Oproti loňsku přibylo kvůli amnestii v Libereckém kraji o 383 trestných činů. (ilustrační snímek)

Oproti loňsku přibylo kvůli amnestii v Libereckém kraji o 383 trestných činů. (ilustrační snímek) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Klausova amnestie zvýšila kriminalitu. Roste především počet krádeží

  • 3
Po lednové amnestii prezidenta Václava Klause se v Libereckém kraji rozbujela kriminalita. Ve srovnání s loňským rokem přibylo trestných činů ve všech čtyřech okresech - nejvíce pak na Liberecku a Českolipsku.

Kriminalita je na konci května na Turnovsku tak vysoká jako loni v polovině července. "Zvýšila se přibližně o čtvrtinu a už je jasné, že podíl na tom mají amnestovaní vězni," řekl velitel české policie v Turnově Milan Drahoňovský.

Do Turnova a okolí se navíc vrátili z vězení recidivisté, jimž vypršely jejich tresty přirozeným způsobem - tedy bez přispění Klausovy milosti. Nejeden z nich se znovu vrhl na svou nekalou živnost.

"V prvních dvou měsících roku nedělali amnestovaní vězni větší potíže," prohlásil Drahoňovský. "Pak ale některým z nich pravděpodobně došly peníze a dobrá vůle žít poctivě. A tak začali znovu porušovat zákony," upozornil Drahoňovský.

"Páchají především krádeže." Amnestie dostala zpoza mříží delikventy, kteří si v uplynulých dvou letech připsali na Turnovsku na konto více než sto trestných činů.

Krajská policejní mluvčí Vlasta Suchánková zná zatím statistiku za první čtyři měsíce letošního roku. "V Libereckém kraji jsme zaznamenali o 383 trestných činů víc než loni," konstatovala Suchánková. "Na Liberecku jich bylo o 185 víc, na Českolipsku o 104, na Jablonecku o 69 a na Semilsku o 25."

Zloděj po propuštění takřka dvacetkrát kradl

Kriminalita vyletěla po amnestii nahoru i v Novém Boru. "Znepokojuje nás to, protože v uplynulých letech se ve městě vyvíjela příznivě," poznamenal novoborský starosta Jaromír Dvořák.

 "Kriminalita začala růst od března a nedávno jsem se kvůli ní sešel s krajským policejním ředitelem." Podle Dvořáka trápí Nový Bor především drobné krádeže. Ztrácejí se například jízdní kola nebo věci ze železa.

"Problémem je, že policisté pachatele dopadnou, vyslechnou je, obviní a většinou zase pustí na svobodu," upozornil Dvořák. "Než se dostanou k soudu a pak do vězení, tak často kradou dál." Ve vazbě se ocitnou pouze nejtěžší zločinci nebo kriminální živly, jimž jsou zákony pouze k smíchu a porušují je takřka bez ustání.

V Turnově policisté zatkli zloděje, který po propuštění na amnestii rychle navázal na své řemeslo. Dopustil se bezmála dvaceti krádeží. "Na Turnovsku, ale také v Semilech a v Železném Brodě vykradl prodejny, restaurace, kiosky a další provozovny," upřesnila Suchánková.

Od ledna do konce dubna spáchali amnestovaní vězni v Libereckém kraji 61 trestných činů - pochopitelně jenom objasněných. Šlo hlavně o krádeže v obchodech a vloupání do chat.

Zloději aut, alkohol za volantem nebo drogy

Pro ilustraci - v celém Česku se amnestovaní během prvních čtyř měsíců letošního roku dopustili 1 689 trestných činů. Nejvíce jich provedli v Praze - 356. V Moravskoslezském kraji si jich připsali na konto 356 a v Jihomoravském 192. Nejméně škodili v kraji Vysočina, kde přispěli do statistiky 22 trestnými činy.

 Na kriminální dráhu se znovu vydalo přibližně 1100 amnestovaných vězňů. Klaus jich poslal v lednu v republice na svobodu přes 6300. Recidivistou se tedy stal asi každý šestý.

Nebezpečnějším městem je po amnestii také Frýdlant. "Letos stoupla hlavně drobná kriminalita. Problémy dělají také zloději aut, drogy, alkohol za volantem nebo lidé, kteří jezdí v autech bez řidičského průkazu," řekl frýdlantský starosta Ramzer.

"Policistů u nás bohužel slouží mnohem méně než před čtyřmi pěti lety. Tehdy jich bylo na Frýdlant, Habartice, Dětřichov a další okolní obce víc než třicet, teď jich tady pracuje kolem dvaceti. Těší nás alespoň to, že se jim daří objasnit polovinu trestných činů."

Vyšší kriminality si povšiml rovněž starosta Smržovky Marek Hotovec. "Žádné drama to ale zatím naštěstí není," dodal.