Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kousek domova odsunutých Němců v Alpách. Nová liberecká chata slaví 90 let

  14:00aktualizováno  14:00
Při poválečném odsunu z Liberce si němečtí horolezci vzali jen nejnutnější a osobní věci. A také fotografie Liberce. Dnes lety zašlé obrázky visí na stěnách rakouské Neue Reichenberger Hütte vklíněné v Tauernských Alpách. Ta letos slaví 90 let.

Neue Reichenberger Hütte v Tauernských Alpách. | foto: Jan Pikous

Pro náhodného a nic netušícího turistu z Liberce jde o zjevení. Chata s reáliemi předválečného Liberce byla ale pro německé horolezce nejen útočištěm před nepřízní vysokohorského počasí, ale i kusem domova a symbolem v dobách, kdy je od jejich vlasti oddělily etnické čistky a ostnatý drát.

Nová liberecká chata v Alpách slaví tento rok 90 let. V Liberci při té příležitosti tento týden pobývali potomci z Liberce odsunutých Němců a horolezci, kteří nadále pokračují v tradici Österreichen Alpenverein (Rakouského alpského spolku) ze sekce Reichenberg. Členové spolku Novou libereckou chatu v Taurech ve 20. letech stavěli.

Jedním z těch, kteří se představili i návštěvníkům přednášky v Krajské vědecké knihovně, byl čtyřiaosmdesátiletý Herbert Preibisch. Mnohaletý předseda liberecké sekce Alpského spolku.

Jeho otec Artur platil před válkou za uznávaného horolezce. Když si v roce 1934 připsal na své konto prvovýstup v Příhrazech v Českém ráji, pojmenoval skálu Herbert po svém tehdy dvouletém synovi.

Skála se tak jmenuje dodnes. V horolezeckých příručkách je rovněž známa Preibischova cesta. „Splnili jste mi všechno, o čem jsem v duchu přemýšlel, že bych tady mohl zažít,“ řekl pod „svojí“ skálou Herbert Preibisch členům spolku Archy 13, kteří setkání zorganizovali.

Alpský spolek založili v hotelu Praha

V rámci projektu České stopy v Alpách mapují mimo jiné osudy lidí spojených s Novou libereckou chatou a libereckou sekcí Alpského spolku. Založen byl v roce 1893 v nynějším hotelu Praha.

Nyní existuje několik regionálních skupin spolku. Fungují ve Vídni, Kemptenu a v blízkosti Kolína nad Rýnem. Jejich společným centrem je právě Nová liberecká chata.

„Od roku 1968 se členové spolku každoročně setkávají ve Svatém Jakobu a vystoupají na hřeben k chatě. Společně tam stráví týden aktivní dovolené,“ řekl člen Archy 13 Petr Pimek.

V roce 1981 prodělala chata dostavbu a rozšíření. A také nové křtiny. Od té doby každým rokem přibývají nová zařízení jako je vodárna, čistička odpadních vod, vodní nebo fotovoltaická elektrárna.

Na přednášku do Krajské vědecké knihovny přijel také Oto Malik, současný předseda Alpského spolku z Vídně. Na Novou libereckou chatu jezdí od svých 12 let. Poprvé ji navštívil s rodiči.

Zášť k Čechům Němci necítí

„Členstvím v sekci Reichenberg jsem se dostal k problematice odsunutých Němců. Usiluji o to, aby se vztahy vyčistily a také, aby nebyly zapomenuty,“ řekl Otto Malik. Všichni potomci odsunutých Němců ale zdůrazňují, že neusilují o zkonfiskované majetky. Nepociťují ani k Čechům zášť.

Téměř mrtvé vztahy znovu navázala Archa 13. Snaží se mapovat osudy původních obyvatel spojených s horolezectvím a Novou libereckou chatou.

„Pokud jsou lidé, kteří mají dodnes fotografie nebo materiály, byli bychom rádi, kdyby nám je poskytli k zapůjčení. O to stejné se snažíme i v Německu nebo Rakousku. Alpský spolek působí v obou zemích,“ řekl Petr Pimek.

Archa 13 chce do konce roku vydat publikaci o historii i současnosti chaty v Alpách s fotografickými přílohami. „Za návštěvu rozhodně stojí také samotná Nová liberecká chata. O historii Liberce možná řekne víc, než cokoli jiného,“ dodal Pimek.

Liberecká sekce Alpského spolku si za dva roky připomene 125 let od založení. V rámci výročí se v Liberci uskuteční setkání členů spolku. V expozici Zapomenuté dějiny města Liberce pod libereckou radnicí je výstava, kde se lidé s historií chaty mohou seznámit.

Autor:


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

Další z rubriky

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

Hravá školka našla inspiraci v japonském Tokiu, otevřou ji na podzim

V libereckých Vratislavicích dokončují stavbu netradiční školky.

Krátce před dokončením je stavba zcela netradiční hravé mateřské školy inspirované tokijským předobrazem. Školka „v...

Jablonecká Proseč si oddechne od kamionů, skládka se přesune na Brandl

Škody po pátečním požáru se odhadují na dvacet milionů korun. Narušená je...

Páteční požár na skládce odpadů v jablonecké Proseči poukázal na problém: překladiště stojí na nevhodném místě a je moc...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz