Zasmušilý Král komiků Vlasta Burian prochází nabitým sálem hotelu Doležal v Lomnici nad Popelkou. | foto: Archiv lomnického muzea

Burian bavil i se zápalem plic. V Lomnici ho vyfotili těsně před smrtí

  • 65
Zasmušilý Král komiků Vlasta Burian prochází nabitým sálem hotelu Doležal v Lomnici nad Popelkou. Fotograf ho zachytil na samém sklonku života v lednu roku 1962, unaveného a vyčerpaného vážnou nemocí. Vystupoval tehdy s vážným zápalem plic.

„Snímek před vystoupením v hotelu Doležal pořídil pravděpodobně pan Plšek z našeho města,“ říká ředitel lomnického muzea Jan Drahoňovský.

„V každém případě jde o jednu z posledních fotografií Vlasty Buriana. V hotelu Doležal byl na estrádě i můj tatínek. Vzpomněl si, že Burian měl tehdy těžký zápal plic. Nechtěl ale slíbené vystoupení v Lomnici zrušit a z nemocnice ho propustili na reverz - tedy na jeho vlastní riziko. Špatně už viděl a slyšel, v hotelu musel mít doprovod. Pásmo vtipů Burian zvládl na samé hraně. Za několik dní zemřel na plicní embolii.“

Vzácný Burianův snímek z hotelu Doležal se řadí mezi nejzajímavější exponáty výstavy „Zlatá éra československého filmu“, jež nyní zabírá přízemí lomnického muzea.

„Fotografii nám před výstavou přinesl Martin Holan. Pochází ze soukromé sbírky jeho strýce,“ upozorňuje Drahoňovský. „V Lomnici stále žijí pamětníci Burianovy návštěvy. Zažila ji také Milena Dlouhá. Právě od ní jsme získali svědectví, že fotografie pochází z ledna 1962. Paní Dlouhá si dobu Burianova vystoupení zapamatovala, poněvadž ho navštívila nedlouho před porodem své dcery. Na dnes již legendárním snímku jsme rozpoznali také manžele Vaňkovy, Holanovy a pana Vilimovského.“

Burian byl po válce v nemilosti

Drahoňovský hledal zmínky o Burianově vystoupení v hotelu Doležal i v městské kronice. Bohužel v ní o návštěvě Krále komiků neobjevil zhola nic.

„Ještě sedmnáct let po druhé světové válce byl Burian pravděpodobně stále v nemilosti,“ podotýká Drahoňovský. „Po roce 1945 se dostal kvůli nespravedlivému obvinění ze spolupráce s Němci k soudu.“

Lomnická výstava „Zlatá éra československého filmu“ se časově sešla s televizním seriálem „Bohéma“. Pojednává o slavných českých hercích v období let 1938 až 1953, které bylo plné historických i společenských zvratů.

Výstavě vévodí plakáty

Vévodí na ní nejlepší plakáty z dvoutisícové sbírky Jaroslava Mužíčka z Nové Paky. „Oproti moderním komerčním plakátům mají historické unikáty ze sbírky Jaroslava Mužíčka nemalou sběratelskou a především uměleckou hodnotu,“ tvrdí Drahoňovský.

„Lidé u nás mohou zhlédnout plakáty profesionálních, filmových a scénických výtvarníků, grafiků a malířů. Dominují mezi nimi takové osobnosti jako Adolf Born, Kája Saudek, Petr Sís, Vratislav Hlavatý, Michal Pacák, Jiří Šalamoun, Karel Vlach, Klára Istlerová, Josef Vyleťal, Karel Teissig nebo Olga Vyleťalová – Poláčková.“

Lomnické muzeum nyní okrašlují například plakáty ke kasovním trhákům Postřižiny, Proč?, Kdyby tisíc klarinetů, Takoví jsme byli, Bažanti, Hra o jablko, Hair, Skřivánci na niti, Krutý Řím či Kalamita.

Výstavu doplňují pozoruhodné dobové archiválie, svázané s filmem v Československu i v samotné Lomnici nad Popelkou. Pocházejí z období první republiky, protektorátu i komunistické totality.

Štěpánek prožil v Lomnici první vystoupení

Výstava připomíná také dalšího hrdinu seriálu „Bohéma“, slavného českého herce Zdeňka Štěpánka. V Lomnici si prožil své vůbec první veřejné vystoupení. Jeho premiéra se konala v hostinci U Tichých, kde vystoupil jako sedmnáctiletý v roli sluhy Petra v inscenaci Romeo a Julie krátce před první světovou válkou.

Ve svých pamětech píše: „...byl jsem rozčílen, zdálo se mi, že na tomto vystoupení závisí úspěch představení a celý můj další život. Myslím, že ani Napoleon před bitvou u Slavkova nemohl být vzrušenější než já.“ Do města zavítal Štěpánek s Markovou divadelní společností. Zmínky o Lomnici se objevují jak ve Štěpánkových knižních vzpomínkách, tak v seriálu „Bohéma“.

Přímo z Lomnice pocházel herec Josef Beyvl, známý kromě jiného z role chamtivého hospodského v pohádce Obušku, z pytle ven!

Ve městě žil jako malý chlapec i Otomar Korbelář. Za svým dědečkem Josefem Tichánkem, po němž získala jméno secesní rozhledna na nedaleké hoře Tábor, jezdila do Lomnice budoucí herečka Věra Tichánková. Jinou Věru, Ferbasovou, zvali do města místní fotbalisté, aby obstarávala slavnostní výkopy k utkáním.

V Lomnici se narodil i bernardýn Bohouš

V Lomnici se narodila režisérka Věra Plívová - Šimková, proslulá díky filmům pro děti. Snad každý zná tituly Krakonoš a lyžníci, Přijela k nám pouť či Páni kluci. Jako herce si paní Věra vybrala také dva chlapce právě z Lomnice - Zdeňka Tůmu a Zdeňka Matyse.

Ve městě měl příbuzné herec Josef Vinklář, šlo o rodinu výrobce proslulých Lomnických sucharů Petra Vinkláře. Josef Vinklář se narodil v nedalekém Podůlší.

„V Lomnici nad Popelkou se narodil také slavný zvířecí herec, bernardýn pocházející ze šlechtitelské stanice paní Johany Bartošové, jenž hrál v roce 1968 s Vladimírem Menšíkem, Jiřím Sovákem a Zdenou Hadrbolcovou v nesmrtelné komedii Bohouš,“ prozrazuje Drahoňovský. „Další bernardýn paní Bartošové účinkoval o několik let později v rodinném televizním seriálu My z konce světa.“

Bohéma vs. realita. Zvládli herci Buriana a Nového?