Páchník hnědý rád obývá staré stromy.

Páchník hnědý rád obývá staré stromy. | foto: archiv MF DNES

Na Českolipsku vzniká nová rezervace. Má chránit páchnoucího brouka

  • 9
Nová přírodní památka v Libereckém kraji ochrání vzácného smradlavého brouka. Ještě větší klid k životu bude mít brzy páchník hnědý z čeledi zlatohlávkovitých v evropsky významné lokalitě Natura 2000 Zahrádky na Českolipsku.

"Vyhlášení této evropsky významné lokality přírodní památkou Libereckého kraje teď připravujeme. Příslušný návrh by měl jít do rady kraje do konce letošního roku," prozradil Kristián Habrda z odboru životního prostředí a zemědělství krajského úřadu.

Území evropsky významné lokality u České Lípy má rozlohu 14,4 hektaru a skládá se ze dvou oddělených částí. První je zámecký park vybudovaný Albrechtem z Valdštejna u bývalého barokního zámku.

V parku, s přilehlou habrovou alejí z první poloviny sedmnáctého století a okolí stojí řada soch a mnoho vzácných stromů s mohutnými dutinami a množstvím trouchnivějícího dřeva. Právě to je pro život páchníka důležité.

Jen o několik set metrů dál leží druhá část EVL - chráněná Valdštejnská alej se 200 lipami. Podle Habrdy nejde jen o záchranu stromů v aleji, ale i o ochranu vzácného brouka páchníka.

Stromy jsou pro páchníka životně důležité

Obývá dutiny stromů a ohrožuje jej postupné odumírání a kácení starých stromů, používání insekticidů i nadměrné využívání larev jako rybářských návnad. Dospělý brouk neměří víc než tři centimetry a svým životem je vázán na staré stromy. Rád se vyhřívá na osluněných částech kmenů a vydává charakteristický zápach, který mu také dal české rodové jméno.

"Samičky snášejí do dutin stromů vajíčka, z nichž se líhnou larvy, které následně v tlejícím dřevě v dutině stromu žijí tři až čtyři roky. V konečné fázi před zakuklením mohou larvy páchníka měřit až deset centimetrů," popsal brouka Habrda.

Aby se broukovi v místě lépe dařilo, kraj do konce roku v rámci parku ošetří habrovou alej. Alej sesazením korun stromů prosvětlí, a tím se hmyzu vázanému na dutiny stromů bude lépe dařit.

Podle odborníků populace páchníka na většině lokalit zřejmě jen dožívají, protože se v blízkosti dnes osídlených stromů nevyskytují náhradní, které by mohli brouci v budoucnu osídlit.