V liberecké aréně se bruslit dá. Ale jen málokdy.

V liberecké aréně se bruslit dá. Ale jen málokdy. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Bruslaři bouchají na dveře liberecké arény marně. Město to chce změnit

  • 4
Veřejné bruslení v liberecké Home Credit Aréně je dosud pouhou fantazijní představu bruslařů. Rádi by ji zhmotnili liberečtí radní. Chtějí prověřit smlouvu, podle níž firma S Group Sport Facility provozuje Sportovní park Liberec včetně arény.

Platí od ledna 2010 dvacet let. Město dává Sport Parku ročně za poskytnuté služby 14 milionů korun, do arény se ale lidé dostanou jen za hokejem nebo kulturními akcemi.

Bruslí se v ní jen na Valentýna nebo o Vánocích. Na rozdíl od jiných sportovišť v areálu musí město za využití arény platit.

„Arénou se hodlám zabývat. Nechal jsem si už vytáhnout koncesní smlouvu. Jestli je veřejné bruslení v aréně možné, zatím nejsem schopen říci, musíme zjistit, jaké by to přinášelo další náklady na údržbu nebo vybudování zázemí,“ řekl liberecký primátor Tibor Batthyány.

Audit smlouvy nechalo vypracovat už předchozí vedení. Smlouvu posuzovalo z právního a ekonomického hlediska.

„Zjistil, že by případné změny byly velmi obtížné,“ připomněla mluvčí liberecké radnice Zuzana Minstrová.

Nové vedení města chce ale otázku přesto znovu otevřít. „Vidím to ve vedlejší Svijanské aréně, kde jsou obě ledové plochy stále plné, kdežto hlavní plocha je z mého pohledu šetřená,“ dodal primátor.

„Do arény provozovatel lidi, co chtějí bruslit, téměř nepouští“

V nynější relativně teplé zimě je bruslení v hale pro lidi jedinou možností. „Do Home Credit Arény provozovatel lidi, co chtějí bruslit, téměř nepouští. Byl bych moc rád, kdyby se tohle povedlo změnit. Je to městská hala, platí ji Liberečané. Z těch 230 milionů, které letos zaplatíme za dluh, jde za arénou asi 100 milionů,“ domnívá se radní Josef Šedlbauer.

Podle jednatele S Group Sport Facility Management Lukáše Přindy je to za určitých předpokladů možné, ale z provozního hlediska je to velmi náročné.

„Home Credit Aréna je multifunkční hala a nese s sebou určitá specifika provozního charakteru. Není třeba výjimkou, že se v říjnu dostává až do dvacetidenního režimu, kdy je kvůli veletrhům, nebo kulturním akcím bez ledu. Rozhodně to není tak, že by aréna byla nevytížená. Led se snažíme vytěžovat na maximum,“ tvrdí Přinda.

Lidé podle něj mají za sezonu dvě stě padesát hodin veřejného bruslení. „Vůbec nezaostáváme za jinými městy podobné velikosti. Vycházíme z letité zkušenosti provozování, z návštěvnosti jednotlivých dnů a hodin.“