Výškově domy zapadají do okolní zástavby.

Výškově domy zapadají do okolní zástavby. | foto: Databox

Věhlasný architekt Bořek Šípek zvelebil zanedbaný kout Liberce

  • 7
V sídle Volkswagenu, německém Wolfsburgu, stojí jeho oceňovaný výstavní pavilon Automobilky Škoda, v Pařížských buticích Karla Lagerfelda zase boháči nakupují v jím navržených luxusních buticích. Malý dotek velkého světa teď má v podobě realizace známého architekta a designéra Bořka Šípka i Liberec.

V Hrazené ulici naproti restauraci Plaudit navrhl světoznámý architekt Šípek s kolegy Rekem, Kukralem a Horatschkem několik domů a dotvořili tak nejen zanedbanou ulici, ale celý kout města, kterému se ještě před časem lidé spíš vyhýbali.

Ve čtyřpodlažní variabilní budově podle návrhu Šípka, Reka a Kukrala, nazvané Živý dům, budou kanceláře, obchody a v budoucnu i byty. Nevznikla ale jen stavba, přilehlá platanová alej je sympatickým ostrůvkem zeleně. Zajímavost místa dotváří i řeka Nisa.

„Je dobře, že tu dům vyrostl a zaplnil tak proluku, která tam před tím byla. Majitel se snaží doplnit celý blok domů, a za tím účelem oslovuje různé architekty, včetně známého designéra Bořka Šípka. Tím dosahuje rozmanitosti architektury jednotlivých staveb a výrazného oživení veřejného prostoru, což samozřejmě jistě ocení také občané,“ zhodnotila novou podobu této části města mluvčí liberecké radnice Zuzana Minstrová. Stavba se otevře v prosinci.

Navrhli jsme v podstatě celou ulici, říká Šípek

„Firmy si obvykle nechávají postavit pravoúhlé administrativní budovy nebo kolosální byznys centra, pro Živéfirmy.cz jsme však navrhli v podstatě celou ulici,“ řekl architekt Bořek Šípek.

Sám prý chtěl omšelou část města pozvednout. „Od začátku mě fascinovala možnost přinést něco nového do této historické části města. Zástavba, která tu před tím byla, se totiž už dlouhou dobu nacházela v kritickém stavu a my jsme měli možnost to změnit,“ svěřil se architekt. Také investor stavby prý chtěl zubožené srdce města znovu rozpumpovat.

„Dlouhou dobu to byla část města, které se lidé vyhýbali a chtěli jsme, aby architektonický návrh počítal s celkovou revitalizací prostředí,“ řekl Daniel Peterka, investor a majitel internetového portálu Živéfirmy.cz.

V Liberci firma sídlí od začátku a roky růstu prý chtěla městu obnovou zanedbaného území vrátit.

Fasáda stavby navenek působí, jakoby šlo o pět domů propojených v jeden, liší se jen barevným provedením. Patra jsou ale vzájemně provázaná. Zajímavostí je, že balkony doplňují skleněné prvky z dílny Bořka Šípka speciálně navržené pro tuto stavbu.

Do ulice se vrátí život, slibují si tvůrci domu

I přes hravost domu se architekt Šípek s kolegy snažili brát ohled na původní ráz okolí. „Dá se říct, že jsme této lokalitě vdechli nový život, a také proto jsme se budovu rozhodli pojmenovat Databox Živý dům,“ vysvětlil architekt Šípek.

Zatímco ještě před lety do této části města chodili lidé minimálně, protože vlastně neměli důvod, dnes tu najdou kromě restaurace nebo horolezecké stěny i byty, služby a obchody.

„Mám radost z toho, že se do této části města vrátí život a že vznikne smíšený městský dům. Zároveň je v Liberci více podobných částí, které na to zatím marně čekají. Třeba Papírové náměstí a okolí. Tyto části mají ostatně hodně společného,“ vyjádřil se ke stavbě Jiří Žid, liberecký architekt a člen sdružení Zbytek, které usiluje o obnovu zanedbané části města v okolí Papírového náměstí.

Tato lokalita, rovněž v samotném centru města, patří nyní k nejostudnějším v Liberci. I tam nyní vznikají nové domy a území se začíná pomalu proměňovat.