Odcházející plukovník Radek Černý.

Odcházející plukovník Radek Černý. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Chemici získají nejmodernější techniku, pomůže i proti biologickým zbraním

  • 0
Liberecké vojenské chemiky čeká v následujících letech rozsáhlá obměna techniky. Umožní rozšířit schopnosti vojáků při odhalování chemických, radiačních a biologických látek v ovzduší.

Do „výslužby“ nebo k dalším chemických jednotkám půjdou například pancéřovaná vozidla radiačního a chemického průzkumu a nynější Land Rovery.

„Nová technika bude pak patřit k nejmodernější, co se ve světě vyvíjí. Průzkum bude díky nové technice efektivnější a zároveň získáme větší rozsah. Zjednodušeně řečeno, naše schopnosti zachytit nebezpečné látky v ovzduší budou větší,“ zmínil nový velitel 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany, plukovník Karel Navrátil.

Modernizace bude mít dopad i na schopnost chemiků zachytit použití biologických zbraní. Vojenští chemici ale musejí být schopni například i detekovat povýbuchové zplodiny, drogy nebo ilegálně vyráběné výbušniny.

Karel Navrátil (vlevo) se od začátku června stal novým velitelem libereckých vojenských chemiků.

Jedním z úkolů, který před novým velitelem stojí, bude připravit pro novou techniku náležité parkovací prostory. Kvůli ochraně moderní techniky budou zapotřebí vytápěné garáže. Týká se to jak areálu libereckých kasáren, tak rozlehlých parkovacích stání v bývalém vojenském újezdu Ralsko - Hvězdov. Tamní parkovací prostory nyní pojmou většinu techniky pluku.

„Už tam bylo hodně investováno, ale ještě musíme pokračovat, abychom tam parkovací prostory připravili,“ zmínil plukovník Navrátil. Obměna techniky začala už před dvěma lety za předchozího velitele Radka Černého.

Vojákům chybí lidi

Loni v říjnu jednotka získala od vlády Spojených států mobilní laboratoře ke zjišťování toxických a radioaktivních látek, drog i výbušnin v hodnotě 160 milionů korun. Jedná se o dva kontejnery. Jeden má vybavení pro zjišťování chemických látek, druhý umí měřit a vyhodnocovat radioaktivitu. Oba kontejnery je možné přepravit vzduchem, po moři i po souši.

Jednotka podle nového velitele potřebuje posílit i personálně. Nyní je zhruba na 70 procentech stavů, plného stavu chce dosáhnout do dvou let.

Noví vojáci se sice rekrutují a od července nastoupí dalších třicet vojáků, jejich plnohodnotné fungování ale zpomaluje nezbytný výcvik nebo skládání potřebných kurzů a získávání nezbytných osvědčení.

Zájem o službu v armádě mají podle plukovníka Navrátila i ženy. Nyní jich u chemiků slouží asi patnáct procent.

Liberečtí vojenští chemici letos stojí v čele mnohonárodní protichemické jednotky zařazené do Sil velmi rychlé reakce NATO. Může zasahovat kdekoliv na světě proti zbraním hromadného ničení.

Čeští chemici přispívají do mnohonárodní protichemické jednotky zesílenou rotou ochrany s průzkumným a dekontaminačním elementem, pracovištěm pro sběr, vyhodnocování informací a včasnou výstrahu vojsk. Součástí je i laboratorní komplet složený z chemické a radiometrické laboratoře.