Liberecký velkopekař Jiří Bláha.

Liberecký velkopekař Jiří Bláha. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Snad se ze mě nestane blbec, věří pekař Bláha. Liberecké ANO povede do voleb

  • 25
Až se na podzim budou konat volby do parlamentu, hnutí ANO bude za Liberecko reprezentovat pekař a cukrář Jiří Bláha. Rozhodl o tom krajský sněm, kandidátku musí ještě schválit celostátní předsednictvo.

Bláhový snílek ve stylu dona Quijota anebo vizionář, jenž vidí dál než ostatní?
To se ještě uvidí, až se liberecký pekař a cukrář Jiří Bláha začne otáčet ve vysoké politice. Příležitost k tomu má – hnutí ANO se na krajském sněmu usneslo, že právě on povede kandidátku do podzimních voleb. „Vstupuju do toho proto, že mě přestalo bavit žít v téhle společnosti. Jeden se tu snaží dělat něco poctivě, zatímco výhodu mají ti, kteří jsou nepoctiví,“ říká Bláha.

Je to poměrně raketový vzestup, něco podobného jako kdyby se čerstvě vyučený pekař stal rázem ředitelem pekárny. Nepřijde vám to tak?
Já to takhle nevnímám. Když něco dělám, není to kvůli nějakému postu nebo jeho významu. Podobné to bylo, když jsem začal podnikat – taky jsem nebyl cukrář, ale vyučený autoklempíř. Do politiky nejdu proto, abych lidem říkal, jak se má co dělat, ale abych pomohl začít nazývat věci pravými jmény. Přijde mi, že lidé mají ve skutečnosti jiné starosti než takové, o kterých se mluví v médiích.

Profil

Jiří Bláha

Pekař a cukrář Jiří Bláha má prodejny nejen v Liberci, ale také třeba v Novém Boru. Zaměstnává stovky lidí a denně obslouží na 20 tisíc zákazníků. V roce 2010 se stal Živnostníkem roku. Vyučil se autoklempířem, věnoval se na profesionální úrovni hudbě. Po roce 1989 nastoupil jako brigádník do pekáren a po čase začal doma v paneláku péct kremrole. S manželkou jich denně upekli dvě stě, pak pět set. Nakonec si udělali dílnu v domě v Hodkovicích, tam už jich pekli dva tisíce denně. Patří mu vedle pekáren a prodejen pečiva i bufet a mléčný bar v obchodním centru Plaza a celý nákupní palác Delta. V minulosti založil basketbalový klub Kondoři Liberec

Čeho byste chtěl dosáhnout?
Aby mohli lidé mým prostřednictvím říct, co si myslí. Chtěl bych do vysoké politiky vstoupit, aby se stala jinou. Abychom se mohli bavit tak, jako se teď bavíme my dva. Lidé říkají – tenaten byl skvělý, ale po vstupu do politiky se z něj stal blbec. Nevím, možná se stane i ze mě, ale budu se snažit o to, aby tomu tak nebylo.

Umíte si svět vysoké politiky alespoň představit?
Ne, vůbec. Ale to vidím jako výhodu. Třeba vizionář Elon Musk mění pravidla létání do vesmíru. A někdo to výborně okomentoval ve smyslu, že právě on může měnit ten svět, protože o něm nic nevěděl a tudíž není zatížený tím, že by něco nešlo. I já jsem vstoupil do světa pekařiny a cukrařiny a nic o něm nevěděl. A teď podobně mířím do světa politiky. Myslím, že na leccos jsem ale už za život připravený, snad kromě srážky s blbcem.

V podnikání musí člověk konat rychlá rozhodnutí a nese za ně sám zodpovědnost. Politika je jiná, než dojde k rozhodnutí, trvá to a nejprve se vše musí projednat a domluvit. Nebude to pro vás problém?
Dnes je to ale podobné i v podnikání. Je třeba problém v oboru, kterému se věnuji, sehnat lidi. U nás musejí pekaři a cukráři začít pracovat brzo ráno a do toho se ne každému chce. My se pak musíme snažit, abychom lidi získali, přesvědčit a patřičně s nimi jednat. Teprve pak budou ochotní s námi diskutovat.

Říká se, že vaše spojení s Andrejem Babišem je čirý byznys, z něhož byste měl získat nějaké výhody pro svou firmu. Je to tak?
Já to mám v životě nastavené tak, že peníze mi zas až tolik neříkají. Mám je, ale neblázním z nich. Nechci jich mít víc, nechci mít větší podnik. Netoužím po tom. Ostatně, i kdybych tuhle firmu neměl, uživil bych se stejně, protože mě baví každá práce.