Archeologická naleziště u Turnova (ilustrační snímek)

Archeologická naleziště u Turnova (ilustrační snímek) | foto: Roman Čejka, MF DNES

Archeologové našli u Turnova sídliště z doby bronzové

  • 0
Tisíce let staré sídliště zřejmě z doby bronzové objevili archeologové při výzkumu v Přepeřích u Turnova. Podle odborníků sídliště sestávalo celkem z 240 domů. Přesné datování nalezených úlomků se určí v laboratořích v americkém státě Georgia.

"V této lokalitě máme doklady lidských aktivit již od starší doby kamenné, takže při každé stavbě nebo jiném zásahu do terénu tu probíhá archeologický průzkum. Nyní jsme objevili sídliště, které představovalo na 240 zahloubených objektů," říká archeolog turnovského muzea Českého ráje Jan Prostředník.

Sídliště bylo obýváno v širokém časovém období od mladší doby bronzové (1000 let př.n.l.) až do raného středověku (1000 n.l.)

Kvůli agresivnímu podloží jsou nalezené zlomky keramiky natolik poškozené, že jejich přesné datování bude možné až na základě radiokarbonových dat, která jsou zadána laboratoři v americké Georgii.

Nálezů z pravěku je zde hodně

"Největší množství nálezů tvoří pozůstatky po nadzemních konstrukcích, takzvané kůlové a sloupcové jámy. Asi dvacet větších jam mohlo sloužit jako zásobní či sídelní objekty," říká Prostředník.

Archeologové také odebrali vzorky usazenin, které po analýze napomohou k rekonstrukci tehdejšího životního prostředí.

Na Turnovsku je již množství zdokumentovaných pravěkých nálezů. "Jenom na katastru Přepeř jsme před několika lety prozkoumali část sídliště z mladší doby kamenné a usedlost ze starší doby železné. Na počátku 20. století byly objeveny žárové hroby lidu popelnicových polí," připomněl Prostředník.