Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bydlíte v centru Liberce? Za parkování platíte nejvíc z celé republiky

  11:57aktualizováno  11:57
Nejdražší průměrnou cenu za parkovací kartu pro rezidenty má krajská metropole Liberec. Cena je dokonce vyšší než v některých částech Prahy. Stejně jsou na tom už jen České Budějovice. Řidičům se cena nelíbí, vedení města jí hájí.

Parkovací dům v obchodním domu Forum v Liberci. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Dva tisíce korun. Takovou částku ročně zaplatí řidiči v Liberci za vydání karty pro rezidentní parkování. Je určena pro majitele automobilů, kteří bydlí v dané oblasti. Cena liberecké karty je dokonce vyšší než v některých částech hlavního města, kde se pohybuje kolem 700 korun.

Mnohem víc než je průměr v zemi platí i liberečtí podnikatelé za abonentní karty. Využívají je podnikatelé, kteří mají sídlo nebo provozovnu v oblasti. Karta není určena jen pro jediné firemní auto a podnikatelé musí z peněženky vytáhnout 12 tisíc korun.

"Data do našeho šetření jsme sbírali a následně vyhodnocovali během letošního léta," říká ředitel společnosti Empirica Martin Převrátil. Společnost se zabývala parkovacími systémy v krajských městech celé republiky s výjimkou tří největších – Prahy, Brna a Ostravy.

Otázkou zůstává, do jaké míry se rezidentní a abonentní místa využívají. Ve městě v současné době funguje 764 rezidentních a abonentních míst pro zaparkování. Z toho jich je využito 708.

Karta je drahá, myslí si řidiči

"Bydlím kousek od náměstí Českých bratří, kde je zóna pro rezidenty a podle mého odhadu tady mají tuto kartu asi tři lidé. Je drahá," mluví o své zkušenosti jeden z řidičů, který si nepřál být jmenován. Vzápětí doplňuje, že město tak tlačí lidi ke koupi této karty.

"Parkování je v Liberci problém. Když sem přijedu, využiji raději odstavné plochy nějakého nákupního centra nebo parkoviště v knihovně, kde je to výrazně levnější," přidává se Tomáš Smutný z Jablonce. Do krajského města jezdí za prací.

Podle náměstka libereckého primátora Milana Šíra není cena za rezidentní karty vysoká. "Porovnání cen v jednotlivých městech je zavádějící. Každé město je jiné a má svá specifika," míní.

"Parkování je vždy věc nabídky a poptávky. Kdyby si navíc lidé pronajali garáž, přijde je to na daleko vyšší částku," dodal náměstek. Jak upozornil, v každém městě je také jiná dopravní situace a podle ní se pak odvozují ceny parkovného. "V centru města je zkrátka velký přetlak a mým cílem je vytlačit parkování z jeho středu," upozorňuje náměstek.

rezidentní karty

Karlovy Vary 0 korun

Ústí n. Labem 400 korun

Olomouc 1 000 korun

Pardubice 1 350 korun

Liberec 2 000 korun

Liberec však v průzkumu nedopadl nejhůř ve srovnání cen za hodinové parkovné. Liberečany může těšit fakt, že průměrná cena za první hodinu stání na parkovišti vychází na 15 korun. Je to o 6 korun za celostátním průměrem.

"Vyvrací to tak představu, že parkování, o které se starají soukromé firmy, je dražší než u stání spravovaného městem," podotýká Převrátil.

Parkovací automaty má ve městě na starosti firma Activ Parking. V nich se však nedá platit formou speciální esemesky. Na druhou stranu tuhle možnost nabízí jen třetina sledovaných měst.

Autor:


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

VIDEO: Okupanty přelstili lidé z médií a Havel, vysílali tajně z Ještědu

Po tříminutové palbě před libereckou radnicí zůstalo na dlažbě několik desítek

Před padesáti lety se z Liberce šířila do éteru pravda o invazi. Stěžejní úlohu v protiokupačním vysílání sehráli lidé...

Další z rubriky

Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

Chameleon i šnečí princezna. Sochaři v zoo přemění kámen na zvířata

Sochaři Ondřeji Procházkovi připadl největší kámen. Nejdříve z něj měla být...

Chameleon, ocasní ploutev velryby i šnečí princezna. Pod rukama sochařů vznikají v liberecké zahradě Lidových sadů...

Najdete na iDNES.cz