V BÍLÉM. Diváci dorazili v barvě libereckých hokejistů. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Bílé peklo libereckým Tygrům pomohlo, hokejová sezona nekončí

• 0
Vzrušující atmosféra, podpora fanoušků, kteří stoprocentně věřili svému týmu a odhodlání hokejistů Liberce zvítězit. To vše pomohlo Bílým Tygrům zdolat v sobotu v podvečerních hodinách hokejisty Slavie 2:0 a zachránit tak čtvrtfinálovou sérii play-off.

Neobvykle zaplněné ulice směrem k Tipsport aréně napovídaly, že se koná něco výjimečného. A taky že ano. Pokud liberečtí hokejisté neporazí Slavii, sezona pro ně končí a o vítězství v extralize nemůže být řeč.

Ač z některých úst slýchám nedůvěru k domácímu týmu, ti nejzarytější fanoušci přímo v kotli o prohře nechtějí ani slyšet. "Na zápasy prohráváme 1:3. Musíme vyhrát. Stav série určitě snížíme," vysvětluje mi fanoušek Radim Petrůževa, jenž obývá sektor, který je z celé haly nejvíce slyšet - kotel fanoušků Bílých Tygrů.

Je vyprodáno, potvrzuje hlasatel

Dav lidí pomalu usedá na sedadla, já mezi nimi. Hlas z reproduktoru mi potvrzuje, že je vyprodáno. Sobotní emocemi nabitý hokej si nenechalo ujít 7 500 lidí. To se dalo očekávat, den před zápasem bylo k dostání posledních sto vstupenek.

"Naivně jsem šel na zápas s tím, že seženu lístek a ouha. Vyprodáno. Měl jsem ale štěstí. Jedna rodina měla lístek navíc a prodala mi ho," raduje se Oldřich Kubín z Liberce.

Nejméně oblíbenými postavami nejsou hostující hráči, ale ochranka.

Konečně. Po nástupu červeného týmu pražské Slavie vyjíždějí na led z obří tlamy bílého tygra hokejisté Liberce.

Začínáme. S napětím sleduji zápas. Protože libereckým hokejistům jde o vše, je vidět, že nasadili všechny síly. Nervy drásající boj diváci v bílých tričkách, které si přinesli z minulých zápasů, podporují hesly Libe, Libe, Liberec a krouží malými ručníky nad hlavami.

Skandovaná hesla si pro své favority přinesli i fanoušci z kotle Slavie. V bílo červených šálách a dresech za doprovodu bubnů vyzývají, aby v pátém čtvrtfinále extraligy Slavie Tygry vyřadila. Kromě milovníků hokeje snad nejvíce bitvu na ledové ploše prožívají ty, které k hokejistům mají nejblíže - jejich manželky a přítelkyně.

DO TOHO! Fanoušek libereckých hokejistů si vytrubuje.

Do Tipsport areny přijela i se svými dvojčaty například Andrea Volfová, přítelkyně brankáře Marka Pince. "Samozřejmě, že fandím.

Jezdíme i s dětmi na každý domácí zápas. Hokej si užíváme do té doby, než začneme prohrávat, pak nastupují nervy." Z VIP zóny se vracím na své místo. To už začala druhá třetina.

A konečně je to tady. Úderem třicáté čtvrté minuty a třicáté vteřiny Bílí Tygři přestali bilancovat nad propastí. Tomáš Vak vstřelil branku. Atmosféra je nepopsatelná. Lidé křičí, tleskají, mávají ručníčky a skandují jméno hokejisty s číslem 92.

Taky v hledišti se mají fanoušci libereckých hokejistů na co koukat.

Poslední přestávku lidé využili především k občerstvení. V přeplněnými ochozech se musím vyhýbat lidem, kteří v drtivé většině v rukou drží párky a pivo.

V poslední třetině je na fanoušcích Slavie vidět zklamání a v podpoře svého týmu jakoby polevili. Zato liberečtí přidávají na intenzitě. Kromě samotného utkání je hokej pastva pro oči. Vidíte neuvěřitelnou souhru fanoušků, kteří jsou naučení podle znělky mávat nad hlavou ručníky, nebo tance sličných roztleskávaček.

Blížíme se do finále. Hokej za pár minut končí. Aby toho nebylo málo, v závěru pojistil výsledek kapitán Petr Nedvěd. Bílí Tygři vítězí 2:0 a pokračují v play off.

Bílé peklo pro dnešek končí. Veselí fanouškové se rozprchávají do ulic a jdou zapít svoji bezmeznou radost do libereckých hospod. Na ty, kteří přijeli vozem a odjíždějí, dohlížejí policisté koordinující dopravu.

A jestli na hokej příště? Za sebe říkám ano. Hokej totiž není jen o sportu. Jak říká můj kolega, lidé se chtějí především bavit. A hokejová show za 220 korun to stojí.