Palác Syner v Liberci

Palác Syner v Liberci | foto: MF DNES

Analýza MF DNES: Liberec na přísných výběrových řízeních prodělal

  • 19
Jedním z hlavních důvodů politické krize v Liberci jsou stavební zakázky na přístavbu bazénu a opravu lázní. Primátor Jan Korytář je odmítá podepsat, ČSSD předložila posudek, že k tomu není důvod. Analýza MF DNES ukazuje, že kdyby Liberec výběrové řízení připravil jinak, skutečně mohl ušetřit.

Soutěže, vypsané ještě za bývalého vedení ODS a ČSSD, ukazují v porovnání s jinými podobnými zakázkami vypsanými v Ćesku řadu nestandardních požadavků, které výrazně omezily počet soutěžících.

Porovnání zakázek v Liberci

Bazén 
Zadavatel: Liberec (koalice ODS + ČSSD)
Odhadovaná cena: 141,5 milionu
Požadavek na obrat: 400 milionů
Počet soutěžících: 4
Konečná cena: 116,4 milionu
Rozdíl: - 17,74 %

Lázně 
Zadavatel: Liberec (koalice ODS + ČSSD)
Odhadovaná cena: 312 milionů
Požadavek na obrat: 800 milionů
Počet soutěžících: 3
Konečná cena: 299,4 milionu
Rozdíl: - 4,04 %

Výstavba budovy L 
Zadavatel: TU Liberec
Odhadovaná cena: 450 milionů
Požadavek na obrat: 600 milionů
Počet soutěžících: 8
Konečná cena: 258 milionů
Rozdíl: - 42,67 %

Sídliště Rochlice 
Zadavatel: Liberec (nové vedení)
Odhadovaná cena: 70,5 milionu
Požadavek na obrat: 50 milionů
Počet soutěžících: 21
Konečná cena: 39 milionů
Rozdíl: - 44,68 %

MF DNES srovnala v registru veřejných zakázek 22 různých soutěží na stavební práce v hodnotě 100 až 500 milionů korun. Výsledek? V Liberci se do soutěže hlásilo v porovnání s průměrem velmi málo firem a cena klesla zejména u lázní podstatně méně, než kvůli krizi padají hodnoty zakázek v průměru na celém trhu.

Nad průměr se Liberec dostal u obou soutěží naopak v požadavcích na stavební firmy: ty musely mít například třikrát větší obrat, než byla hodnota zakázky nebo splňovat poměr volných peněz ve firmě či zadluženost, do kterých se jen těsně vešel například Syner.

"Ekonomická kritéria jako likvidita či zadluženost jsou naprosto zbytečná a jen omezují soutěž," říká ekonom Pavel Kohout, který pracuje pro NERV. Podmínky mají zajistit, aby se do soutěže nepřihlásila například firma před krachem a zakázka byla dostavěná. Podle Kohouta by ale stačila bohatě bankovní záruka.

V průměru soutěží osm firem

Obě zakázky byly sice na první pohled otevřené, nabídku podaly jen tři (lázně) a čtyři (bazén) firmy. V Česku přitom za poslední půl rok soutěžilo v průměru o stavební práce nejméně osm firem. Je snad Liberec pro stavaře neatraktivní?

Počet soutěžících má přitom velmi velký vliv na cenu: studie Jana Pavla z VŠE ukazuje, že čím více soutěžících se přihlásí, tím konečná cena oproti odhadované více klesne.

Důvody malého počtu soutěžících v Liberci jsou jasné až po prostudování detailních požadavků: například likvidita nebo zadluženost nebo velikost obratu. Na co je důležitý pro samotnou stavbu například podíl úvěrů ve firmě, není jasné.

Stačilo přitom kritéria jen těsně zpřísnit a například tolik v celé kauze diskutovaný Syner by neměl šanci se přihlásit. Zájem přitom byl: dokumentaci si vyzvedlo v případě bazénu třináct firem. Některé po prostudování podmínek usoudily, že ani nemá smysl se hlásit.

Dvě třetiny veřejných soutěží za poslední půlrok takové podmínky likvidity či zadluženosti vůbec neměly, stačil jen velikost obratu. I ta byla v Liberci enormní: na zakázku za 140 milionů korun musel mít soutěžící tržby téměř třikrát větší.

Nová koalice i univerzita dokázaly cenu srazit mnohem víc

Se zbytečnými podmínkami dochází trpělivost i některým stavařům a otevřeně je začínají kritizovat.

Bazén a lázně

Zakázku na revitalizaci městských lázní vyhrála pardubická společnost Chládek a Tintěra. Projekt má stát téměř 300 milionů korun.

Liberecký bazén by měl dostavět Syner, který zvítězil s nejnižší nabídkovou cenou 116 milionů korun.

Obě zakázky zadalo ještě předchozí vedení města v čele s ODS, současné začátkem března vybralo vítěze soutěží.

"Máme pocit, že se zakázky vypisují tak, že někdo pečlivě zkoumá naše účetní výkazy a dává do požadavků taková finanční kritéria, abychom je nesplnili," řekl v rozhovoru pro MF DNES šéf Skansky Dan Ťok.

I v Liberci se přitom dá soutěžit otevřeněji, což dokazuje například zkušenost Technické univerzity. Ta po soutěžích na stavbu budovy L nechtěla prokazování zadluženosti či likvidity, výsledkem je osm soutěžících a cena o 200 milionů nižší.

 Podobný skok udělalo nové vedení radnice i na zakázky na opravu rochlického sídliště: 23 soutěžících odhadovanou cenu snížilo téměř o polovinu, přihlásit se přitom mohla i firma s obratem nižším, než byla hodnota zakázky.