Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Liberecký mrakodrap slaví 40 let. Ukrývá nejdelší paternoster v Česku

  6:30aktualizováno  6:30
Impozantní budova krajského úřadu v Liberci slaví čtyřicátiny. Ve svém nitru ukrývá nejdelší oběžný výtah neboli paternoster v zemi. Vznikla zcela unikátní technologií a umytí všech oken zabere týden.

Jedenadvacetipodlažní „liberecký mrakodrap“ je nejvyšší stavbou Libereckého kraje a jedenáctou v ČR. Měří 78 metrů. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Jednadvacetipodlažní „liberecký mrakodrap“ je nejvyšší stavbou Libereckého kraje a jedenáctou v ČR. Měří 78 metrů. Trochu klame tělem, protože vytváří zdání dvojnásobného počtu pater. Způsobují to vkládané parapety - kordonové římsy, které rozdělují každé patro.

Budovu navrhl architekt Zdeněk Plesník. V mnoha ohledech se jednalo o unikátní experimentální stavbu. Výstavba probíhala v letech 1967 až 1976 a původně sloužila pro potřeby Státního výzkumného ústavu textilního a Výzkumného ústavu textilní technologie (SVÚT). Svému účelu - vývoji textilních technologií začala sloužit v květnu 1976.

Fotogalerie

„Lidé si to ani neuvědomují, ale v kontextu české architektonické a stavebně inženýrské činnosti je to zcela výjimečný dům. Z hlediska použitých inovací je srovnatelný s Hubáčkovým Ještědem. Oproti němu má jednu výhodu - před patnácti lety prošel velmi citlivou opravou,“ zmínil památkář a ředitel Severočeského muzea v Liberci Jiří Křížek.

Výstavba domu probíhala technologií zdvihaných stropů. Jednotlivá patra jsou při ní vybetonována v jedné úrovni a následně vysouvána nahoru. Pro ČSSR technologii vyvinul pardubický Průmstav. Původní patent, jehož autorem byl v roce 1954 americký miliardář, podivín a cestovatel Thomas Baker Jr., si rychle našel cestu do Evropy.

Po zániku SVÚT sloužila budova pro okresní úřad. V letech 2000 až 2004 se ve spolupráci s architektonickou kanceláří SIAL, pod vedením Karla Novotného, pracovalo na přestavbě na nové krajské sídlo.

Kniha o mrakodrapu vyjde koncem roku

V roce 2009 se pak generální oprava zaměřila i na oběžný výtah. Výškou 56,8 metrů, 16 stanicemi a 35 dřevěnými kabinami jde o nejvyšší výtah s nepřetržitým pohybem v České republice. Za hodinu může přepravit z jednoho nástupního místa až 480 lidí.

„Za dvanáct let jsem šel pěšky nahoru jen třikrát a to při požárních cvičeních. Je to opravdu neskutečná fuška. Má předchůdkyně chodila ale do šestnáctého patra každý den vždy po obědě,“ zasmál se šéf krajského odboru dopravy Jan Čáp. Jeho oddělení sídlí v nejvyšším 16. patře. Nad ním už je jen vyhlídka a další technická patra.

„Okna čistíme z plošiny jednou ročně. Většinou to trvá týden. Musí být totiž dobré počasí, nesmí foukat ani pršet,“ řekl Tomáš Charypar, vedoucí oddělení hospodářské správy krajského úřadu.

Historii a současnost libereckého mrakodrapu nyní představuje čtyřicítka velkoformátových fotografií ve vestibulu krajského úřadu. Kraj ve spolupráci se Severočeským muzeem připravuje také knihu o historii budovy. Na svět by měla přijít koncem roku.

Autor:


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

VIDEO: Okupanty přelstili lidé z médií a Havel, vysílali tajně z Ještědu

Po tříminutové palbě před libereckou radnicí zůstalo na dlažbě několik desítek

Před padesáti lety se z Liberce šířila do éteru pravda o invazi. Stěžejní úlohu v protiokupačním vysílání sehráli lidé...

Další z rubriky

Chameleon i šnečí princezna. Sochaři v zoo přemění kámen na zvířata

Sochaři Ondřeji Procházkovi připadl největší kámen. Nejdříve z něj měla být...

Chameleon, ocasní ploutev velryby i šnečí princezna. Pod rukama sochařů vznikají v liberecké zahradě Lidových sadů...

Stavba cyklostezky u Jizery narazila na skalnaté údolí a zátopovou oblast

Jezdci na bicyklech na cyklotrase Greenway Jizera.

Měl to být ráj cyklistů, místo toho stavba cyklostezka Greenway Jizera stojí. Naráží na to, že se zatím neví, kudy...

Rozhledna Císařský kámen zmizela, dělníci devět let starou věž rozřezali

Původní dřevěná stavba byla otevřena 9. září 2009. Ve čtvrtek dělníci rozhlednu...

Oblíbená rozhledna Císařský kámen na Liberecku přestala ve čtvrtek existovat. Smrková stavba vztyčená v nadmořské výšce...

Najdete na iDNES.cz