Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ANO shání kandidáta na hejtmana. Nenašli známé tváře, říká politolog

  7:30aktualizováno  7:30
Ani populární osobnost, ani známý podnikatel nenašli místo na prvních místech kandidátky hnutí ANO pro Liberecký kraj. Politici musejí vybrat svého lídra pro krajské volby mezi ředitelem nemocnice v České Lípě a bývalým šéfem Centra vzdělanosti. Jasno bude v únoru.

Jedním z možných lídrů ANO do podzimních krajských voleb je Jaroslav Kratochvíl, který vede českolipskou nemocnici. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Jedním z adeptů je Robert Gamba, bývalý ředitel Školského úřadu v Liberci, a také exšéf Centra vzdělanosti Libereckého kraje. Muž s kontroverzní minulostí a pověstí stávkokaze. Tu mu vynesl v roce 1997 jeho čin, když během stávky učitelů a dalších zaměstnanců škol na Liberecku nastoupil do Základní školy Sokolovská a nahradil tam stávkující vychovatelku v družině.

„Původně jsem si myslel, že půjdu učit matematiku i fyziku, ale do školy, navštěvované běžně více než 350 dětmi, jich přišlo jen dvanáct. A tak jsem dělal družinářku,“ okomentoval to tehdy Gamba, který v té době zastával funkci ředitele Školského úřadu, a dal tak najevo svůj nesouhlas se stávkou.

A slyšet o něm bylo i v dalších letech. Naposledy v roce 2011, kdy jej náměstek pro školství Radek Cikl odvolal z pozice ředitele Centra vzdělanosti Libereckého kraje.

To pod jeho vedením prý fungovalo špatně, navíc se údajně místo své práce věnoval spíše sportovním koníčkům.

„Nepřekvapilo mě to, dokonce jsem si svým způsobem oddechl. Skončilo šikanování, neustálé kontroly po telefonu, nesmyslné úkoly,“ řekl k tomu. Nyní se Robert Gamba podílí mimo jiné i na přípravě projektů souvisejících se vzděláváním, na něž by se daly získat evropské dotace.

Druhým mužem, který může být budoucím hejtmanem je Jaroslav Kratochvíl, ředitel českolipské nemocnice. Ten se koncem roku musel potýkat s hromadnou výpovědí lékařů porodnice, z nichž nakonec zůstala platná pouze jedna, dlouholetého primáře Radka Havlase.

„Pan primář se rozhodl odejít sám, jde do jiné nemocnice,“ sdělil Kratochvíl. Svou kandidaturu na lídra do krajských voleb komentovat nechtěl. „Ještě to není oficiální,“ podotkl. Politici si jej prý sami vyhlédli a oslovili.

Jsou to profesionálové, říká poslanec Komárek

Podle Martina Komárka, poslance ANO za Liberecký kraj, mají oba kandidáti solidní profesionální zkušenosti a čistý štít a oba by dokázali dobře vést Liberecký kraj.

„To, že je někdo bude pomlouvat a někomu jsou nesympatičtí, je normální. Nikdy se nezavděčíte všem. Pro nás ale bylo důležité vybrat osobnost, která v případě, že vyhrajeme volby, usedne za stůl a ‚z fleku‘ dokáže řídit Liberecký kraj. A to oba pánové splňují,“ prohlásil poslanec.

Vybírat z obou kandidátů bude sice krajské předsednictvo, jejich volbu ale musí potvrdit vedení na celostátním sněmu, který je naplánovaný na polovinu února.

Politolog Jan Kubáček doporučuje vybrat za lídra spíše ředitele nemocnice. Fenomén bílých plášťů totiž na voliče působí. Navíc téma krajského zdravotnictví bude v následujících volbách jedno z hlavních.

„Kandidát ANO může zajímavě oslovit Českolipsko, region, který je sice lidsky početný, ale politicky přehlížený. Teď jde jenom o to, jakou taktiku pan ředitel zvolí, zda se bude profilovat jako manažer, nebo si vezme bílý plášť a bude více mezi lékaři,“ vysvětlil Kubáček.

„Z toho výběru jmen je ale znát, že se ANO nepodařilo získat celokrajsky známou tvář a jméno. Úspěšní podnikatelé, kteří by přitáhli voliče, zřejmě zůstali raději věrni svým profesím,“ dodal politolog.Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Další z rubriky

V Železném Brodě nechtějí dopadnout jako v Tróji, most přes Jizeru vymění

Lávka v Brodě, která spojuje Jiráskovo nábřeží s protilehlým nábřežím, má své...

Hojně využívaný most pro pěší přes řeku Jizeru v centru Železného Brodu čeká demolice. „Nechceme dopadnout jako v...

Vrtákový zloděj nahání v Českém ráji strach majitelům rodinných domů

Ilustrační snímek

Vrtákový znovu řádil v Turnově. Před několika dny v noci neslyšně udělal otvor do rámu francouzského okna v rodinném...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Najdete na iDNES.cz