Diskriminační podmínky stanovené Libercem z tendru vyřadily společnosti AVE odpadové hospodářství a SITA CZ.

Diskriminační podmínky stanovené Libercem z tendru vyřadily společnosti AVE odpadové hospodářství a SITA CZ. | foto: Roman Čejka, MF DNES

Antimonopolní úřad potvrdil rekordní pokutu pro Liberec za tendr na odpady

  • 11
Liberec musí zaplatit třímilionovou pokutu za chyby v miliardovém tendru na svoz a nakládání s odpadem. Rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže z letošního dubna dnes potvrdil předseda této instituce. Město porušilo zásadu diskriminace, protože například požadovalo souhlas Libereckého kraje s provozováním sběrného dvora.

"Tento požadavek, který nelze považovat za kvalifikační, neboť neprokazuje profesní způsobilost dodavatele, zúžil okruh uchazečů pouze na subjekty, které již mají souhlas k provozování zařízení, respektive již takové zařízení v Liberci provozují," uvedl antimonopolní úřad v tiskové zprávě.

Liberec tak z tendru předem vyřadil ty, kdo v době zahájení výběru tento souhlas neměli. Výherce zakázky ale měl zahájit svou práci až více než rok po vypsání tendru, a mohl by si tedy příslušné povolení zajistit.

Současně Liberec diskriminoval ty zájemce, "kteří v době vypsání výběrového řízení neměli ve městě svůj sběrný dvůr a administrativní budovu, avšak jsou přesto schopni plnit předmět veřejné zakázky." Podle ÚOHS nemá zajišťování provozoven ve městě pro veřejnou zakázku žádný praktický význam.

"Během více než roční lhůty pro zahájení realizace byl dostatečný časový prostor pro zajištění patřičných nebytových prostor na zřízení administrativní budovy až po samotném uzavření smlouvy," vysvětlil ÚOHS.

Dvě nesprávně vyloučené firmy

Kvůli těmto diskriminačním podmínkám z tendru vypadly společnosti AVE odpadové hospodářství a SITA CZ. Nabídka AVE přitom byla 823 milionů korun a byla tak o více než 300 milionů levnější než vybraná nabídka firmy .A.S.A. Liberec.

"Zadavatel svým postupem mohl podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky, neboť jeho důsledkem bylo omezení soutěžního prostředí," uvedl předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Pokuta je druhá nejvyšší, jakou kdy antimonopolní úřad za chyby ve veřejné zakázce uložil. Sankce je zároveň nejvyšší, jakou kdy za pochybení u veřejné zakázky dostali zástupci správy či samosprávy. Pokutu ve stejné výši ÚOHS v minulosti uložil ještě Zlínu, letos ji však snížil na 800 tisíc korun, připomněla ČTK.