupají po nové cestě.