Batoh mu při skákání překážel, tak vymyslel vlastní. Chce s ním do světa

  • 0
Mladý jablonecký designér Martin Skalník vyvinul důmyslný popruh se čtyřmi skrytými kapsami, se kterým chce proniknout i na světové trhy. Věří, že jeho novinka nazvaná Binder přinese revoluci v bezpečném nošení osobních věcí při běhu, ale i na cestách nebo procházkách městem

Vášní Martina Skalníka je totiž parkour. Tedy běh, při kterém člověka ve vytyčeném směru nezastaví lavičky, ploty, zábradlí nebo zídky. Idea parkouristy být při běhu nanejvýš efektivní, se odráží i ve zkonstruovaném pásu. Pevně obepíná hruď a záda i při nejkrkolomnějších kouscích. Běžec své věci bezpečně přenese, přitom jej pás vůbec neomezuje.

„Batoh se použít nedal. Poskakuje na zádech, věci se přesypávají. Překáží i ledvinka, nevyhovovala ani trailová vestička. Potřeboval jsem něco, co se vám na těle nehne ani když jste hlavou dolů, přitom vás neomezí třeba při kotoulech nebo proskakování zábradlí,“ přiblížil prapůvod myšlenky Martin Skalník.

Už od mládí si šil nejrůznější pouzdra, aby se mohl účastnit simulací bitev inspirovaných světem fantasy. Také u nich Martina nejvíc bavilo vymýšlet konstrukce, které imitaci zbraně co nejlépe uchytí k tělu a neomezí při běhu.

Vítěz soutěže o nejlepší start-up

Ke zkonstruování Binderu, jehož slovní základ je odvozen od anglického bind, tedy svázat nebo omotat, pak zbýval jen krůček. Prototyp pásu na uložení klíčů, mobilu, peněženky nebo sluchátek byl na světě. Binder zatím sloužil jen Skalníkovi. V hlavě mu ale začala hlodat myšlenka dostat pás i mezi kamarády a další běžce od žen až po děti.

Opustil proto práci grafického designéra počítačových her, které se věnoval při studiu, a vykročil za cílem sériové výroby běžeckého zavazadla. Jeho pouzdro Binder už teď slaví první úspěchy. Zvítězilo v soutěži o nejlepší start-up Technické univerzity v Liberci 2016. Teď běží příprava pro výrobu a ochrana proti padělání.

Pětadvacetiletý student Enviromental Designu na Fakultě umění a architektury TUL také shání další peníze pro rozjezd výroby. Výhra v univerzitní soutěži totiž nepokryje veškeré náklady na vývoj. Hledá i šicí firmu, která dokáže přesně splnit jeho precizní požadavky. Kvůli vysokým cenám nebo vytíženosti zavedených českých firem se zatím s žádným výrobcem nedohodl.

„Pás chci rozhodně vyrábět v České republice, z našich materiálů, českými švadlenami, abych mohl ručit za kvalitu a lidem nabídl osobní přístup. Potíž je v tom, že české švadleny jsou velmi vytížené,“ podotkl Skalník.

Budoucí cena? Od 900 po 1 300 korun

Přesto věří, že se výroba rozjede ještě letos. Cena parkourového pásu by se měla pohybovat kolem 1 300 korun, čistě běžeckého, který se od parkourového liší některými detaily, bude do 900 korun. Až se rozběhne výroba, budou k dispozici čtyři velikosti. A Martin Skalník věří, že Binder nezaujme jen běžce.

„Je to vlastně i pouzdro na osobní věci jako jsou mobilní telefon, klíče, doklady. Věci, které musí mít většinou každý člověk u sebe, když jde nakupovat nebo někde cestuje. Může stejně tak vyhovovat lezcům, jako lidem na vozíčku. Člověka nijak neomezuje v pohybu,“ uvažuje Martin Skalník.

Když detailně ukazuje skryté kapsy, vzpomíná, jak nikdy nebyl s žádným zavazadlem spokojený ještě z jednoho hlediska. Bál se okradení.

„Všude jsou zipy zvenčí a na ráně. Mé pouzdro má proto kapsy schované uvnitř. S Binderem můžete být i při cestě v metru klidní. Nikdo vám nic nesebere,“ říká designér.

Pokud se mu podaří s jeho firmou oslovit zákazníky a uchytit se na internetovém trhu, rád by pokračoval v realizaci svých snů. V hlavě a ve svých poznámkách, které nosí stále v Binderu, má totiž další designově neotřelá a přitom účelná zavazadla.