Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Funkcionalistický skvost Brouk a Babka slaví 80 let. Pomalu umírá

  10:30aktualizováno  10:30
Zažil lesk a slávu i úpadek a chátrání. Obchodní dům Brouk a Babka v liberecké Pražské ulici uvítal první zákazníky před osmdesáti lety, na počátku července roku 1936.

Znovuotevření obchodního domu se v prosinci 2005 zúčastnil i architekt David Vávra. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Byla to tehdy náramná událost: před budovou, připomínající poněkud zmenšenou pražskou Bílou labuť, se už od rána shromažďovaly stovky zvědavců. K všeobecnému zmatku ještě přispělo vypuštění balonků s poukázkami na zboží.

„Přesně o půl deváté se otevřely dveře a nedočkaví nakupující v několika minutách zaplavili všechna oddělení. Na první z nich čekaly jako pozornost malé dárky. Sortiment nabízeného zboží zahrnoval prakticky veškeré druhy látek a oblečení včetně obuvi, dále potřeby pro domácnost, nábytek, elektrické přístroje a širokou paletu sportovního vybavení,“ popsal o šedesát let později v Knize o Liberci atmosféru prvního dne prodeje liberecký spisovatel Roman Karpaš.

Očima památkáře

O Brouku a Babkovi se architekt Vávra zmínil i ve svém televizním pořadu Šumná...

Společnost Brouk a Babka byla založena již v roce 1908, vrcholu dosáhla ve 30. letech, kdy došlo k vybudování rozsáhlé sítě obchodních domů, tzv. broukáren. Jejich příznačným rysem byla kvalitní funkcionalistická architektura, kterou doplňovaly nejmodernější dobové trendy - samoobslužný prodej, zásilková služba, prodej na úvěr, potrubní pošta, eskalátory či dětské koutky. Liberecká filiálka vyrostla v dolní části dnešní Pražské ulice na místě bývalého hostince „Zur Sandwirt.“ Konstrukce je tvořena železobetonovým skeletem a pro Liberec atypickým prvkem je celoskleněná zavěšená fasáda.

Letáček vydaný k otevření propagoval nákupní systém B+B, který by se dal vyjádřit krátkými hesly: prodáváme jen kvalitní zboží, rychlé vyúčtování při bohatém výběru, záruka měsíčních splátek, žádné zálohy ani platové záznamy, úvěr pouze do výše znemožňující předlužení a úslužné vyřízení žádostí o poshovění při prokazatelné a nezaviněné platební neschopnosti.

„Společnost Brouk a Babka byla založena již v roce 1908, nicméně svého vrcholu dosáhla ve třicátých letech, kdy došlo k vybudování rozsáhlé sítě obchodních domů, takzvaných broukáren,“ uvedl liberecký památkář a historik umění Jaroslav Zeman.

Funkcionalistický dům skrýval nejmodernější obchodní trendy

Jejich příznačným rysem byla (až na výjimky) kvalitní funkcionalistická architektura. „Ta šla ruku v ruce s nejmodernějšími dobovými obchodními trendy - samoobslužným prodejem, zásilkovou službou, prodejem na úvěr, potrubní poštou, eskalátory, dětskými koutky či odpočinkovým zázemím pro zaměstnance,“ vyjmenoval Zeman.

Na místě v centru Liberce, kde podle návrhu pražského architekta Jana Gillara funkcionalistický klenot vyrostl, stávávala stařičká roubená hospoda Zur Sandschenke. „Jak napovídají studie zachované ve stavebním archivu Liberce, měl stavebník v úmyslu zastavět i sousední plochy,“ zmínil architekt Svatopluk Technik ve druhém díle svého knižního cyklu Liberecké domy hovoří.

Fotogalerie

Podobné plány měla již dříve ostatně i firma Baťa, která pro stavbu svého paláce na rohu Soukenného náměstí hodlala vykoupit a zbourat tři domky v Pražské ulici. Ani v jednom případě se však záměr nepodařilo uskutečnit.

V listopadu 1950 dostal obchodní dům nové jméno v duchu tehdejší doby: Jiskra. Svému účelu sloužil nepřetržitě dál, v roce 1988 prošel mírnými opravami a v letech 2004 a 2005 pak celkovou rekonstrukcí pod bedlivým dohledem památkářů.

Jeho slavnostního znovuotevření se zúčastnil dokonce architekt David Vávra, autor televizního cyklu Šumná města, v němž na adresu tehdy ještě obchodního domu Jiskra veršoval: Kdysi elegance jiskřivá, dnes jen ve vzpomínkách doznívá.

Nová obchodní centra vyprázdnila ulice

Otevření nákupních center ve středu Liberce však o pár let později dříve rušnou Pražskou ulici doslova vymetlo; zmizeli odsud lidé i obchody. Skomírat začal i Brouk a Babka. V současné době je na prodej za pětatřicet milionů korun.

Po několika letech jej opustil i fotograf Šimon Pikous, který tam míval ateliér. „Dům je nádherný - světlý, čistý, klenot funkcionalismu, a odcházel jsem z něj s těžkým srdcem,“ řekl Pikous. „Problém je v tom, že dům je dnes svým způsobem prokletý a těžko může sloužit svému účelu. Nejde tam zastavit s autem a doplácí i na to, že je celý střed Liberce mrtvý. Platí tak za chybné rozhodnutí představitelů města, kteří povolili stavbu velkých nákupních paláců.“

Skepticismus je cítit také mezi památkáři. „Dům určitě nenaplňuje klasickou představu obchodního domu. Život, který by měl mít obchodní dům, tam nevidím. Předpokládám, že to je tím, že konkurence obchodních ploch je v Liberci obrovská a je složité je zaplňovat,“ poznamenal ředitel libereckého památkového ústavu Miloš Krčmář.Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

VIDEO: Okupanty přelstili lidé z médií a Havel, vysílali tajně z Ještědu

Po tříminutové palbě před libereckou radnicí zůstalo na dlažbě několik desítek

Před padesáti lety se z Liberce šířila do éteru pravda o invazi. Stěžejní úlohu v protiokupačním vysílání sehráli lidé...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Rozhledna Císařský kámen zmizela, dělníci devět let starou věž rozřezali

Původní dřevěná stavba byla otevřena 9. září 2009. Ve čtvrtek dělníci rozhlednu...

Oblíbená rozhledna Císařský kámen na Liberecku přestala ve čtvrtek existovat. Smrková stavba vztyčená v nadmořské výšce...

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz