Řidiči jezdí za 72 korun na hodinu. Ilustrační snímek

Řidiči jezdí za 72 korun na hodinu. Ilustrační snímek | foto: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz

Řidiči autobusů na Liberecku hrozí stávkou. Už dva roky jim nepřidali

  • 7
Už dva roky jim nepřidali a teď jim mají mzdy ještě ponížit. Řidiči autobusů v Libereckém kraji proto vstoupili do stávkové pohotovosti. Trojice největších dopravců má právě před podpisem nových dvouletých smluv s krajem, ty už ale nejsou pro dopravce tak výhodné.

Jejich odbory informovaly Liberecký kraj, že pokud nebude za kilometr proplácet dosavadních 32 korun namísto nově požadovaných 29,50 korun, autobusy se příští týden ráno nerozjedou.

V memorandu podepsaném odbory BusLine, ČSAD Liberec a ČSAD Česká Lípa stojí, že požadují stejnou sazbu za ujetý kilometr, aby se mohly jejich mzdy navyšovat. „Nenecháme se v zájmu politických ambicí ožebračovat,“ píše se v dokumentu.

Je to vůbec poprvé, kdy odboráři táhnou společně s dopravci za jeden provaz proti objednavateli, Libereckému kraji.

„Pokud bychom chtěli mzdy zvyšovat nebo alespoň zachovat, musíme mít z čeho. A u nás už není z čeho brát. Pokud nás kraj bude tlačit s cenou pod únosnou mez, nebudeme moci s krajem smlouvu podepsat,“ varoval předseda představenstva BusLine Jakub Vyskočil.

Přistoupení na nabídku kraje by v praxi znamenalo snížení mezd řidičů o dvě procenta a zkrácení dovolené. A to je prý nepřijatelné. „Odboráři chtějí víc peněz, kraj jich chce dát míň. To je jako stlačování vody v nádobě. A my jsme ta voda,“ zdůraznil Vyskočil.

Právě BusLine nabídl cenu za kilometr nižší, konkrétně 30,70 korun. To je o 1,25 koruny méně, než za kolik jezdí teď. Tato cena se však kraji zdá stále příliš vysoká.

„Pro kraj je cena alfou a omegou všeho, což vytváří sociální napětí mezi řidiči. To jsou tátové od rodin, mají půjčky a hypotéky. Jezdí za 72 korun na hodinu, to je míň, než mají některé prodavačky. Přitom zodpovídají za bezpečnost tisíců cestujících,“ připomněl Jiří Kuchynka, předseda odborové organizace BusLine.

Vydírat se nenecháme, prohlašuje hejtman

Liberecký kraj je požadavky odborářů zaskočen. „Před pár dny jsme s nimi jednali a tvrdili, že cena za kilometr nemá vliv na platy řidičů. Trochu to vypadá, že byli BusLinem zneužiti. My se ale vydírat nenecháme,“ odmítl požadavky odborů hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK).

Pokud by dopravci skutečně stávkovali, chce uplatnit sankce, které jsou ve smlouvách zakotveny pro případ, že autobusy nevyjedou.

„Nebo oslovíme jiného dopravce. Těch možností je řada. Zastupuji totiž 420 tisíc obyvatel kraje, kteří se ráno musejí dostat do práce, nikoliv jen pár set řidičů,“ argumentuje hejtman.

Další jednání odborů, dopravců a Libereckého kraje je plánováno na úterý. Obě strany doufají, že dospějí k nějaké dohodě. „Když ne, předvedeme jim, jak to vypadá, když autobusy nejezdí,“ trvá na svém odborář Jiří Kuchynka.