Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kousek domova odsunutých Němců v Alpách. Nová liberecká chata slaví 90 let

  14:00aktualizováno  14:00
Při poválečném odsunu z Liberce si němečtí horolezci vzali jen nejnutnější a osobní věci. A také fotografie Liberce. Dnes lety zašlé obrázky visí na stěnách rakouské Neue Reichenberger Hütte vklíněné v Tauernských Alpách. Ta letos slaví 90 let.

Neue Reichenberger Hütte v Tauernských Alpách. | foto: Jan Pikous

Pro náhodného a nic netušícího turistu z Liberce jde o zjevení. Chata s reáliemi předválečného Liberce byla ale pro německé horolezce nejen útočištěm před nepřízní vysokohorského počasí, ale i kusem domova a symbolem v dobách, kdy je od jejich vlasti oddělily etnické čistky a ostnatý drát.

Nová liberecká chata v Alpách slaví tento rok 90 let. V Liberci při té příležitosti tento týden pobývali potomci z Liberce odsunutých Němců a horolezci, kteří nadále pokračují v tradici Österreichen Alpenverein (Rakouského alpského spolku) ze sekce Reichenberg. Členové spolku Novou libereckou chatu v Taurech ve 20. letech stavěli.

Jedním z těch, kteří se představili i návštěvníkům přednášky v Krajské vědecké knihovně, byl čtyřiaosmdesátiletý Herbert Preibisch. Mnohaletý předseda liberecké sekce Alpského spolku.

Jeho otec Artur platil před válkou za uznávaného horolezce. Když si v roce 1934 připsal na své konto prvovýstup v Příhrazech v Českém ráji, pojmenoval skálu Herbert po svém tehdy dvouletém synovi.

Skála se tak jmenuje dodnes. V horolezeckých příručkách je rovněž známa Preibischova cesta. „Splnili jste mi všechno, o čem jsem v duchu přemýšlel, že bych tady mohl zažít,“ řekl pod „svojí“ skálou Herbert Preibisch členům spolku Archy 13, kteří setkání zorganizovali.

Alpský spolek založili v hotelu Praha

V rámci projektu České stopy v Alpách mapují mimo jiné osudy lidí spojených s Novou libereckou chatou a libereckou sekcí Alpského spolku. Založen byl v roce 1893 v nynějším hotelu Praha.

Nyní existuje několik regionálních skupin spolku. Fungují ve Vídni, Kemptenu a v blízkosti Kolína nad Rýnem. Jejich společným centrem je právě Nová liberecká chata.

„Od roku 1968 se členové spolku každoročně setkávají ve Svatém Jakobu a vystoupají na hřeben k chatě. Společně tam stráví týden aktivní dovolené,“ řekl člen Archy 13 Petr Pimek.

V roce 1981 prodělala chata dostavbu a rozšíření. A také nové křtiny. Od té doby každým rokem přibývají nová zařízení jako je vodárna, čistička odpadních vod, vodní nebo fotovoltaická elektrárna.

Na přednášku do Krajské vědecké knihovny přijel také Oto Malik, současný předseda Alpského spolku z Vídně. Na Novou libereckou chatu jezdí od svých 12 let. Poprvé ji navštívil s rodiči.

Zášť k Čechům Němci necítí

„Členstvím v sekci Reichenberg jsem se dostal k problematice odsunutých Němců. Usiluji o to, aby se vztahy vyčistily a také, aby nebyly zapomenuty,“ řekl Otto Malik. Všichni potomci odsunutých Němců ale zdůrazňují, že neusilují o zkonfiskované majetky. Nepociťují ani k Čechům zášť.

Téměř mrtvé vztahy znovu navázala Archa 13. Snaží se mapovat osudy původních obyvatel spojených s horolezectvím a Novou libereckou chatou.

„Pokud jsou lidé, kteří mají dodnes fotografie nebo materiály, byli bychom rádi, kdyby nám je poskytli k zapůjčení. O to stejné se snažíme i v Německu nebo Rakousku. Alpský spolek působí v obou zemích,“ řekl Petr Pimek.

Archa 13 chce do konce roku vydat publikaci o historii i současnosti chaty v Alpách s fotografickými přílohami. „Za návštěvu rozhodně stojí také samotná Nová liberecká chata. O historii Liberce možná řekne víc, než cokoli jiného,“ dodal Pimek.

Liberecká sekce Alpského spolku si za dva roky připomene 125 let od založení. V rámci výročí se v Liberci uskuteční setkání členů spolku. V expozici Zapomenuté dějiny města Liberce pod libereckou radnicí je výstava, kde se lidé s historií chaty mohou seznámit.

Autor:Nejčtenější

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Jizerské hory ohrožuje houba kloubnatka. Vyhubí všechny smrky pichlavé

Kloubnatka na smrku pichlavém.

Houba kloubnatka smrková ohrožuje v Jizerských horách lesy, které se zotavují po ekologické katastrofě vyvolané v 70. a...

Další z rubriky

Ženu zabil a hodil z balkonu. Vinil ji z konce svého vztahu, říká obžaloba

Marius Vasilica Ailieseie u soudu v Liberci (20. března 2018).

Před krajským soudem stanul Rumun Marius Vasilica Ailieseie, který podle obžaloby v Liberci ubodal a pak vyhodil z okna...

Až přijde Ančka s kůsou, půjdu. Před 30 lety zemřel spisovatel Buchar

Spisovatel Jan Buchar zemřel před třiceti lety.

Snad žádný jiný český spisovatel nezačínal s literární kariérou tak pozdě jako on. Jeho prvotina s půvabným názvem Co...

U Máchova jezera shořel stánek s občerstvením, škoda je pět milionů

Na hlavní pláži Máchova jezera v Doksech na Českolipsku shořel stánek s...

Na hlavní pláži Máchova jezera v Doksech na Českolipsku dnes brzy ráno shořel stánek s občerstvením. Škodu majitel...

Najdete na iDNES.cz