Bývalý primátor Liberce Jiří Kittner.

Bývalý primátor Liberce Jiří Kittner. | foto: Petr Topič, MAFRA

Exprimátor Kittner dráždí politiky. Drží funkce v důležitých firmách

  • 9
Bývalý primátor Liberce Jiří Kittner stále sedí v dozorčích radách firem, v nichž má město podíl. V Severočeské vodárenské společnosti, a nově také v Severočeských vodovodech a kanalizacích, kde má dokonce funkci předsedy.

Jako člen dozorčí rady navíc působí i v Dopravním podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou. Jeho angažmá ale tvrdě kritizují někteří politici.

Nejhlasitěji Jaromír Baxa ze Změny pro Liberec. „Člověk, který způsobil městu miliardové dluhy, by neměl zasedat v žádném orgánu města a ještě ho na veřejnosti zastupovat. Jsem zásadně proti tomu,“ prohlásil zastupitel.

Nelíbí se to ani jeho kolegovi Josefu Šedlbauerovi. „Je to jméno, které by se už v žádné městské společnosti objevovat nemělo, bohužel třeba u dopravního podniku s tím moc dělat nemůžeme,“ zdůraznil zastupitel, a také místopředseda představenstva DPMLJ.

Nominovala ho opoziční ODS

Vládnoucí koalice totiž opozici nabídla v dozorčí radě místa, která si mohla obsadit svými lidmi. A ODS nominovala právě Kittnera.

„Byli jsme zásadně proti tomu. Bývalý primátor nese hlavní politickou zodpovědnost za to, jakým směrem se Liberec po roce 2000 ubíral, za to, jak je dnes zadlužený, plný obřích nákupních center a za dlouholeté vnímání Liberce za Mekku korupce a klientelismu,“ přiblížil Jaromír Baxa.

Svůj nesouhlas s letošním květnovým zvolením Jiřího Kittnera do funkce předsedy Severočeských vodovodů a kanalizací dal najevo veřejně i na zářijovém zastupitelstvu.

Samotného Kittnera ale protesty nechávají chladným. „Pan Baxa si může plkat, co chce. Není to politická funkce, zastupuji všechny akcionáře Severočeských vodovodů a kanalizací, kteří mě zvolili jednomyslně,“ upozornil exprimátor.

Odměna? Dvacet tisíc měsíčně

Podle něj dostává za předsednictví v obou radách měsíční odměnu zhruba dvacet tisíc korun hrubého měsíčně. A k tomu ještě pět tisíc korun z dopravního podniku. „Rozhodně to není můj jediný příjem, jsem osoba samostatně výdělečně činná, a z odměn určitě nežiju,“ řekl Kittner.

V Severočeské vodárenské společnosti mají ze sta procent podíl města a obce z bývalého Severočeského kraje. A právě ty do dozorčí rady nominují své zástupce. Kittner tvrdí, že v jeho prospěch hraje i dlouholeté členství. V SVS je čtrnáct let, příští rok mu mandát končí.

„Za ta léta jsem se už něco naučil. Navíc tvrdím, že tam nejsem jako politický zástupce Liberce, ale byl jsem zvolen starosty obcí,“ podotkl Kittner. A to samé prý platí i o Severočeských vodovodech a kanalizacích, kde má SVS podíl 49 procent.

Kromě Kittnera figuruje v dozorčí radě také jméno libereckého primátora Tibora Batthyányho (ANO). Podle Šedlbauera měl svého předchůdce na pozici předsedy dozorčí rady dávno vystřídat.

Batthyány: Nemám ještě tolik zkušeností

Jenže sám Batthyány je zatím spokojen s tím, jak to je. „Nemám ještě v této oblasti tolik zkušeností, ale je pro mě důležité v dozorčí radě být, abych měl informace z první ruky ohledně toho, jak provozovat vodohospodářskou infrastrukturu po roce 2020. Měl jsem možnost sledovat pana Kittnera při práci a mám s ním zatím dobré zkušenosti,“ zdůraznil primátor.

Podle Kittnera je navíc předsednictví v dozorčích radách poměrně náročné.

„Je to dost práce a v případě Severočeské vodárenské společnosti musíte jezdit čtyři až pět dní v měsíci do Teplic, kde vás čeká několikahodinové jednání. Tohle skloubit s prací primátora zrovna jednoduché není. Vím, o čem mluvím,“ doplnil bývalý primátor.

Kittner ale není jedinou osobností z bývalých vlád, která má v Severočeské vodárenské společnosti post. Místopředsedkyní představenstva zůstává i nadále rovněž občanská demokratka Hana Moudrá, bývalá starostka České Lípy.

„Není tam za město, nenominovali jsme ji a ani ji nemůžeme nijak odvolat. A jiného zástupce tam nemáme. Na tomto postu by měl být člověk ze současné politické reprezentace, ale zřejmě není vůle to nějak změnit,“ zmínila Romana Žatecká, starostka České Lípy z ČSSD.