Liberecký bazén

Liberecký bazén | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Bazén v Liberci potřebuje opravu za desítky milionů. Na rok by zavřel

  • 6
Liberecký bazén potřebuje radikální opravu za desítky milionů korun. Až na ni dojde, na měsíce jej vyřadí z provozu. Oprava paradoxně paralyzuje i novou přístavbu, která se otevírala před necelými třemi lety. Novostavba pořízená z evropských peněz využívá původní technologii, která je za hranicí životnosti.

Jakoby se podle biblického příměru přišila nová záplata na rozpadávající se roucho. Tak nějak teď působí přístavba nového pětadvacetimetrového bazénu, která žije v symbióze se starším padesátimetrovým druhem z roku 1984.

„Technologie bazénu je za hranicí životnosti. Léta se spíš udržoval zastaralý stav a do technologie se neinvestovalo tak, jak by se mělo. Když se dělala dotace z IPRM na přístavbu, bohužel se nemyslelo na starý bazén. Dotace měla jít na oba bazény - na přístavbu i modernizaci,“ nastínil ekonomický náměstek primátora Jan Korytář.

„Teď nám tu zbyl problém, který budeme muset řešit a není jisté, jestli na to ještě seženeme dotace. Jsou to desítky milionů korun,“ dodal Korytář.

Velkým problémem je desítky let stará vzduchotechnika. Provozovatel bazénu k tomu, aby ji udržel v provozuschopném stavu, využívá i původní komponenty ze zrušených textilek.

„Starý bazén je provozuschopný, staráme se o něj jako o vlastní, ale je tu všechno absolutně dožité a opravu už zoufale potřebuje. Odcházejí také střešní krytiny, elektroinstalace. Třeba trojskla na svoji dobu nadprůměrně izolovala, ale už dávno jim došel dech a je mezi nimi i voda,“ vypočítal část problémů Jan Švec, jednatel společnosti Ještědská sportovní, která bazén provozuje.

Oprava přinese omezení také školám a školkám

Jenže, i když už bazénová technologie dožila, k radikální opravě nemůže dojít dřív než v roce 2018. Projekt přístavby nového bazénu spolufinancovala Evropská unie a musí běžet celých pět let.

„Bohužel je technologie tak provázaná, že nejde vyřadit z provozu jen jednu část. Zavřít bychom pak museli celý bazén,“ upozornil náměstek primátora pro technickou správu majetku města Tomáš Kysela.

Město teď zjišťuje přesný rozsah toho, co je potřeba opravit. „Připravujeme budoucí projekty, které by mohly být podkladem pro nějaké dotace. Pořád věřím tomu, že dotace seženeme, ale budeme muset také začít na opravu šetřit. Komunikujeme i s městy, kde jsou po investicích do bazénů,“ řekl Kysela.

Nutná oprava bude trvat řadu měsíců, podle černého scénáře i rok. Omezí pak nejen kondiční plavce, ale i školy a školky, které jezdí do bazénu na plavecké výcviky.

V souvislosti s promýšlenou mnohaměsíční opravou se už nyní zvažuje také stavba dalšího menšího dětského bazénu. Právě o ten je největší zájem. Ani přístavba prý nestačila pokrýt zájem. Využívají jej i školy, které dříve chodily jinam.

„Bazén na výuku dětí tu pořád chybí, to už víme. Je tu ohromné množství škol, školky chodí na plavecké kurzy. Zvažujeme stavbu v rámci areálu plaveckého bazénu, ale i jiná řešení,“ doplnil náměstek Kysela.

Přístavba za 139 milionů

„Zájem o dětský bazén je takový, že ve všední den tady rodič s dítětem prakticky nemůže jít do bazénu. Může to odrazovat návštěvníky, a to nechceme,“ souhlasí ředitel bazénu Švec.

Přístavba libereckého bazénu stála 139 milionů korun, v provozu je od září 2012. Kromě nového pětadvacetimetrového bazénu se šesti drahami a variabilní výškou hladiny od 70 do 130 centimetrů je součástí i potápěčská věž.

Návštěvníci mají k dispozici také širokou skluzavku, vířivku se slanou vodou či Kneipův chodník známý z lázeňství nebo parní a finskou saunu.

Stavba patřila spolu s rekonstrukcí městských lázní ke kontroverzním zakázkám, jež v roce 2011 vedly k rozpadu radniční koalice a pádu tehdejšího primátora Korytáře. Dodavatelem byla liberecká stavební společnost Syner.