Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rumjancev byl ošklivý, ale velmi vzdělaný, vzpomíná liberecká pamětnice

  7:50aktualizováno  7:50
Anně Bahníkové z Liberce bylo na konci války dvacet let a byla mezi prvními Čechy, kteří se koncem války vrátili do tehdejšího německého Liberce. Byla ovšem také mezi posledními, kteří na podzim roku 1938 museli z Liberce před nacisty utéct.

Anna Bahníková s fotkou, kterou jí roky po válce poslal plukovník Rumjancev. Na sobě má kroj od manželky prezidenta Edvarda Beneše Hany Benešové. Snímek je z května 1945. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Můj tatínek pracoval na finanční správě a jako český úředník čekal až do poslední chvíle. Odjížděli jsme narychlo. Vlastně to byl docela úprk,“ vzpomíná dnes Bahníková.

Když opouštěla Liberec, brala s sebou i bohatě zdobený kyjovský kroj, který dostala od manželky prezidenta Edvarda Beneše v době, kdy v předválečném Liberci začala houstnout atmosféra mezi Čechy a Němci.

„Bylo to ode mě docela drzé, ale napsala jsem jí o něj, protože jsme chtěli pořádat sokolskou truc akci proti henleinovcům a já neměla v čem jít. Sice to vyšetřovali tajní, tatínek mě zmydlil, že jsem měla jelita, ale paní prezidentová mi kroj opravdu poslala,“ vzpomíná Bahníková.

Ve stejném kroji pak vítala před libereckou radnicí nového velitele sovětské posádky a města plukovníka Ivana Michajloviče Rumjanceva.

S vojáky se velitelé nemazali

„Tehdy jsem pracovala v Turnově jako písařka okresního úřadu a náš šéf byl převelený do Liberce, a tak přišel za mnou. ‚Andulo,‘ řekl mi, ‚dnes se mnou pojedete do Liberce, potřebuji písařku.‘ Pamatuji se, že jsme kráčeli Vídeňskou ulicí, dnešní Moskevskou, a proti nám se zjevil ruský voják a začal střílet do baráku. Šéf mě chytil a strhnul do nejbližších dveří, pak střelba utichla a on povídá: ‚Okamžitě se vrať do Turnova. Tohle si na svědomí nevezmu.‘ Toho vojáka pak sami Rusové zastřelili,“ vzpomíná dnes devadesátiletá Bahníková.

70 okamžiků druhé světové války

Do Liberce se vrátil i její otec, a pak přeložili do Liberce i ji. „Pracovala jsem na matrice, zpracovávali jsme kartotéku, oddávali jsme a občas dělali něco i pro Rumjanceva. Byl malý, ošklivý, pajdavý o holi, ale nesmírně vzdělaný a inteligentní. Měl velké kouzlo osobnosti,“ říká a hned přidává příhodu:

„Jednou jsme jeli do Hodkovic nad Mohelkou za řeckými dětmi, které sem odvezli za občanské války v Řecku. Konala se beseda a děti nacvičily program s písničkami. Pak zasedl Rumjancev ke klavíru a vystřihl úryvek z Prodané nevěsty, úplně nás rozbrečel. Tehdy jsme si říkali, že to špatné už je za námi. Pak přišli komunisté a všechny naděje byly v háji.“

Liberecký velitel tehdy z Hodkovic odjížděl s dárkem.

„Dostal vázu z českého křišťálu a měl obrovskou radost. Postavil si ji na stůl ve své pracovně. Velitelství tehdy sídlilo v bývalé budově gestapa vedle mostu v dnešní Rumjancevově ulici. Nosili jsme mu tam s kamarádkou poštu. Jednou jsme seděly u něj v kanceláři, rozletěly se dveře, vtrhnul tam voják a začal střílet do vázy. Ta se rozletěla na malé kousky. Rumjancev zařval, ať zapadneme pod stůl, a vojáka vyhodil. Když jsme odcházely, ležel voják zastřelený na dvoře. Bylo nám hrozně. Bylo vidět, že se Rusové se svými lidmi nemazali, když chtěli udržet kázeň,“ míní Bahníková.

Rumjancev dožil v bídě a zapomnění

Život šel dál a začal odsun Němců. Anna Bahníková se v prosinci 1945 vdala. „Brali jsme se v kostele na Masarykově, dnešním Sokolovském náměstí. Na fotkách je vidět, jak kolem přihlížejí Němci s bílými páskami na rukávech,“ popisuje. S manželem bydlela v bytě v Hálkově ulici, kousek od bývalého rektorátu vysoké školy. „Na Husovce byl velký sběrný lágr. Bylo to hned za rohem, protože si pamatuji, že když nás sousedky vytopily, utíkal správce pro Němky, aby mi pomohly zlikvidovat katastrofu,“ popisuje.

Rumjancev odjel a ona o něm dlouho neslyšela. Až po letech. „Zazvonil u nás soused, velký funkcionář na radnici, a přinesl mi fotku. Byla to ta z května pětačtyřicátého, když jsme s kamarádkami v kroji před radnicí vítaly Rumjanceva. ‚Byl jsem v SSSR a dostal jsem ji od Rumjanceva, ať vám ji dám,‘ řekl mi.

Pak jsem se od něj dozvěděla, že bývalý vojenský velitel Liberce dožil ve špíně a chudobě. Bylo mi to líto, protože to byla velká osobnost,“ uzavírá Bahníková. „A ještě mi vzkázal, že si tu křištálovou vázu zase slepil, tolik si nás vážil.“

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Jablonec - Plzeň 3:0, skvělí domácí, tragičtí hosté. Řádil Trávník

Jablonecký fotbalista Michal Trávník se raduje ze svého gólu proti Plzni.

Šok v dohrávce 9. kola první ligy. Fotbalisté Jablonce smetli Plzeň 3:0, ta tak v tabulce zůstává třetí za Spartou....

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...Nová silnice není bezpečná, řidiči nevidí přes protihlukové stěny

Na nové silnici mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou jsou podle kritiků...

Na části nové silnice mezi Libercem a Jabloncem nejsou řidiči v bezpečí, špatně vidí přes protihlukové stěny a ohrožují...

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Další z rubriky

O volby není zájem, obce zachraňují hasiči i sokolové

Ilustrační snímek

Nebýt dobrovolných hasičů, mohou v řadě obcí Libereckého kraje na komunální volby zapomenout. Neměl by totiž kdo...

Před 80 lety se hraničáři v Habarticích ubránili hordám nacistů

Ordneři a čs. finanční stráž.

Že se Československo nebránilo nacistickému Německu, patří mezi často opakované omyly a mýty. 21. září si připomínáme...

Opět spolu. Havlovu lavičku doplní v Liberci strom jeho ženy Olgy

Lavička Václava Havla před libereckou knihovnou.

Václav Havel zemřel před sedmi lety, jeho první žena Olga před dvaadvaceti. Nyní se symbolicky opět setkali v Liberci,...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz