Letecký pohled na Botanickou zahradu v Liberci

Letecký pohled na Botanickou zahradu v Liberci | foto: Botanická zahrada Liberec

Nejstarší botanická zahrada v Česku slaví. Otevřeli ji před 120 lety

  • 2
Botanická zahrada v Liberci, která je jednou z velkých atrakcí města a zároveň nejstarším veřejně přístupným zařízením svého druhu v celé zemi, slaví v sobotu 120 let od otevření. Milovníkům přírody nabízí přes 8 000 exotických rostlin a pyšní se i několika unikáty.

Mezi rarity se řadí například pět nejstarších kamélií v Evropě či největší průřez zkamenělého kmenu v České republice.

Zahrada se specializuje na tropickou a subtropickou flóru, vlastní největší českou sbírku orchidejí a kapradin. Mezi oblíbené expozice patří také kolekce masožravých rostlin, v níž je přes 300 z 500 existujících druhů.

Kolem vánoc se v zahradě stávají tahákem starobylé kamélie, unikátem je více než 200 let stará bonsaj jalovce čínského, patrně nejstarší bonsaj ve střední Evropě, pozornost poutá i vzácný zmijovec titánský, rostlina s údajně největším květenstvím na světě.

Botanická zahrada v Liberci na ploše 20 000 metrů čtverečních a 3 000 metrech skleníkových expozic pěstuje nejrůznější unikáty, z nichž přibližně 300 patří mezi kriticky ohrožené.

Nový pavilon leknínů

V letech 1995 až 1999 prošla zahrada obnovou. Podle návrhu architekta Pavla Vaněčka zde byl postaven skleníkový komplex, který svým uspořádáním připomíná seskupení rostlinných buněk a představuje 13 botanických témat. Lákadlem je například pavilon Pravěk.

Loni se areál zahrady po letech dočkal nové stavby – unikátního pavilonu leknínů. Postaven byl za více než 11 milionů korun. Jednou z jeho atrakcí je v noci kvetoucí viktorie královská, která je největším leknínem.

Její pěstování je obtížné, v Evropě se pěstuje zřejmě jen na třech místech. Návštěvníci pavilonu mohou spatřit také další vzácné rostliny, jako je například jiný velký leknín – viktorie Cruzova či euryalé vzdorná, nebo různé druhy modrých leknínů.

K tradici botanické zahrady patří také nejstarší veřejné akvárium v zemi, které vzniklo před téměř 60 lety a je jednou z nejoblíbenějších expozic. Pavilon akvárií, do něhož se vstupuje průhledným tunelem, je věnován tropickým rybám i jiným živočichům, většinou takovým, kteří se obvykle nechovají v domácích podmínkách.

Návštěvníci si mohou prohlédnout zástupce jak mořské, tak i sladkovodní fauny. Vystaveny jsou rovněž zajímavé vodní rostliny.

,