Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za obří jámu v Liberci pokuta nepadne, může tu být dalších dvacet let

  12:39aktualizováno  12:39
Dobrá zpráva je, že kvůli liberecké jámě na Perštýně zbylé po zkrachovalém projektu nákupního centra nebude Česká republika platit 1,8 miliardy korun. Ta špatná je, že tento obří ekologický průšvih pro město i jeho obyvatele patrně nedokáže nikdo zacelit další desetiletí.

Jáma na Perštýně. | foto: MAFRA

Je o tom například přesvědčen architekt Jiří Janďourek, který se na liberecké univerzitě mimo jiné zabývá urbanismem města.

"Smysluplné zastavění celého území bude v podmínkách, jaké tam jsou, velmi problematické. Podle mě je deset let optimistický odhad, realistický je tak dvacet let," říká architekt Jiří Janďourek.

Vizualizace Galerie Liberec, kvůli které se firma ECE Projekt management soudí

Takto měl vypadat nákupní palác na Perštýně.

Staveniště pro plánovanou nákupní Galerii Perštýn opustil developer, společnost ECE, před čtyřmi roky. Českou republiku pak zažaloval za zmařenou investici způsobenou údajně chybným rozhodnutím úředníků. Pozemek ležel jako důkaz ladem.

Čerstvě prohranou kauzu, ani své další plány s územím ale ECE nechce komentovat. "Nic vám k tomu neřeknu, domluvili jsme se, že se k tomu nebudeme vyjadřovat," řek pouze jednatel české ECE Josef Tobek.

Fotogalerie

Samotné ECE vypsalo v roce 2009 mezinárodní soutěž, ze které měl vyjít nejlepší návrh na smysluplné využití. Vyhrála studentka brněnské architektury Iveta Doležalová. Návrh počítal s polyfunkčním domem a byty. Návrh zahrnoval dokonce i jezírko spodní vody, které se na dně jámy samovolně utvořilo.

Návrh se budeme zabývat, řekla firma a bylo ticho

Studentka jeden semestr studovala i v Liberci, neutěšené místo proto znala i z vlastní zkušenosti. Vytvořila jakousi bariéru, která se z jedné strany tváří jako dům a ze strany druhé se terasovitě svažuje a vytváří jámu.

"Návrhem se určitě necháme inspirovat, bude rozpracován a v budoucnu třeba realizován," řekl tehdy za ECE Projektmanagement manažer expanze Petr Vávra.

Právě byty je Liberec přesycen. Stejně jako nákupními centry. Nevýhodou pro bydlení je navíc severní svah rozlehlého pozemku. Jiní studenti ale počítali zároveň s dostavbou ulic a domů a dotvořili tak vlastně celou zničenou část města.

Ať už se bude budoucí projekt ubírat jakýmkoli směrem, architekt je přesvědčen, že by město nemělo zůstat pasivní. "Město by mělo především začít jednat s majitelem pozemku, aby mělo kontrolu nad tím, co by tam mělo být," upozornil Jiří Janďourek.

Studenti liberecké architektury řešili perštýnskou jámu i v rámci semestrálních prací, zabývali se jí také v rámci Vize pro Liberec. Perštýn je nyní spolu s Papírovým náměstím a okolím vybydleným územím.

"Jednání s vlastníkem určitě velmi aktivně povedeme, osobně mi stav Perštýna vůbec není lhostejný," slíbil náměstek liberecké primátorky Jiří Šolc.

Stejně jako architekt Janďourek je přesvědčen o tom, že nákupní centrum už na Perštýně nevznikne. "Místo by se dalo využít třeba pro nějaký státní úřad. Místo je v centru, velmi dobře dostupné," uvažoval náměstek Šolc.

Autor:


Nejčtenější

Krásná doba, když byl Havel zavřený, napsali komunisté na Facebook

Příspěvek, který stránka KSČM Liberecký kraj sdílela na Facebooku 2. srpna.

Text oslavující 80. léta, kdy pivo stálo dvě koruny padesát, byly zavřené hranice a ve vězení pobýval budoucí prezident...

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

VIDEO: Okupanty přelstili lidé z médií a Havel, vysílali tajně z Ještědu

Po tříminutové palbě před libereckou radnicí zůstalo na dlažbě několik desítek

Před padesáti lety se z Liberce šířila do éteru pravda o invazi. Stěžejní úlohu v protiokupačním vysílání sehráli lidé...

Další z rubriky

Hravá školka našla inspiraci v japonském Tokiu, otevřou ji na podzim

V libereckých Vratislavicích dokončují stavbu netradiční školky.

Krátce před dokončením je stavba zcela netradiční hravé mateřské školy inspirované tokijským předobrazem. Školka „v...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz