Areál na Ještědu trápí špatná sezona, přitom musí splácet obří dluhy

  10:35aktualizováno  10:35
Na Sportovní areál Ještěd dopadá letošní špatná lyžařská sezona. Městská společnost se potýká s malou návštěvností lyžařů, které však potřebuje, aby mohla splácet stamilionové dluhy. Vedení areálu odhaduje, že letošní příjmy budou daleko za průměrem.

Ještěd trápí špatná lyžařská sezona a dluhy. | foto: MF DNES

Jarní prázdniny v Libereckém kraji, které mohly vylepšit tržby na lanovkách a vlecích nad Horním Hanychovem, začaly sice slunným pondělkem, ale další čtyři dny bylo venku tak ošklivo, že by ani psa nevyhnal.

Ještědský areál

Akciová společnost města Liberec. Dříve měla areál v pronájmu firma Snowhill, ta ale z Ještědu odešla a nechala za sebou dluhy za zhruba 250 milionů korun.

Na Ještědu jsou 2 čtyřsedačkové lanovky na Skalku a Černý vrch. Jedna dvousedačková lanovka je na Nových Pláních, čtyři kotvové vleky a dva provázkové vleky pro nejmenší.

Areál nabízí více než 9 kilometrů upravených sjezdových tratí všech náročností.

"Ale i v pondělí k nám přijelo málo lidí. Ve srovnání s návštěvností během pěkných víkendových dní jich u nás lyžovala tak pětina," řekl ředitel SAJ Jan Svatoš. "A v úterý, kdy začalo pršet a hodně se oteplilo, jejich počet klesl ještě víc. Tak o polovinu. Také ve čtvrtek a v pátek měli v areálu jen několik set lyžařů," dodal.

Čtyři dny s pošmourným počasím se podepsaly na poloprázdných kasách v lyžařských střediscích v celém kraji, Ještěd ale potřebuje peníze nejvíc.

Městský areál by měl totiž co nejvíce vydělávat na splátky velkých dluhů, které si radnice nadělala, když před více než dvěma lety převzala od firmy Snowhill tři lanovky, čtyři vleky a další majetek ve středisku. SAJ se tehdy na oplátku zavázal, že uhradí dluhy Snowhillu za zhruba 250 milionů korun (o dluzích čtěte zde).

V rekordní zimní sezoně 2009/10 se tržby ještědského areálu pohybovaly okolo 35 milionů korun. Na pokrytí splátek by však areál tehdy potřeboval příjmy ve výši 60 milionů korun.

Ještědu vzal lyžaře areál na Javorníku

Letos se nedá kvůli mizerné zimě o rekordních příjmech ani mluvit, zůstanou dokonce daleko za průměrem. "Odhaduji, že budou asi na dvou třetinách toho, co utržíme, když je slušná zima," prohlásil Svatoš.

Podle něj se obyvatelé Liberce stále nenaučili chodit na lyže pod Ještěd. "Někteří si dokonce stále ještě myslí, že v areálu máme jen kotvové vleky," upozornil Svatoš, který se stal ředitelem areálu na začátku zimní sezony.

Ještědu přibyla před rokem a půl další konkurence poté, co firma bývalého fotbalového reprezentanta Václava Němečka vystavěla s pomocí Evropské unie lyžařské středisko na nedalekém Javorníku (o něm více zde).

"Javorník nám určitě návštěvníky ubral. Mírný svah tam vyhovuje rodičům s malými dětmi, zatímco Ještěd je pro dobré lyžaře," vysvětlil Svatoš.

Jana Mrázová z Prahy jezdí s dcerami ve věku čtyři a šest let právě na Javorník. "Naučím je tam v pohodě lyžovat, jezdím před nimi a ukazuji jim, co dělat. A nemám strach, že do nás zezadu někdo ve velké rychlosti narazí. Na prudké sjezdovky na Ještědu bych si s holkami zatím netroufla," prohlásila Mrázová.

Druhým extrémem, kvůli němuž přišly letos areály o důležité tržby, byly silné mrazy na konci ledna v první polovině února. "Na Ještědu jsme v lednu a v únoru zažili pouze jeden vydařený víkend," posteskl si Svatoš. První březnová sobota mu náladu vylepšila, ještědský areál se konečně zaplnil.

Nejčtenější

Dopravu v Česku na řadě míst komplikuje sníh, na D1 na Vysočině ležel strom

Sníh na dálnici D1 u Měšína (Vysočina) - 11.12.2018

Dopravu v Česku komplikuje sněhová pokrývka. Na Vysočině jsou silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností, v kraji...

Nahá těla stoupala mezi zasněženými smrčky. Otužilci vyrazili na Ještěd

Skupina otužilců vyrazila pěšky na Ještěd.

Bez bundy, dokonce i bez mikiny nebo trička. Jenom v botách, kraťasech a kulichu vyrazila v sobotu šestice otužilců na...

Lyžařům hrozí problémy na cestě do Jizerek, spolek zablokoval solení silnic

Ilustrační snímek

Silničáři v Jizerských horách nesmí solit důležité vozovky, které protínají místní chráněnou krajinnou oblast. Důvodem...

Jablonec - Slavia 0:2, lídr zase vítězí, v hlavní roli video

Slávisté Josef Hušbauer (vlevo) a Miroslav Stoch se radují z gólu v zápase s...

V nejvyšší soutěži vyhráli popáté v řadě, na čele mají znovu čtyřbodový náskok na druhou Plzeň. Fotbalisté Slavie...

KOMENTÁŘ: Je čas vymazat Liberec. Česko, země sportovním akcím zaslíbená

Finští fanoušci během finálového zápasu mistrovství světa proti Švédsku.

Medaili, o které snili, nemají, a po dvou letech jsou zase ve sportu, jemuž i nadále vévodí čtyři stejné země, až těmi...

Další z rubriky

Nahá těla stoupala mezi zasněženými smrčky. Otužilci vyrazili na Ještěd

Skupina otužilců vyrazila pěšky na Ještěd.

Bez bundy, dokonce i bez mikiny nebo trička. Jenom v botách, kraťasech a kulichu vyrazila v sobotu šestice otužilců na...

V Liberci hořel zanedbaný dům, pro obyvatele přijel evakuační autobus

Požár domu ve Vojanově ulici

Zanedbaný dům v liberecké Vojanově ulici zachvátily ve středu ráno plameny. Hasiči z něj evakuovali jedenáct lidí,...

VIDEO: V liberecké zoo se poprvé v historii narodila dvě lvíčata

Mláďata lva berberského v liberecké zoo se mají čile k světu,

V přírodě už je zcela vyhubený, o to větší radost teď v liberecké zoologické zahradě mají. Minulý týden tu přišla na...

Najdete na iDNES.cz