Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Funkcionalistický skvost Brouk a Babka slaví 80 let. Pomalu umírá

  10:30aktualizováno  10:30
Zažil lesk a slávu i úpadek a chátrání. Obchodní dům Brouk a Babka v liberecké Pražské ulici uvítal první zákazníky před osmdesáti lety, na počátku července roku 1936.

Znovuotevření obchodního domu se v prosinci 2005 zúčastnil i architekt David Vávra. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Byla to tehdy náramná událost: před budovou, připomínající poněkud zmenšenou pražskou Bílou labuť, se už od rána shromažďovaly stovky zvědavců. K všeobecnému zmatku ještě přispělo vypuštění balonků s poukázkami na zboží.

„Přesně o půl deváté se otevřely dveře a nedočkaví nakupující v několika minutách zaplavili všechna oddělení. Na první z nich čekaly jako pozornost malé dárky. Sortiment nabízeného zboží zahrnoval prakticky veškeré druhy látek a oblečení včetně obuvi, dále potřeby pro domácnost, nábytek, elektrické přístroje a širokou paletu sportovního vybavení,“ popsal o šedesát let později v Knize o Liberci atmosféru prvního dne prodeje liberecký spisovatel Roman Karpaš.

Očima památkáře

O Brouku a Babkovi se architekt Vávra zmínil i ve svém televizním pořadu Šumná...

Společnost Brouk a Babka byla založena již v roce 1908, vrcholu dosáhla ve 30. letech, kdy došlo k vybudování rozsáhlé sítě obchodních domů, tzv. broukáren. Jejich příznačným rysem byla kvalitní funkcionalistická architektura, kterou doplňovaly nejmodernější dobové trendy - samoobslužný prodej, zásilková služba, prodej na úvěr, potrubní pošta, eskalátory či dětské koutky. Liberecká filiálka vyrostla v dolní části dnešní Pražské ulice na místě bývalého hostince „Zur Sandwirt.“ Konstrukce je tvořena železobetonovým skeletem a pro Liberec atypickým prvkem je celoskleněná zavěšená fasáda.

Letáček vydaný k otevření propagoval nákupní systém B+B, který by se dal vyjádřit krátkými hesly: prodáváme jen kvalitní zboží, rychlé vyúčtování při bohatém výběru, záruka měsíčních splátek, žádné zálohy ani platové záznamy, úvěr pouze do výše znemožňující předlužení a úslužné vyřízení žádostí o poshovění při prokazatelné a nezaviněné platební neschopnosti.

„Společnost Brouk a Babka byla založena již v roce 1908, nicméně svého vrcholu dosáhla ve třicátých letech, kdy došlo k vybudování rozsáhlé sítě obchodních domů, takzvaných broukáren,“ uvedl liberecký památkář a historik umění Jaroslav Zeman.

Funkcionalistický dům skrýval nejmodernější obchodní trendy

Jejich příznačným rysem byla (až na výjimky) kvalitní funkcionalistická architektura. „Ta šla ruku v ruce s nejmodernějšími dobovými obchodními trendy - samoobslužným prodejem, zásilkovou službou, prodejem na úvěr, potrubní poštou, eskalátory, dětskými koutky či odpočinkovým zázemím pro zaměstnance,“ vyjmenoval Zeman.

Na místě v centru Liberce, kde podle návrhu pražského architekta Jana Gillara funkcionalistický klenot vyrostl, stávávala stařičká roubená hospoda Zur Sandschenke. „Jak napovídají studie zachované ve stavebním archivu Liberce, měl stavebník v úmyslu zastavět i sousední plochy,“ zmínil architekt Svatopluk Technik ve druhém díle svého knižního cyklu Liberecké domy hovoří.

Fotogalerie

Podobné plány měla již dříve ostatně i firma Baťa, která pro stavbu svého paláce na rohu Soukenného náměstí hodlala vykoupit a zbourat tři domky v Pražské ulici. Ani v jednom případě se však záměr nepodařilo uskutečnit.

V listopadu 1950 dostal obchodní dům nové jméno v duchu tehdejší doby: Jiskra. Svému účelu sloužil nepřetržitě dál, v roce 1988 prošel mírnými opravami a v letech 2004 a 2005 pak celkovou rekonstrukcí pod bedlivým dohledem památkářů.

Jeho slavnostního znovuotevření se zúčastnil dokonce architekt David Vávra, autor televizního cyklu Šumná města, v němž na adresu tehdy ještě obchodního domu Jiskra veršoval: Kdysi elegance jiskřivá, dnes jen ve vzpomínkách doznívá.

Nová obchodní centra vyprázdnila ulice

Otevření nákupních center ve středu Liberce však o pár let později dříve rušnou Pražskou ulici doslova vymetlo; zmizeli odsud lidé i obchody. Skomírat začal i Brouk a Babka. V současné době je na prodej za pětatřicet milionů korun.

Po několika letech jej opustil i fotograf Šimon Pikous, který tam míval ateliér. „Dům je nádherný - světlý, čistý, klenot funkcionalismu, a odcházel jsem z něj s těžkým srdcem,“ řekl Pikous. „Problém je v tom, že dům je dnes svým způsobem prokletý a těžko může sloužit svému účelu. Nejde tam zastavit s autem a doplácí i na to, že je celý střed Liberce mrtvý. Platí tak za chybné rozhodnutí představitelů města, kteří povolili stavbu velkých nákupních paláců.“

Skepticismus je cítit také mezi památkáři. „Dům určitě nenaplňuje klasickou představu obchodního domu. Život, který by měl mít obchodní dům, tam nevidím. Předpokládám, že to je tím, že konkurence obchodních ploch je v Liberci obrovská a je složité je zaplňovat,“ poznamenal ředitel libereckého památkového ústavu Miloš Krčmář.
Nejčtenější

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Jizerské hory ohrožuje houba kloubnatka. Vyhubí všechny smrky pichlavé

Kloubnatka na smrku pichlavém.

Houba kloubnatka smrková ohrožuje v Jizerských horách lesy, které se zotavují po ekologické katastrofě vyvolané v 70. a...

Další z rubriky

Průmyslovou zónu odřízne oprava silnice, firmy proti uzavírce protestují

Klimatizační jednotky vyrobené v Densu jsou používány ve vozech značek VW, BMW,...

Na řidiče i firmy v průmyslové zóně Jih v Liberci těžce dolehne plánovaná oprava ulice České mládeže. Stane se...

Školky se chystají na dvouleté děti, provádějí přestavby za miliony

Stavebníci v současnosti obsadili i mateřskou školu Beruška v libereckých...

Generace dnešních čtyřicátníků ještě chodila coby malá do jeslí. Již záhy, od roku 2020, ale zamíří dvouleté děti...

Málo vody na Ještědu brání novým sjezdovkám, problém mají řešit nádrže

Ilustrační foto

Na počátku panovaly pochyby, teď je ale jasno. Problematické zasněžování sjezdovek na Ještědu kvůli omezenému množství...

Najdete na iDNES.cz