Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Českolipské ANO se drolí, ze čtyř zvolených zbývá poslední zastupitelka

  10:32aktualizováno  10:32
Klub českolipských zastupitelů zvolených za ANO opustily dvě nejvýraznější tváře: Zdeněk Ježák a Pavla Procházková. Oba vystoupili ze strany, mandát zastupitele si však ponechali. Oběma shodně vadí, že hnutí ANO, přestože je ve třetím největším městě kraje v opozici, se tak nechová.

Místostarostku České Lípy Alenu Šafránkovou (vlevo) hnutí ANO vyloučilo již dříve, Zdeněk Ježák a Pavla Procházková teď stranu opustili sami. | foto: Tomáš Lánský, MAFRA

Po Liberci a Semilech jde o další město, kde ANO čelí vnitřním problémům. Původně druhé nejsilnější straně v České Lípě tak v zastupitelstvu zbyl jediný člen, který je straník. Hnutí přitom v komunálních volbách v roce 2014 ve městě získalo čtyři mandáty v 25členném zastupitelstvu. Místostarostku Alenu Šafránkovou ale už dříve vyloučilo.

„Uvnitř ANO se nekomunikovalo, navíc se vynášely informace z našich schůzí ke koalici, bylo tam vnitřní pnutí. Už jsem toho měl dost,“ vysvětluje důvody odchodu zastupitel Zdeněk Ježák. Sám patřil mezi nejhlasitější kritiky kroků radnice, připadalo mu ale, že hnutí ANO se tak ve městě nechová.

Ježák: Přednost před městem dostalo spojenectví na kraji

Naplno se to projevilo poté, co sám přednedávnem navrhl odvolat starostku České Lípy Romanu Žateckou (ČSSD) pro neschopnost a chyby v řízení města. Místní organizace ANO se od Ježákova návrhu distancovala, protože jej prý neprojednal s ostatními. Proti odvolání starostky byla i Ježákova stranická kolegyně Jitka Volfová. To byla prý poslední kapka.

„Je fakt, že chuť opustit jejich řady ve mně zrála asi dva roky, ale tímhle to vyvrcholilo. Nejde, aby opozice nechávala koalici dovládnout a s kritikou začala až měsíc před volbami. Přednost před Českou Lípou dostalo spojenectví s ČSSD na Libereckém kraji,“ kritizuje Ježák.

Naráží tím na fakt, že zatímco v České Lípě jsou ANO a ČSSD političtí protivníci, v krajské vládě spolu vládnou. Jitka Volfová je zároveň náměstkyně hejtmana a zastupitelka v České Lípě, Romana Žatecká pak koaliční zastupitelka. Podle Ježáka převládla loajalita Volfové ke starostce nad kritikou jejích kroků v České Lípě.

„ANO v České Lípě není opozice“

Stejně hovoří i Pavla Procházková. I ona podala rezignační dopis a již řady ANO opustila. „ANO v České Lípě není opozice. Vůbec jim nejde o město. Teď, když budu nezávislá, se můžu rozhodovat svobodněji. Budu s mým kolegou pokračovat v kritice koalice,“ dosvědčuje Procházková.

Jitka Volfová na dotaz MF DNES uvedla, že komunální politika musí být založena na práci pro občany města, a ne na plané destrukci bez podložených argumentů. Je prý třeba se dohodnout.

„Sice s některými kroky vedení města také nesouhlasím, ale nemá smysl starostku a radu města odvolávat rok před volbami. Místní organizace Česká Lípa se jednoznačně dohodla, že budeme respektovat volby a mandát od voličů,“ uvádí Volfová.

Ježákovo a Procházkové opuštění strany považuje za normální věc, která se děje ve všech partajích. „Oni patřili k takovému tomu nejhlasitějšímu a kritickému křídlu. Často neměli své argumenty podložené. A svou rezignaci mi pouze oznámili, žádná diskuse ani vyjasnění postojů neproběhlo,“ konstatuje Volfová.

Krajský předseda: Rezignujte na mandát

Podle krajského předsedy ANO Jaroslava Knížka by teď oba zastupitelé měli rezignovat i na svůj mandát a přenechat místo náhradníkům. Jejich křesla jim prý vyneslo právě hnutí ANO, které ale teď opustili. Bez něj by je prý jako neznámé tváře nikdo nezvolil.

„I já, kdybych byl zvolen a chtěl vystoupit z ANO, tak přenechám místo náhradníkům. Ale nutit je k tomu nebudeme,“ reaguje Knížek.

Oba zastupitelé shodně vysvětlují, že nechtějí odcházet od rozdělané práce.

„Chceme dokončit, co jsme načali. Řešíme tu například kauzu společného dopravního podniku města a BusLine nebo kauzu nového koupaliště, což jsou tak spletité věci, že pokud by místo nás přišly nové tváře, tak se za ten rok, co jim bude zbývat, v té problematice ani nezorientují,“ vysvětluje Zdeněk Ježák.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Další z rubriky

Hledání hub je po suchém létě loterií. Pokud rostou, tak jen u potoků

Snímek z tříhodinové takřka marné výpravy do lesů na Tanvaldsku.

Úmorné sucho odrazuje houbaře od chození do lesa. Kdo to zkusí, často se vrací s prázdnou. Takřka jedinou šancí najít...

Hodkovice mají novou sportovní halu, čekaly na ni deset let

Výstavba haly přišla Hodkovice na třicet pět milionů korun.

Hodkovice nad Mohelkou mají novou sportovní halu. Na slavnostní otevření sportoviště se přišla podívat odhadem polovina...

Bílý tygr je černý a soupeři se v Liberci přecpou Vlašákem

Neotřelá reklamní kampaň Bílých Tygrů byla dílem marketingového a PR oddělení.

Jiskřivé jazykové hrátky, které se vymykají z běžných reklam, jsou v hlavní roli kampaně hokejových Bílých Tygrů...

Najdete na iDNES.cz