Parkovací dům v obchodním domu Forum v Liberci.

Parkovací dům v obchodním domu Forum v Liberci. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Bydlíte v centru Liberce? Za parkování platíte nejvíc z celé republiky

  • 5
Nejdražší průměrnou cenu za parkovací kartu pro rezidenty má krajská metropole Liberec. Cena je dokonce vyšší než v některých částech Prahy. Stejně jsou na tom už jen České Budějovice. Řidičům se cena nelíbí, vedení města jí hájí.

Dva tisíce korun. Takovou částku ročně zaplatí řidiči v Liberci za vydání karty pro rezidentní parkování. Je určena pro majitele automobilů, kteří bydlí v dané oblasti. Cena liberecké karty je dokonce vyšší než v některých částech hlavního města, kde se pohybuje kolem 700 korun.

Mnohem víc než je průměr v zemi platí i liberečtí podnikatelé za abonentní karty. Využívají je podnikatelé, kteří mají sídlo nebo provozovnu v oblasti. Karta není určena jen pro jediné firemní auto a podnikatelé musí z peněženky vytáhnout 12 tisíc korun.

"Data do našeho šetření jsme sbírali a následně vyhodnocovali během letošního léta," říká ředitel společnosti Empirica Martin Převrátil. Společnost se zabývala parkovacími systémy v krajských městech celé republiky s výjimkou tří největších – Prahy, Brna a Ostravy.

Otázkou zůstává, do jaké míry se rezidentní a abonentní místa využívají. Ve městě v současné době funguje 764 rezidentních a abonentních míst pro zaparkování. Z toho jich je využito 708.

Karta je drahá, myslí si řidiči

"Bydlím kousek od náměstí Českých bratří, kde je zóna pro rezidenty a podle mého odhadu tady mají tuto kartu asi tři lidé. Je drahá," mluví o své zkušenosti jeden z řidičů, který si nepřál být jmenován. Vzápětí doplňuje, že město tak tlačí lidi ke koupi této karty.

"Parkování je v Liberci problém. Když sem přijedu, využiji raději odstavné plochy nějakého nákupního centra nebo parkoviště v knihovně, kde je to výrazně levnější," přidává se Tomáš Smutný z Jablonce. Do krajského města jezdí za prací.

Podle náměstka libereckého primátora Milana Šíra není cena za rezidentní karty vysoká. "Porovnání cen v jednotlivých městech je zavádějící. Každé město je jiné a má svá specifika," míní.

"Parkování je vždy věc nabídky a poptávky. Kdyby si navíc lidé pronajali garáž, přijde je to na daleko vyšší částku," dodal náměstek. Jak upozornil, v každém městě je také jiná dopravní situace a podle ní se pak odvozují ceny parkovného. "V centru města je zkrátka velký přetlak a mým cílem je vytlačit parkování z jeho středu," upozorňuje náměstek.

rezidentní karty

Karlovy Vary 0 korun

Ústí n. Labem 400 korun

Olomouc 1 000 korun

Pardubice 1 350 korun

Liberec 2 000 korun

Liberec však v průzkumu nedopadl nejhůř ve srovnání cen za hodinové parkovné. Liberečany může těšit fakt, že průměrná cena za první hodinu stání na parkovišti vychází na 15 korun. Je to o 6 korun za celostátním průměrem.

"Vyvrací to tak představu, že parkování, o které se starají soukromé firmy, je dražší než u stání spravovaného městem," podotýká Převrátil.

Parkovací automaty má ve městě na starosti firma Activ Parking. V nich se však nedá platit formou speciální esemesky. Na druhou stranu tuhle možnost nabízí jen třetina sledovaných měst.