Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slavný jablonecký autor téměř tisícovky staveb skončil ve sběrném táboře

  7:15aktualizováno  7:15
V polovině září roku 1945 přichází do sběrného tábora v jabloneckých Rýnovicích písemná prosba o propuštění jednoho z vězňů. Tím vězněm je tehdy čtyřiasedmdesátiletý architekt a jablonecký rodák Robert Hemmrich.

Autorem libereckého hotelu Schienhof, dnes Praha, byl jablonecký architekt Robert Hemmrich. | foto: cafepraha.eu

Tábor je plný Němců, které čeká poválečný odsun. Stojí nedaleko žulové rozhledny na Prosečském hřebeni. Věže, kterou nyní nepohodlný Hemmrich v roce 1932 postavil.

„Dotyčný jest pro město nezbytný, jelikož převádí archiv s více jak tisíci plány budov města, které jsou pro pozdější ocenění a odhady velmi důležité,“ píše se v dopise zaslaném do tábora jabloneckým stavebním úřadem.

Fotogalerie

Na stavebním úřadě je pak architekt nucen pracovat do dubna 1946, kdy umírá. V neděli tomu ale je přesně 145 let, kdy se autor 981 staveb po celém Česku, ale i Německu a Rakousku, narodil.

Kolem pětistovky svých staveb realizoval v Jablonci a jeho okolí. Patří mezi největší „rozhlednáře“. Na kontě má kromě již zmíněné Prosečské rozhledny ještě vyhlídkové věže na Černé Studnici, tanvaldském Špičáku a Bramberku.

Jeho otisk ale dodnes nesou také jablonecké městské lázně, bývalá porodnice, kostel v Loučné, továrna Detoa v Albrechticích, liberecký hotel Praha či lázně v Novém Městě pod Smrkem.

Geometrická secese i moderní klasicismus

Hemmrichův rukopis se nesl ve stylu florální a později geometrické secese, antikizující a barokizující moderny a moderního klasicismu.

„Pro jeho stavby je typické žulové zdivo. Inspiroval se také tím, co v Jablonci vznikalo, tedy bižuterním průmyslem. Jeho výrobky přeneseně přenášel na své stavby v podobě nejrůznějších ozdob,“ vysvětlil před časem Jan Strnad z městské galerie My.

Ale Hemmrichův architektonický rukopis vykazoval i další typické znaky. Ten se projevil například u secesních lázní v Novém Městě pod Smrkem.

„Na první pohled zaujme jejich podobnost s jabloneckými lázněmi, dokončenými o necelý rok dříve. Architektův jasně čitelný rukopis se projevuje nejen typicky ‚hemmrichovskou‘ oplechovanou věžičkou se zvoncovitou střechou, ale také geometrickým dekorem na průčelích a v plavecké hale, ve které se nachází bazén,“ napsal památkář Petr Freiwillig na webu liberec: reichenberg.net.

Vedle libereckého hotelu Schienhof, nyní Praha, představují novoměstské lázně nejnáročnější dosud známou architektovu práci mimo Jablonecko.

Jeho žena a dcera musely pryč

Hemmrich, který roku 1895 složil stavitelskou zkoušku v Linci, často podnikal studijní cesty po Evropě a inspiroval se díly starých mistrů. Ve volném čase rád pobýval v Jizerských horách a Krkonoších.

Jeho dcera o otci tvrdila, že jeho splněným snem bylo prosazení zřízení funkce městského stavitele - urbanisty v městské radě. Touto osobou se nakonec Robert Hemmrich stal.

Za svoji čtyřicetiletou praxi nakreslil přes tři tisíce plánů. „Celoživotní oporou a duší jeho ateliéru byla jeho žena Alma. Ta nakonec byla v říjnu roku 1946 odsunuta společně s jeho dcerou Almou Neumannovou,“ píše se v knize Osudy Němců Jizerských hor v letech 1945 - 1948.

„Hemmrichovy stavby splňovaly představy tehdejších úředníků a všeobecně se líbily. Pět set domů v Jablonci je veliké číslo, odpovídá jeho tehdejšímu věhlasu,“ dodal jablonecký zastupitel a historik Václav Vostřák.

Autor:


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

Další z rubriky

Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Chameleon i šnečí princezna. Sochaři v zoo přemění kámen na zvířata

Sochaři Ondřeji Procházkovi připadl největší kámen. Nejdříve z něj měla být...

Chameleon, ocasní ploutev velryby i šnečí princezna. Pod rukama sochařů vznikají v liberecké zahradě Lidových sadů...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz