Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Autobus, jaký vozil Svěráka i Růžičkovou, bude k vidění v Liberci

  6:45aktualizováno  6:45
„Kdo myslíte, že zvítězí ve volbách? Tipoval bych komunisty. Já taky. A proto jim hlas nedám.“ Legendární scéna z Obecné školy, kde spolu vedou dialog Fanouš Souček v podání Zdeňka Svěráka a Igor Hnízdo ztvárněný Janem Třískou, se odehrává v autobusu Praga RN. Ten teď bude k vidění v Liberci.

Ve scéně jedou hrdinové filmu autobusem na exkurzi na pohraniční opevnění. Stejný exemplář, dokonce ve stejné barvě, jen s pohonem na naftu, teď získali dopravní nadšenci z libereckého Boveraclubu. Dokonce byl vyrobený ve stejném roce, v němž se film odehrává.

„Stál ve stodole jednoho člena Zubrické muzeální železnice ve Verneřicích. Moc toho nenajezdil. Oni se starají o zdejší železniční trať, takže na opravu autobusu jim nezbýval čas, peníze, ani síly,“ vysvětlil Michal Ročňák, člen Boveraclubu.

Fotogalerie

Autobus Praga RND přezdívaný Randál od nich za 300 tisíc koupili a teď se chystají na jeho rozsáhlou rekonstrukci. Vyměnit za nové bude třeba podlahy, rámy, interiéry i motor. Výhodou je, že vůz je pojízdný a nic v něm nechybí. Navíc je jeho konstrukce velmi jednoduchá.

„Vedou v něm dohromady čtyři dráty, tři ke světlům a jeden k baterii. Zprovoznit ho tedy nebude takový problém,“ domnívá se další člen Boveraclubu, Jan Dutka.

Se samotnou rekonstrukcí už ale bude víc práce. Boveraclubu s ní pomůžou Němci z Chemnitz, kde sídlí podobně nadšený spolek ve zdejším Straßenbahnmuseum Chemnitz.

Autobus má dvoje dveře

„Už jsme rekonstruovali jednu tramvaj společně díky přeshraniční spolupráci a fondům EU. Teď asi necháme opravu na nich, my na tom budeme pracovat externě,“ dodává Dutka.

Němci jsou snad ještě větší blázni do českých vlaků, autobusů a tramvají. Jeden z nich, Helge Mai z Drážďan, se dokonce stal členem libereckého Boveraclubu a mluví obstojně česky.

Kuriozitou autobusu je, že má dvoje dveře. Sériově se přitom vyráběl jen s jedněmi. Hledáním odpovědi na tuto otázku bude další práce, kterou musí členové Boveraclubu vykonat.

„Máme teorii, že šlo o vůz zubní pohotovosti. Ta jediná používala tyto vozy se dvěma dveřmi,“ zamýšlí se Dutka.

Pragy RND se vyráběly od 30. let minulého století až do roku 1955. Na silnici ale byly k vidění do 70. let. Zkratka RN znamenala „rychlý nákladní“, písmeno D pak později „diesel“.

Do autobusu se vešlo 15 až 20 sedících lidí, někdy byly vozy vybaveny sklápěcími sedačkami, takže se dalo sedět i v uličce.

Autobusy Praga RN/RND byly z hlavních linek již během 50. let vytlačeny kapacitnějšími autobusy Škoda 706 RO, řadu let však ještě sloužily na vedlejších spojích.

Zmíněný typ autobusu zná veřejnost ještě například z filmu Trhala fialky dynamitem, kde byl hlavním dopravním prostředkem, kolem něhož se točí mnoho gagů.Nejčtenější

Na Českolipsku se střetl kamion s osobním autem, tři mladí lidé zemřeli

Při nehodě u Doks zemřeli ve škodovce tři mladí lidé, další dva jsou vážně...

U Doks na Českolipsku se ráno střetl kamion s osobním vozem. Řidič auta a jeho spolujezdkyně na místě zemřeli, další...

Krásná doba, když byl Havel zavřený, napsali komunisté na Facebook

Příspěvek, který stránka KSČM Liberecký kraj sdílela na Facebooku 2. srpna.

Text oslavující 80. léta, kdy pivo stálo dvě koruny padesát, byly zavřené hranice a ve vězení pobýval budoucí prezident...Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Přepeřská fotbalová jízda: za pět let z „pralesa“ až do divize

Na slavnostním otevření fotbalového stadionu v Přepeřích se představili v...

Pět postupů v řadě. Tak skvostnou vizitkou se pyšní fotbalisté FK Přepeře. Klub z obce u Turnova s necelou tisícovkou...

Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...

Další z rubriky

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

Jablonecká Proseč si oddechne od kamionů, skládka se přesune na Brandl

Škody po pátečním požáru se odhadují na dvacet milionů korun. Narušená je...

Páteční požár na skládce odpadů v jablonecké Proseči poukázal na problém: překladiště stojí na nevhodném místě a je moc...

Hasiči museli znovu na Ještěd, v místě požáru se objevil dým

Kouř halil hotel a vysílač na Ještědu.

Liberečtí hasiči museli ve středu znovu vyjet na vrchol Ještědu. V místech, kde v pondělí hořela tráva a lesní porost,...

Najdete na iDNES.cz