Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Středověk v Turnově: Vařilo se pivo, sušily syrečky a lidé měli škrkavky

  15:22aktualizováno  15:22
V Turnově už vědí, co tu lidé ve středověku jedli a pili. A nebo jací paraziti otravovali život našim předkům. V Dvořákově ulici totiž archeologové objevili odpadní jímku se zbytky keramických nádob a při jejich rozborech například zjistili, že tehdejší turnovské obyvatelstvo si v nádobách sušilo syrečky.

Archeologicky cenná naleziště pozůstatků vesnice z mladší doby kamenné nalezli v minulosti archeologové na Turnovsku také u Příšovic. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

"Nálezy pocházejí z třináctého až patnáctého století. Při rozborech jsme zjistili, že v nich ve středověku lidé uchovávali kozí mléko a sušili tam syrečky," řekl archeolog Muzea Českého ráje Jan Prostředník.

Analýzy archeologických nálezů z Dvořákovy ulice prokázaly, že středověké obyvatele Českého ráje trápili nepříjemní paraziti - především hlístice, roupy a škrkavky.

"Nepřenášely se z člověka na člověka, ale ze zvířete na člověka. Třeba z kozy nebo prasete," dodal Prostředník. Archeologický průzkum v Dvořákově ulici naznačil, jaké byliny středověcí lidé pěstovali. Na zahrádce jim rostla například meduňka, třezalka nebo šalvěj.

A také mrkev nebo chmel. "Domácí vaření piva bylo ve středověku docela obvyklé," poznamenal Prostředník.  

Naleziště málem zničila stavba nákupního střediska

Pozoruhodné exkurze do dávnověku přinesou i další vykopávky v Českém ráji a v Podkrkonoší. "Příští týden se chystáme na záchranný výzkum do Renesančního dvora v Jilemnici," prozradil Prostředník. "Společnost Norma tam chce vybudovat prodejnu. Jde o archeologicky zajímavé území a očekáváme na něm nálezy z druhé poloviny šestnáctého století."

Podle Prostředníka upustila Norma v Renesančním dvoře od velkoplošného zásahu do terénu, který by archeologicky cennému území uškodil. Nákupní středisko postaví na pilotech mimo území, kde se Renesanční dvůr rozkládal.

"Potěšil nás rovněž stavebník v Dvořákově ulici," uvedl Prostředník. "Když se dozvěděl, jak archeologicky významné místo se nachází pod jeho domem, rozhodl se vybudovat ho na základové desce a nehloubil hluboké základy. Až dům přestane za dvě stě let jeho potomkům sloužit a zboří ho, archeologové pod ním mohou začít znovu pracovat." 

Když chce někdo v Českém ráji stavět, musí zaplatit výzkum

Archeologa zklamala lokalita na okraji Turnova směrem k Jičínu, kde vyroste obchodní středisko. "Když se před lety stavěla vedle prodejna Lidl, objevili jsme tam žárové pohřebiště z doby pozdní doby bronzové a zbytky budov ze třináctého století," uvedl Prostředník.

Pod obchodním centrem však nebyly žádné archeologicky cenné předměty. Lidé se mu vyhýbali pravděpodobně kvůli častým sesuvům půdy.

Prostředník vyjede v létě se svým týmem na hrad Kumburk u Lomnice nad Popelkou. Prozkoumá tam Studniční věž.

Český ráj a Podkrkonoší patří mezi důležitá archeologická naleziště. Kdysi tam žili pravěcí lidé.

Když tam chtějí firmy stavět, musí si nejdříve zaplatit archeologický výzkum. Muzeum Českého ráje jim za něj naúčtuje ročně okolo dvou milionů korun.Nejčtenější

Na Českolipsku se střetl kamion s osobním autem, tři mladí lidé zemřeli

Při nehodě u Doks zemřeli ve škodovce tři mladí lidé, další dva jsou vážně...

U Doks na Českolipsku se ráno střetl kamion s osobním vozem. Řidič auta a jeho spolujezdkyně na místě zemřeli, další...

Krásná doba, když byl Havel zavřený, napsali komunisté na Facebook

Příspěvek, který stránka KSČM Liberecký kraj sdílela na Facebooku 2. srpna.

Text oslavující 80. léta, kdy pivo stálo dvě koruny padesát, byly zavřené hranice a ve vězení pobýval budoucí prezident...Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Přepeřská fotbalová jízda: za pět let z „pralesa“ až do divize

Na slavnostním otevření fotbalového stadionu v Přepeřích se představili v...

Pět postupů v řadě. Tak skvostnou vizitkou se pyšní fotbalisté FK Přepeře. Klub z obce u Turnova s necelou tisícovkou...

Vandal nastříkal kosočtverec na chevrolet, škoda je 150 tisíc korun

Vandal nasprejoval na kapotu auta kosočtverec s čárou uprostřed a začernil...

Černý kosočtverec nasprejoval neznámý vandal na kanárkově žlutý Chevrolet Camaro, který stál před domem na Turnovsku....

Další z rubriky

Památník světoznámého architekta skončil v houští, spolek hledá mecenáše

Jindřich Gubiš a Kristýna Marková ze Spolku za estetiku veřejného prostoru...

Další krok v oživování pozapomenuté paměti Liberce předvedli členové Spolku za estetiku veřejného prostoru. Podařilo se...

Záchranář dostal podmínku za smrt lyžaře, který narazil do jeho čtyřkolky

Ilustrační snímek

Okresní soud v Liberci vyměřil podmíněný trest členovi horské služby, s jehož čtyřkolkou se loni na Ještědu srazil...

Nejkrásnější Šebestián zamířil na opravu, vrátí se světlejší a bez praskliny

Restaurátorské práce na soše svatého Šebastiána potrvají čtyři měsíce. Morový...

Morový sloup Matyáše Bernarda Brauna je už roky zavřený v zahradě kostela Nalezení svatého Kříže na Malém náměstí v...

ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.

Najdete na iDNES.cz