Architekt David Vávra navrhl na místo bývalého zajateckého tábora Kapli smíření.

Architekt David Vávra navrhl na místo bývalého zajateckého tábora Kapli smíření. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Autor Šumných měst navrhl kapli pro bývalý zajatecký tábor v Liberci

  • 1
Přesně po sto letech se pohřebiště ruských a italských zajatců z doby 1. světové války v liberecké čtvrti Ostašov dočká důstojné mezinárodní piety. Při výročí založení ostašovského zajateckého tábora, jednoho z největších v českých zemích, bude příští pátek odhalena pietní vzpomínková deska.

Architekt David Vávra, známý z Divadla Sklep a také jako svérázný průvodce televizním cyklem Šumná města, navíc vytvořil skicu budoucí možné podoby chystané Kaple smíření.

Měla by vyrůst právě v místě bývalého zajateckého tábora v Ostašově. Příští pátek svoji vizi představí během setkání na liberecké radnici.

„Velmi mile nás překvapila ochota, s jakou se architekt Vávra nápadu na vytvoření skici kaple ujal. Dokonce nám řekl, že byl nabídkou poctěn. Myslím, že návrh vypadá úžasně,“ zmínil Petr Pimek z obecně prospěšné společnosti Archa 13, která projekt stavby kaple připravuje.

Společnost chce časem také na hřbitov vrátit i původní ruské a italské kříže. V plánu má i vytvoření naučné stezky, která by zájemce provedla po místech, kde se rozkládal zajatecký tábor.

Obří zajatecký tábor byl městem ve městě

„Byl obrovský, bylo to takové město ve městě. Stály v něm stovky baráků, zajatci tam měli nejrůznější dílny, chovali tam dokonce drobné zvířectvo. Z pramenů víme, že jim také Liberečané chodili dávat potraviny. Podmínky tam byly jistě velmi tvrdé, ale svým způsobem lidštější, než v pozdějších lágrech za druhé světové války. To vše by naučná stezka lidem řekla,“ zmínil archeolog Petr Brestovanský, taktéž člen Archy 13.

Přesvědčen je i o tom, že archeologické pozůstatky tábora dodnes v zemi čekají na prozkoumání. Nálezy lze prý zcela jistě čekat pod libereckým letištěm.

V ostašovském zajateckém táboře založeném v roce 1914 žilo ve válečných letech na 50 tisíc zajatců. Počet internovaných lidí byl vlastně větší, než kolik obyvatel měl tehdejší Liberec.

Hřbitov leží pod Sněhulákem

K lágru patřily hned dva hřbitovy. Jeden se rozkládal zhruba v místech okolí systému tří kruhových objezdů, kterému se říká Sněhulák. Druhý byl v místech dnešního hřbitova v Ostašově.

Pohřbívána na něm byla těla zajatců zemřelých na infekční choroby v zajatecké nemocnici. Právě na tomto hřbitově se příští pátek slavnostně odhalí tříjazyčná tabule.

Česky, rusky a italsky se na ní objeví připomínka vzniku tábora a to, že jde o památku zemřelým ruským a italským vojákům. „Tabuli hradila ruská strana, máme přislíbeno, že na pietní akt přijede ruský velvyslanec a celá řada významných hostů,“ řekl Brestovanský.