Žraloci v liberecké botanické zahradě.

Žraloci v liberecké botanické zahradě. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Liberecká botanická zahrada, to nejsou jen květy. Množí se tu žraloci

  • 0
Velký chovatelský úspěch se podařil Botanické zahradě Liberec. Čtete správně, chovatelský, nikoliv pěstitelský. V hájemství květin a tropických plodů se v jednom z akvárií rozmnožili žraloci. Samice druhu žralůček perský nakladla zatím sedm vajíček.

Za dvanáct let, kdy botanická žraloky chová, jde o teprve druhý příslib mláďat. Všechny předchozí snůšky od roku 2005, kdy se vylíhlo devět mláďat, však byly neoplozené.

I proto nechce vedení zahrady nic ponechat náhodě. „Rozhoduje vynikající stálá kvalita vody, ovlivněná perfektní filtrací přes biofiltr a nejlepšími preparáty pro přípravu vody a také vynikající kvalita krmení, které tvoří mražené mořské živočišstvo různého druhu,“ upřesnil Miloslav Studnička, ředitel botanické zahrady.

Jestli se zvýšená péče vyplatila, se pozná asi za tři měsíce, tak dlouhá je inkubace vajíček. Ta ale klasická ptačí vejce, jak by si člověk představoval, ničím nepřipomínají. Jde spíš o jakési kapsule z kožovitého pouzdra a štěrbinami na obou stranách, aby k zárodku proudila voda.

Od snůšky si zahrada slibuje omlazení tříčlenné populace žralůčků perských. Těm současným je již osm let a v zajetí se tyto paryby dožívají maximálně devíti.

„Když se odchov podaří, ponecháme si zase mladou generaci, nepotřebné jedince vyměníme s jinými botanickými zahradami za jiné rarity,“ potvrdil Studnička.

Žralůčky perské chová Botanická zahrada Liberec od roku 2002, kdy je obdržela od Zoo Olomouc, která tato zvířata odchovala poprvé v České republice. Kvůli náročnosti chovu jde ale o poměrně neobvyklý exponát.

Kuriozní je i to, že je chová botanická zahrada. „Botanické zahrady nejsou kompetentní k chovu živočichů, v Liberci ale udržujeme tradici akvaristiky započatou roku 1956. Ostatně, první veřejné mořské akvárium v zemi bylo v naší zahradě,“ pochlubil se ředitel.