O přesném stáří hradeb se zatím historici dohadují, patrně pocházejí z doby...

O přesném stáří hradeb se zatím historici dohadují, patrně pocházejí z doby vrcholného středověku, ze 14. nebo 15. století. | foto: Adam Pluhař, MF DNES

Nepořádek za frýdlantskou mlékárnou ukrýval dochované středověké hradby

  • 2
Marast přístaveb a nepořádku v bývalém areálu mlékárny za radnicí ve Frýdlantu vydal původní městskou hradbu. Místní o ní sice věděli, ale léta nebyla vidět. Vzácný fragment středověkého opevnění dnes prochází citlivou opravou a stane se jedním z historických zastavení města.

„U hradeb chceme udělat odpočinkové místo. Hradby si zasloužily, abychom je ukázali lidem. I ony nám pomohou dostat Frýdlant do většího povědomí turistů, o což se snažíme,“ zmínil frýdlantský starosta Dan Ramzer.

O přesném stáří hradeb se zatím historici dohadují, patrně pocházejí z doby vrcholného středověku, ze 14. nebo 15. století.

Hradba měří asi deset metrů. Její součástí je i věž opevnění, nebo v pozdějším období vybudovaná katovská branka. Ještě před dokončením oprav na sklonku září hradby znovu prozkoumají archeologové, vykopat se musí dešťový svod.

Archeologové už před časem našli u hradeb středověké střepy a tajemný železný hrot.

„Musí projít analýzou. Zatím si netroufáme říci, jestli se jednalo o část zbraně nebo třeba jen stavební nástroj,“ mírní vkrádající se senzacechtivou myšlenku o dokladu dávných bojů archeolog Severočeského muzea v Liberci Petr Brestovanský.

Hradby měly Frýdlant, Český Dub a Jablonné v Podještědí

Archeolog by si především přál, aby nálezy z okolí hradeb zůstaly ve Frýdlantu. Třeba v novém městském muzeu Špitálek.

Na Liberecku jsou jen tři města, která měla ve středověku právo na hradby. Kromě Frýdlantu ještě někdejší poddanská města Jablonné v Podještědí a Český Dub. Velikostí hradeb se Frýdlant řadil na druhé místo.

Podle archeologa Brestovanského jsou ale hradby ve Frýdlantě nejzachovalejší. K vidění jsou i na jiných místech města, dnes jsou ale povětšinou součástí budov.

Starý plán ukazuje, že podél části hradeb dokonce vedl vodní příkop zbudovaný z ramena řeky Smědé.

Archeolog Brestovanský upozorňuje i na to, že podzemí ukrývá staré kanály nebo chodby.

Oprava fragmentu hradeb za radnicí vyjde na 1,2 milionu korun. Vrchní část kryje už nyní travní koberec, v noci hradby nasvítí pět lamp.

Přes dlažbu z 18. století přešla i povodeň

Dělníci u hradby položili také část původní dlažby z 18. století, kterou objevili archeologové při rekonstrukci náměstí.

„Kameny byly očíslované a uloženy do pytlů. Krátce potom přišla povodeň. Když jsme později přemýšleli, jak dlažbu využijeme, plocha před hradbami se jevila jako ideální. Firma je sestavila přesně tak, jak byla na náměstí,“ připomněl starosta Ramzer.

Také archeolog Brestovanský je rád, že se dlažbu podaří znovu zakomponovat do struktury města.

„Tento fragment dlažby jsme vyjmuli, pod náměstím jsou ale stále další úrovně dlažby. Ze šestnáctého století, ale i ještě mnohem starší, středověká, poskládaná z valounků,“ zmínil jednu z historických zajímavostí archeolog Brestovanský.