Jámu na libereckém Perštýně si přišel obhlédnout archeolog libereckého muzea...

Jámu na libereckém Perštýně si přišel obhlédnout archeolog libereckého muzea Petr Brestovanský. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Archeologové prozkoumají jámu v Liberci. Dle legendy ukrývá poklad nacistů

  • 22
Ukrytý nacistický poklad, o kterém mluví městská legenda anebo oběti kata. Jáma na Perštýně v Liberci může ukrývat takřka jakákoli tajemství. Odhalit jej mohou už brzy archeologové. Ti tu začnou provádět průzkum ještě předtím, než zem rozryjí bagry.

Jejich práci zaplatí společnost Liberecké inovační centrum (LIC), která chce v centru města vystavět domy, parky i hřiště a dnešní ostudné místo proměnit v moderní čtvrť.

Ve středu si archeolog libereckého muzea Petr Brestovanský své budoucí pracoviště přišel pouze obhlédnout. Díky tomu, že projekt společnosti LIC časově „nehoří“, není podle něj nutné kopat teď, na zimu.

Jáma na Perštýně

Najatí dělníci by měli na jámě na Perštýně pracovat minimálně týden.

V liberecké čtvrti Perštýn chtěl německý developer postavit do roku 2009 nákupní galerii. Na střeše měl být podle plánů park, uvnitř měli zákazníci najít 120 obchodů a parkoviště pro 850 aut. Po velkých plánech ale zbyla pouze zatopená díra.

„Jsme schopní provádět průzkum i v minus sedmnácti, to jsme si vyzkoušeli v Hrádku nad Nisou, ale tam jsme spěchali, protože jsme museli chránit dotaci, která byla na projekt navázaná. Tady nás ale tolik čas netlačí, takže s průzkumem začneme až na jaře,“ upozornil archeolog.

Perštýn je podle něj zajímavý i z hlediska trestného práva, stávala tu totiž kdysi šibenice, takže tady mohli být pochováváni trestanci.

„Mohou tu být i pozůstatky starých staveb, na některých místech jsou vidět i profily starých komunikací a cest, viděl jsem také zajímavý pomník, sice bez desky, takže nevíme, k jaké události se váže, ale jsme schopni to samozřejmě dohledat,“ přiblížil Brestovanský.

Pohádky mívají pravdivý základ, míní archeolog

Ten počítá s tím, že pokud se v areálu něco objeví, pak spíše na okrajích jámy, jichž se ještě bagr nedotkl. Bývalý investor, který tu chtěl před lety vybudovat nákupní centrum, totiž archeology obešel a pokud se v zemi něco cenného ukrývalo, je to podle Brestovanského nenávratně pryč a zničené.

Právě od té doby se traduje i legenda, že od plánů výstavby investor upustil poté, co objevil v jámě poklad, který tam zakopali nacisté.
Že na Perštýně by se mohlo ukrývat velké bohatství, slyšel i Brestovanský.

„Klidně to tak být mohlo. Schörnerova armáda, která odsud utíkala, pak mohla nashromážděné majetky někde tady zakopat. Tak trochu si myslíme, že některé věci budou schované v prostorách mezi Jabloncem nad Nisou a Jablonném v Podještědí. Některé pohádky mají občas pravdivý základ,“ podotkl archeolog.

Areál o rozloze 45 tisíc metrů čtverečních je oplocený a hlídá jej bezpečnostní agentura. Pokud na něm archeologové najdou něco cenného, je prý společnost ochotná projekt objevům přizpůsobit.

„Jsme připraveni s tím domem hnout. Například dnes jsme si nechali zaměřit cenné dřeviny a budovy kvůli nim posuneme,“ upozornil Jiří Šolc, manažer projektu.

Dětské hřiště, plážový volejbal i promenáda

Také on je rád, že archeologové budou mít na průzkum dostatek času, pokud totiž půjde vše dobře, dílčí stavební povolení na první projekty jako jsou silnice či inženýrské sítě, by mohla firma obdržet nejdříve v roce 2018.

Plány Libereckého inovačního centra počítají s dostavěním uliční čáry domy, které nebudou nijak rušit svojí výškou. Na horizontu pak vyrostou samostatně stojící budovy, které propustí světlo a prostoupí je zeleň.

Na střeše podzemních garáží vzniknou dětská hřiště i čtyři hřiště pro plážový volejbal. Významným prvkem pak má být pěší promenádní trasa.

Součástí projektu je i čtyřpodlažní domov pro seniory nebo mateřská škola. A důležité bude i administrativně technické centrum, kde bude ve spodní části bezpečné serverové centrum pro uložení počítačových dat. Pracovat by tu mohlo až tři sta lidí.