Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bývalou střelnici v Liberci nahradí vzdělávací centrum Vodní dům

  8:36aktualizováno  8:36
Obecně prospěšná společnost Suchopýr představila své plány postavit v Liberci - Harcově v chátrajícím areálu bývalé střelnice Vodní dům. Stavba bude sloužit jako ekologické a vzdělávací centrum. Se stavbou projektu za bezmála 40 milionů korun se začne v roce 2013.

Podoba Vodního domu na vizualizaci | foto: Suchopýr

Vodní dům

Centrum nahradí budovu bývalé vojenské střelnice vybudované kolem roku 1890. Přeměna areálu o velikosti více než dvou hektarů vyjde na čtyřicet milionů korun.

Dominantou bude Černý potok, který je dnes uvězněný v potrubí. Projekt počítá jak s venkovní, tak i s vnitřní expozicí, která bude věnovaná vodě. Uvnitř domu pak budou probíhat přednášky i kulturní vystoupení.

"Chceme využít právě Černý potok, který v osmdesátých letech skončil v trubkách. Naším cílem je vyvést ho nahoru, vytvořit tu nádrže a tůně, aby se celé území stalo takovou venkovní expozicí přirozeného vodního prostředí," přiblížil architekt Ladislav David.

Také podle Martina Duška, předsedy správní rady Suchopýru, zdejšímu území nebrání nic v tom, aby se po něm voda rozlévala. "Rádi bychom návštěvníkům ukázali i život drobných vodních živočichů, kteří se sem jistě brzy vrátí," upozornil.

Kvůli ukrytému potoku v něm totiž nemohli žádní živočichové migrovat. Projekt počítá i s tím, že budova bývalé střelnice padne k zemi a místo ní postaví Suchopýr Vodní dům. V něm si návštěvníci budou moci prohlédnout výstavu zaměřenou hlavně na vodu.

Půlku projektu zaplatí evropská dotace

"Bude mít dvě části - voda jako životodárná kapalina a voda jako zrádný pán, kde připomeneme povodně," upřesnil architekt.

Fotogalerie

Pozemky, které dříve patřily armádě, získal soukromý vlastník. S ním má Suchopýr uzavřenou smlouvu na pronájem po dobu padesáti let. "Bude nám přispívat na provoz, ale samozřejmě, že se budeme snažit, aby se Vodní dům sám uživil," podotkl Dušek.

Podle něj je důležité, aby si do areálu našli lidé cestu. "Tím, že tu v minulosti bývala vojenská střelnice, tak se návštěvníkům ve vstupu z bezpečnostních důvodů bránilo. To chceme změnit," doplnil.

A nápad vítá i Ludvík Řičář, ředitel Lesů ČR v Libereckém kraji. Ještě před pár lety chtěl vlastník postavit na parcele hotel nebo restauraci. Z toho ale sešlo. "Tenhle záměr se nám líbí, myslím, že je dobře mít možnost dozvědět se něco o vodě přímo uprostřed lesa," zmínil ředitel.

Celý projekt vyjde na čtyřicet milionů korun, polovinu chce Suchopýr získat z evropské dotace prostřednictvím Integrovaného plánu rozvoje města. "Už v roce 2013 by mohla začít výstavba a o rok později bychom chtěli alespoň část akcí spustit," dodal Dušek.
Nejčtenější

Soud zprostil Lukáše Nečesaného obžaloby, pak musel tišit jásot rodiny

Lukáš Nečesaný hovoří s novináři poté, co ho hradecký soud zprostil obžaloby z...

Nový senát Krajského soudu v Hradci Králové zprostil Lukáše Nečesaného obžaloby z pokusu o vraždu kadeřnice v Hořicích...

Rozmrzelý Baroš: Nejhorší sezona, řeknu to naplno, jsme prostě v ...

Kapitán Baníku Milan Baroš (v červeném) čelí přesile hráčů Liberce.

Soupeřovi fanoušci ho vřele vítali. „Mílan Baroš,“ skandovali. Ostravský útočník však po utkání 14. kola první ligy v...Anketa o nejlepší kemp roku 2017 zná vítěze. Opět boduje Český ráj

Kempem roku 2016 s nejlépe hodnocenými službami se stal Autocamp Sedmihorky v...

Obliba kempování v českých a moravských krajích neupadá, spíš naopak. A zákazníci neradi jezdí naslepo. Jedním z...

Pes skočil cyklistovi pod kolo, majitelce hrozí vězení za zranění

Pokácené stromy (Ilustrační snímek)

Až na dva roky může jít do vězení majitelka volně puštěného psa, který v Rokytnici nad Jizerou skočil pod kolo...

Trenér Trpišovský má nabídku ze zahraničí. Opustí fotbalisty Liberce?

Liberecký trenér Jindřich Trpišovský (vlevo) a autor rozhodujícího gólu Radek...

Celý týden se ve fotbalovém Liberci neprobíralo nic jiného, než plánovaný odchod sportovního ředitele Jana Nezmara do...Další z rubriky

Zázrak z doby totality. Hrdinnému letci RAF odhalili pomník v roce 1971

Františka Truhláře připomíná nyní na lomnickém zámku výstava (na snímku kurátor...

Neskutečně odvážného západního letce RAF Františka Truhláře, který se narodil před sto lety, připomíná v Lomnici nad...

Jablonecký zámeček se dočká záchrany. Rozeberou ho a postaví jinde

Sídlo jablonecké odnože celosvětového spolku Schlaraffia je v Jablonci nad

Zchátralý zámeček nedaleko autobusového nádraží v Jablonci, někdejší sídlo spolku Schlaraffia, se možná dočká spásy....

Turnov zaskakuje za stát, kvůli inkluzi zaplatí speciální pedagogy

Ilustrační snímek

Problémy s inkluzí ve školách donutily Turnov, aby začal suplovat stát. Městská rada pošle vůbec poprvé peníze na...Najdete na iDNES.cz