Na Českolipsku vzniká nová rezervace. Má chránit páchnoucího brouka

  15:59aktualizováno  15:59
Nová přírodní památka v Libereckém kraji ochrání vzácného smradlavého brouka. Ještě větší klid k životu bude mít brzy páchník hnědý z čeledi zlatohlávkovitých v evropsky významné lokalitě Natura 2000 Zahrádky na Českolipsku.

Páchník hnědý rád obývá staré stromy. | foto: archiv MF DNES

"Vyhlášení této evropsky významné lokality přírodní památkou Libereckého kraje teď připravujeme. Příslušný návrh by měl jít do rady kraje do konce letošního roku," prozradil Kristián Habrda z odboru životního prostředí a zemědělství krajského úřadu.

Území evropsky významné lokality u České Lípy má rozlohu 14,4 hektaru a skládá se ze dvou oddělených částí. První je zámecký park vybudovaný Albrechtem z Valdštejna u bývalého barokního zámku.

V parku, s přilehlou habrovou alejí z první poloviny sedmnáctého století a okolí stojí řada soch a mnoho vzácných stromů s mohutnými dutinami a množstvím trouchnivějícího dřeva. Právě to je pro život páchníka důležité.

Jen o několik set metrů dál leží druhá část EVL - chráněná Valdštejnská alej se 200 lipami. Podle Habrdy nejde jen o záchranu stromů v aleji, ale i o ochranu vzácného brouka páchníka.

Stromy jsou pro páchníka životně důležité

Obývá dutiny stromů a ohrožuje jej postupné odumírání a kácení starých stromů, používání insekticidů i nadměrné využívání larev jako rybářských návnad. Dospělý brouk neměří víc než tři centimetry a svým životem je vázán na staré stromy. Rád se vyhřívá na osluněných částech kmenů a vydává charakteristický zápach, který mu také dal české rodové jméno.

"Samičky snášejí do dutin stromů vajíčka, z nichž se líhnou larvy, které následně v tlejícím dřevě v dutině stromu žijí tři až čtyři roky. V konečné fázi před zakuklením mohou larvy páchníka měřit až deset centimetrů," popsal brouka Habrda.

Aby se broukovi v místě lépe dařilo, kraj do konce roku v rámci parku ošetří habrovou alej. Alej sesazením korun stromů prosvětlí, a tím se hmyzu vázanému na dutiny stromů bude lépe dařit.

Podle odborníků populace páchníka na většině lokalit zřejmě jen dožívají, protože se v blízkosti dnes osídlených stromů nevyskytují náhradní, které by mohli brouci v budoucnu osídlit.

Nejčtenější

První pacient s otravou krve je doma. Chci odškodné, říká podnikatel

Devět lidí má po operaci ve Frýdlantě otravu krve.

Prvního z devíti pacientů postižených otravou krve po operaci v soukromé Nemocnici Frýdlant propustili lékaři Krajské...

V jedné z lahviček anestetika z frýdlantské nemocnice se našla bakterie

Devět lidí má po operaci ve Frýdlantě otravu krve.

Vyšetřování otravy krve pacientů ve frýdlantské nemocnici ukázalo, že jedna z lahviček s anestetickou látkou byla...

Pacientům nezpůsobila otravu krve inhalační anestezie ani dezinfekce

Devět lidí má po operaci ve Frýdlantě otravu krve.

Sedm z devíti pacientů, kteří minulý týden po operacích v soukromé nemocnici ve Frýdlantu dostali otravu krve, zůstává...

Auto vjelo před vlak na přejezdu v České Lípě, zemřel tamní zastupitel

Smrtelná srážka auta s vlakem na přejezdu u České Lípy (5. prosince 2018)

Tragická nehoda zastavila po půl jedenácté provoz na rychlíkové trati u České Lípy. Na železniční přejezd se světly na...

Bakterie z lahvičky anestetika se našla i v krvi pacienta s otravou

Devět lidí má po operaci ve Frýdlantě otravu krve.

Ve zjišťování příčiny otravy krve, kterou utrpělo devět pacientů po operaci v soukromé frýdlantské nemocnici, je další...

Další z rubriky

Český řidič kamionu kolaboval v Nizozemsku, o pomoc volal do Liberce

Operační středisko (ilustrační snímek)

Komplikovaně ale včas se dovolal pomoci český řidič kamionu, kterému se náhle zhoršil zdravotní stav při cestě po...

Ve Stráži pod Ralskem čerpají z podzemí jedy. Přemění je na čistou vodu

Neutralizační a dekontaminační stanice ve Stráži pod Ralskem

Unikátní zařízení zprovoznil ve Stráži pod Ralskem státní podnik Diamo. Na místě, kde dříve probíhala chemická těžba...

Bakterie z lahvičky anestetika se našla i v krvi pacienta s otravou

Devět lidí má po operaci ve Frýdlantě otravu krve.

Ve zjišťování příčiny otravy krve, kterou utrpělo devět pacientů po operaci v soukromé frýdlantské nemocnici, je další...

Najdete na iDNES.cz