Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejmladší režisér je z Liberce. Hrdinkou jeho filmu je zneužívaná dívka

  6:19aktualizováno  6:19
Je nejmladším českým režisérem a jeho celovečerní debut vstoupí za čtrnáct dnů do českých biografů. Osmnáctiletý Liberečan Matěj Chlupáček natočil film Bez doteku, který vypráví příběh dívky, zneužívané nevlastním otcem. Na plátně se objeví známí herci: Kryštof Hádek, Adrian Jastraban či Hana Vágnerová.

Plakát k filmu Bez doteku | foto: Cinemart

Není útěk do snů lepší než drsná okolní realita?

Takovou otázku si klade nový český celovečerní film Bez doteku, který zakrátko zamíří do kin. Natočil jej teprve osmnáctiletý Liberečan Matěj Chlupáček.

Matěj Chlupáček při natáčení filmu Bez doteku

Matěj Chlupáček při natáčení filmu Bez doteku

Děj filmu popisuje příběh dospívající dívky Jolany, zneužívané svým nevlastním otcem. "Doufám, že Bez doteku do tuzemských vod přináší určitou filmovou alternativu. Je spíše artový, diváky si proto najde především mezi lidmi, kteří se nejdou do kina jen bavit, musí chtít také zkoumat a přemýšlet nad filmovým tvarem," říká režisér.

Podle něj jde - s velkou nadsázkou - o jakousi odpověď na Babovřesky, které momentálně válcují kina. "Je třeba nabídnout alternativu i jiné cílové skupině. Že nepřijde za pár týdnů promítání půl milionu diváků, je ale jasné," uvědomuje si Chlupáček.

S filmařinou začal mladý režisér velmi brzo. "Už někdy v deseti letech jsem s kamarády po škole natáčel krátká, ryze amatérská videa. Filmařinou bych to ale rozhodně neoznačoval. To až s postupem času jsem začal natáčet různé videoklipy do mezinárodních soutěží nebo pro lokální interprety. Na řadu přišly také všemožné firemní spoty, na kterých jsem si alespoň vzdáleně osahal řemeslo," vypráví.

Debutant do hlavních rolí obsadil Terezu Vítů, Mariana Rodena, Petru Lustigovou, Kryštofa Hádka, Adriana Jastrabana a Ondřeje Malého. "Všechny jsem je do filmu získal na základě scénáře a následně osobní schůzky. Bylo úžasné sledovat, jak byli vstřícní a nadšení. Například takový Ondra Malý, držitel Českého lva za film Pouta, nabídku na roli majitele nevěstince přijal už před pár lety."

Na snímku se podílel i další Liberečan - autorem muziky k filmu je multiinstrumentalista Jan Stehlík alias JG, známý z hudebně zábavné kapely Tres Udos nebo stoner rockových L*RU.

"Já už se s Matějem znám nějakou dobu tady z Liberce - tak šest, sedm let. On ví o mojí tvorbě a moje věci se mu vždycky líbily. Intuitivně mě oslovil a říká - hele, zkusíme to a uvidíme, co z toho vyleze," popisuje začátky vzájemné spolupráce muzikant.

Je možné hudbu nějak popsat, upřesnit, přiblížit? "Nerad bych tu scénickou muziku nějak škatulkoval. Pohybuje se napříč hudebními styly. Nejlépe by se to dalo shrnout asi jako ambientní elektronika spojená s kytarovými riffy a hutnými triphopovými basovými linkami," míní Stehlík.

Ve světě hudby není žádným nováčkem. "Už dříve jsem dělal podklady pro nějaká reklamní videa. Muziku dělám už dlouho, skládám si věci do šuplíku a když mi Matěj nabídl hudbu k filmu, byla to výzva. Vzal jsem si klávesy, kytaru, basu a pustil se do toho."

Snímek má premiéru ve středu 27. března v Praze. Do kin po celé zemi včetně Liberce vstoupí o den později. Každý den jej pak bude možné zhlédnout v multiplexu CineStar.Nejčtenější

Krásná doba, když byl Havel zavřený, napsali komunisté na Facebook

Příspěvek, který stránka KSČM Liberecký kraj sdílela na Facebooku 2. srpna.

Text oslavující 80. léta, kdy pivo stálo dvě koruny padesát, byly zavřené hranice a ve vězení pobýval budoucí prezident...

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

VIDEO: Okupanty přelstili lidé z médií a Havel, vysílali tajně z Ještědu

Po tříminutové palbě před libereckou radnicí zůstalo na dlažbě několik desítek

Před padesáti lety se z Liberce šířila do éteru pravda o invazi. Stěžejní úlohu v protiokupačním vysílání sehráli lidé...

Další z rubriky

Ztracené filmové záběry ze srpna 1968 v Liberci se po letech našly

Záběry z filmové kamery zachycují i současné Šaldovo náměstí.

Ještě 19. srpna 1968 si Ivo Lajksner z Liberce užíval krásného léta. Zrovna se s manželkou vracel ze zájezdu do...

Tůně, rybníčky, napajedla. Frýdlantsko se pustí do boje se suchem

Polský hnědouhelný důl Turów.

Na Frýdlantsku vyhlásili válku suchu. Mají tady vzniknout tůně, mokřady či rybníky, jejichž úkolem bude zadržet vodu v...

Záchranář dostal podmínku za smrt lyžaře, který narazil do jeho čtyřkolky

Ilustrační snímek

Okresní soud v Liberci vyměřil podmíněný trest členovi horské služby, s jehož čtyřkolkou se loni na Ještědu srazil...

Najdete na iDNES.cz